Festival Dny Severu 2023 láká na severské ostrovy

Lofoty
Lofoty

Od 31. října do 22. listopadu pořádá Skandinávský dům čtrnáctý ročník festivalu severské kultury Dny Severu, jehož letošním tématem jsou ostrovy, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova. Jako každý rok na festival zavítá několik severských spisovatelů: ze Švédska Clara Törnvall, z Islandu Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson. V programu nebudou chybět ani filmová promítání či blok cestovatelských přednášek.

Festival zahájí 31. října v Brně a 2. listopadu v Praze beseda se švédskou autorkou Clarou Törnvall (1976), s níž nahlédneme do světa lidí s diagnózou poruchy autistického spektra. „Autorka ve svém knižním debutu Autistky. O ženách na spektru mísí osobní vyprávění s prvky literatury faktu a předkládá zcela unikátní pohled na tuto problematiku. V Brně jí bude partnerkou v diskuzi vysokoškolská pedagožka genetiky člověka Julie Dobrovolná, v Praze bude druhým hostem spisovatel a dříve také asistent ve stacionáři zaměřeném na lidi s poruchou autistického spektra Martin Selner,“ představuje první hosty organizátorka festivalu Anežka Soukupová ze Skandinávského domu.

Hlavní literární večer letošního ročníku festivalu přivítá islandskou partnerskou spisovatelskou dvojici Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jóna Kalmana Stefánssona. „V jejich dílech hraje důležitou roli islandská příroda, přítomnost i minulost islandského venkova, tradiční způsoby obživy a každodennost, zároveň ovšem i metafyzické otázky po smyslu života, touhy a sny,“ přibližuje Jitka Jindřišková, která se podílí na dramaturgii festivalu. Islandští autoři se setkají se čtenáři v Brně 7. listopadu a v Praze 9. listopadu. Ve středu 8. listopadu Jón Kalman Stefánsson uvede promítání filmu Letní světlo, a pak přijde noc v pražském kině Edison Filmhub.

Literární program doplní 14. listopadu Severský literární salón online. Překladatel z dánštiny a angličtiny, propagátor Arktidy a dobrodruh a cestovatel Zdeněk Lyčka pohovoří o zbrusu nové knize grónských pohádek a pověstí Pes s drdolem.

Kromě literárních besed, které spojuje téma ostrovy, nabídne Skandinávský dům v Praze i Brně také filmové projekce. Letos to budou snímky Dvojí život Danii z Faerských ostrovů a norská komedie Bombastický Johan

Dvojí život Danii měl premiéru na kodaňském festivalu CPH:DOX, kde sklidil velký divácký ohlas. Z chicagského mezinárodního filmového festivalu si odnesl cenu pro vítěze dokumentární kategorie a z festivalu Nordisk Panorama zase ocenění za dokumentární objev roku. Ačkoliv se film odehrává ve velmi specifickém prostředí Faerských ostrovů s působivými přírodními scenériemi, svým pojetím promlouvá (nejen) k mladým lidem na celém světě. Vypráví o Faeřance Danie, která se po odchodu z rodné komunity do hlavního města vyrovnává se střetem dvou zcela odlišných rodinných atmosfér a náhledů na život. 

Bombastický Johan je komedie o dobrodružném životě samotáře Johana, jehož vášní je dynamit.  Nezvyklá záliba tomuhle ostrovanovi ovšem komplikuje život, a to nejen ten milostný. Snímek se dočkal úspěchu na mezinárodním filmovém festivalu v Leidenu, kde si režisér Hallvar Witzø odnesl cenu za nejlepší film. Scénář napsal populární spisovatel Erlend Loe.

Na divoké i malebné ostrovy se návštěvníci vydají během Cestovatelského podvečera, kdy je čtyři znalci Severu a nadšení cestovatelé v Městské knihovně v Praze prostřednictvím bohaté obrazové dokumentace zavedou na čtyři kouzelná místa. Seznámí je s největším ostrovem v Baltském moři Gotlandem, který byl ve středověku důležitým obchodním uzlem. Vedle krásné přírody tu tedy dodnes můžeme obdivovat také starobylé památky. Za divokou přírodou plnou vodopádů i nádhernými papuchalky se vypravíme na Faerské ostrovy. Zavítáme také na barvami hýřící Ålandy, souostroví ležící mezi Finskem a Švédskem. Poslední zastávkou budou Lofoty, které se pyšní rozeklanými vrcholy rostoucími z průzračného tyrkysového moře, písčitými plážemi jako v Karibiku i půvabnými rybářskými vesničkami. 

Závěrečným bodem programu festivalu bude komponovaný večer Cesta na Sever. „V severských mořích leží mnoho ostrovů a souostroví exotických názvů, kam běžní turisté nezavítají zase tak často. A přece se tam už před mnoha lety vydávali i čeští cestovatelé a řada z nich nám své dojmy zanechala v literární podobě. Ponoříme se tedy do zápisků z jejich cest, které doplní promítání starých i současných fotografií,“ láká Jitka Jindřišková.

Dny Severu se konají ve dnech 31. 10. až 22. 11. 2023. Festival pořádá Skandinávský dům za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, statutárního města Brna a severských velvyslanectví v ČR.

Více informací: https://www.skandinavskydum.cz/dny-severu-2023 

Comments

comments

Vyhledat