Festival ilustrace a komiksu LUSTR vyhlašuje open call

Autorem letošního vizuálního stylu je ilustrátorka Alžběta Zemanová a grafička Alexandra Šliková.
Autorem letošního vizuálního stylu je ilustrátorka Alžběta Zemanová a grafička Alexandra Šliková.

Největší tuzemský festival ilustrace a komiksu LUSTR letos oslaví 10. narozeniny! Letošní ročník proto bude ještě o něco velkolepějším setkáním mezinárodní ilustrátorské scény. Tvůrci, kteří v rámci festivalu ještě nevystavovali, se nyní mohou v rámci open callu hlásit do výstavní sekce Showcase mladých talentů, a to až do konce května.

Dnes již tradiční část výstavního programu nesoucí název Showcase mladých talentů přináší každoročně volnou přehlídku toho nejzajímavějšího, co se urodilo v ateliérech mladých ilustrátorů a komiksových tvůrců za poslední rok. Festival chce prostřednictvím této sekce nabídnout to nejčerstvější z ilustrátorské scény, a také představit

nová jména. Přehlídka bude opět rozdělena do dvou samostatných sekcí: komiks a volná ilustrace. Vystavující showcasu vybírá odborná porota na základě přihlášek, které je možné na webu festivalu podávat až do konce května. Podmínky pro podání přihlášky jsou tři: u výstavního projektu nesmí jít o čistě komerční tvorbu, přihlášený autor dosud na festivalu nevystavoval a mělo by se jednat o práce vzniklé během posledního roku.

Festival LUSTR se přitom nezaměřuje pouze na knižní ilustraci a komiks, v rámci open callu se do výstavního programu lze hlásit také s projekty, které leží na pomezí médií, např. s kresebně pojednanou objektovou tvorbou, ilustrátorskými přesahy do textilu, animací nebo digitálními médii. Z přihlášených projektů vybere zhruba 35 nejzajímavějších odborná porota složená z hvězd české ilustrace a komiksu, nakladatelů, pedagogů, novinářů a pořadatelů festivalu. Šanci zaujmout mají především originální projekty s neokoukaným stylem, dobrým nápadem a promyšleným provedením instalace.

„Podmínku, že se skrze open call mohou hlásit jen tvůrci, kteří na LUSTRU ještě nevystavovali, jsme zavedli proto, aby se na festivalu netočily pouze známé tváře. V rámci výstavní sekce Showcase mladých talentů tak dáváme šanci především začínajícím autorům a autorkám.“ Barbora Müllerová, kurátorka výstavního programu

Festival připravuje rovněž doprovodný program sestávající z přednášek, workshopů, prezentací, živých komiksových čtení a diskuzí s hosty festivalu. Těšit se můžete na osobní setkání s ilustrátory, komiksovými kreslíři, nakladateli, scénáristy… a to jak v rámci praktických dílen pro děti i dospělé, tak na řadu přednášek a prezentací.

Autorem letošního vizuálního stylu je ilustrátorka Alžběta Zemanová, vítězka loňské ceny diváků LUSTRU, a grafička Alexandra Šliková.

LUSTR – MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ILUSTRACE A KOMIKSU

10. ročník, 21.— 28. září 2023

Dramaturgie: Naděžda Bilinová, Barbora Müllerová, Jana Jarošová

www.lustrfestival.cz

Comments

comments

Vyhledat