Festival ÍRÁN:CI uvede v premiéře nejzásadnější íránský snímek roku 2017, v porotě zasedne Bittová

Porota Festivalu íránských filmů se bude opět skládat z jedinečných osobností uměleckého světa. V porotě sedmého ročníku, který proběhne v Praze od 9. do 14. ledna 2018 a poté se přesune do Brna a Bratislavy, zasedne Iva Bittová, jedna z nejprogresivnějších postav české umělecké scény. Odvaha a nápaditost její vlastní tvorby silně rezonují s působivými snímky, které festival představí českému publiku.

Jedním z nich bude film Neústupný (A Man of Integrity). Nejnovější film Mohammada Rasoulofa, který posledních deset let sklízí mezinárodní úspěchy a platí za jeden z nejvýraznějších hlasů íránské kinematografie, získal v Cannes první cenu v sekci Un certain regard v rámci oficiálního výběru festivalu. Hlavní postava, charizmatický chovatel zlatých rybiček, v napínavém dramatu zápolí s vlastním svědomím a s komunitou, která se snaží jeho zásadovost pokořit. Na postprodukci tohoto výrazného snímku se podílela pražská studia Media Nest a Magic Lab. V rámci festivalu ÍRÁN:CI proběhne oficiální česká premiéra.

Slavnostní zahájení festivalu se uskuteční 9. ledna 2018 v kině Lucerna, pražská část festivalu pak bude pokračovat do 14. ledna v kinech Světozor, Lucerna, Bio Oko, Kino Pilotů a dalších. Od 16. do 17. ledna se festival přesune do Brna a od 18. do 20. ledna do Bratislavy. Tento ročník opět přinese to nejzajímavější z íránské filmové tvorby v tradičních sekcích, jako jsou Soutěžní celovečerní filmy, Dokumentární filmy, Krátké filmy a Nesoutěžní snímky.

Zvláštní pozornost si zaslouží sekce krátkých filmů, která bude letos poprvé soutěžní. Na festivalu se divákům představí 11 fascinujících snímků z dílen mladých, nekompromisních filmových talentů. Tito filmaři tvoří s velmi omezeným rozpočtem, ale zato s nekonečným nadáním a kreativitou. Uvedené snímky reprezentují zlatý věk krátkých filmů, který íránská kinematografie právě zažívá.

Festival ÍRÁN:CI v posledních ročnících výrazně rozšiřuje hvězdný guest list. Na sedmý ročník festivalu už do Prahy přijede přes dvacet filmařů, spisovatelů, kameramanů, producentů a herců. Festival je tak nejen jedinečnou přehlídkou skvělé íránské kinematografie, ale zároveň v rámci promítání, seminářů a doprovodného programu vytváří prostor pro setkávání íránských umělců s českým publikem.

FESTIVAL ÍRÁNSKÝCH FILMŮ
Festival íránských filmů byl založen v Praze v roce 2011 se záměrem představit každoročně českým divákům to nejlepší z íránské kinematografie. Tento projekt se nadále rozrůstal, a nyní je festival platformou pro další formy íránského umění, jako je například hudba, divadlo, výtvarné umění a grafický design. Tyto kulturní akce jsou nyní pořádány během celého roku. Jejich cílem je nabídnout široké veřejnosti možnost seznámit se s íránským uměním a kulturou i mimo dobu konání filmového festivalu.

Během své existence přilákal festival na 22 000 diváků na filmy a doprovodné akce uváděné v některých z nejprestižnějších prostor v Praze, Brně a Bratislavě, jako jsou Kino Světozor, Kino Lucerna, Bio Oko, Divadlo Disk, Galerie Langhans, Royal, Kino Lumiere, Kino Scala, Kino Film Europe či Kino Lumière.

Comments

comments

Vyhledat