Festival Open House Praha letos veřejnosti otevře rekordních 65 budov, prohlídky budou tlumočeny i do znakového jazyka

foto pořadatel akce
foto pořadatel akce

Během víkendu 19.–20. května 2018 se bude již počtvrté konat festival Open House Praha, díky němuž se v hlavním městě zdarma otevře 65 architektonicky zajímavých a běžně nepřístupných budov a prostorů. Zájemci si budu moci prohlédnout stavby historické, moderní i budovy současné architektury, nahlédnout do kancelářských nebo administrativních budov, paláců či nádraží.

Chodíme kolem nich každý den, teď můžeme proniknout i tam, kam běžně nesmíme – autentický architektonický zážitek a setkání s různými perspektivami a názory na městkou architekturu a veřejný prostor jsou jednou ze základních myšlenek festivalu Open House Praha. Ten letos doplní doprovodné programy jako komentované prohlídky města s významnými architekty nebo dětské architektonické workshopy. Ve vybraných objektech budou probíhat i speciální prohlídky pro neslyšící.

„Letošní ročník festivalu nabídne hned několik novinek. Vedle dvou desítek nových budov, které se široké veřejnosti otevřou vůbec poprvé, jsme si pro návštěvníky připravili nově několik tematických okruhů zahrnujících například prvorepublikové budovy, konverze industriálních areálů, či naše osobní doporučení,” uvádí ředitelka a hlavní produkční festivalu Andrea Šenkyříková.

Během dvou dnů tak bude možné v rámci festivalu nově navštívit např. citlivě zrekonstruovaný činžovní dům od architekta Kamila Roškota, zcela novou realizaci v podobě paláce DRN na Národní třídě, prakticky i designově promyšlené sídlo IT společnosti v moderní budově GREENLINE, bruselský pavilon EXPO 58, nebo původní Zátkovu sodovkárnu, nyní sídlo reklamní agentury.

„Z historických budov by si návštěvníci neměli nechat ujít Clam-Gallasův palác, Pražskou křižovatku, Michnův palác, Libeňský zámek či novorenesanční Schebkův palác. Z budov 20. století stojí jistě za zmínku Kramářova vila, Hotel International Praha ve stylu socialistického realismu či výrazná budova CETIN ze 70. let,” dodává k osobním tipům Andrea Šenkyříková.

Při příležitosti letošního výročí sto let od založení samostatného Československa festival nabídne i dvacet prvorepublikových budov, mezi nimi například Petschkův palác či Tyršův dům. Obdivovatele architektury zaujme Winternitzova vila, jedna z posledních zakázek Adolfa Loose, fanoušky industriálu např. areál Podkovářská, areál TESLA či Pragovka Art District.

Festivalová infocentra v Centru architektury a městského plánování (CAMP) a v Pražském kreativním centru (PKC) sídlícím v historickém domě U Zlatého rohu budou pro veřejnost otevřena od pondělí 14. května po celý týden. Vstup do všech budov je během festivalového víkendu zdarma a bez nutné rezervace. Kompletní program najdete na www.openhousepraha.cz.

Akci, kterou každoročně navštěvují desítky tisíc lidí z tuzemska i zahraničí, lze zařadit mezi jeden z nejpopulárnějších svátků městské architektury konajících se v hlavním městě a propojujících laickou a odbornou veřejnost.

Pro více informací sledujte facebookovu událost Open House Praha 2018 nebo se přihlášte k odběru festivalového newsletteru.

 

Open House Praha

Světový festival Open House se v Česku konal poprvé v roce 2015, kdy nezisková organizace Open House Praha získala na pořádání této akce v hlavním městě mezinárodní licenci. Praha se tak zařadila mezi 41 světových metropolí na 5 kontinentech, kde tato událost každoročně probíhá. Vedle pořádání stejnojmenného festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám, včetně vzdělávacích aktivit pro děti a mladé dospělé. Open House Praha je součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide. www.openhousepraha.cz

Za finanční podporu děkujeme Magistrátu hl. m. Prahy, Ministerstvu kultury ČR, HEADHAND Architekti s. r. o., Nadaci české architektury, Městským částem Prahy 1, 3, 4, 5 a 7.

 

Seznam zpřístupněných budov :

Areál Podkovářská

Areál TESLA

Centrum architektury a městského plánování (CAMP)

Clam-Gallasův palác

Činžovní dům od architekta Kamila Roškota

Danube House – kanceláře společnosti Ackee

DELTA

Desfourský palác

DRN

Dům U Dvou zlatých medvědů

Ďáblický hřbitov

Evangelický hřbitov ve Strašnicích

Expo 58 – sídlo společnosti Havas

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze

Fakulta strojní ČVUT v Praze

FILADELFIE

Grabova vila

Greenline – sídlo společnosti SCS Software

Gymnázium Duhovka

Gymnázium Jana Keplera

Hotel International Praha

Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy

Invalidovna

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Kramářova vila

Libeňský zámek

Main Point Karlín – centrála VIG ČR, sídlo: Kooperativa pojišťovna, a. s., Vienna Insurance Group

Masarykovo nádraží

Mateřská škola Duhovka

Ministerstvo zemědělství ČR

Místodržitelský letohrádek

Nádraží Praha-Bubny

Nádraží prezidenta Wilsona, Praha hlavní nádraží

Národní dům v Karlíně – sídlo Českého rozhlasu Regina a Region

Národní technická knihovna

Obecní dvůr

Palác Archa

Palác Ericsson

Palác Křižík II – sídlo Seznam.cz

Palác Metro

Palác Metro – Divadlo Image

Památník národního písemnictví – Malá vila

Parní mlýny (Classic 7 Business Park) – kanceláře společnosti Etnetera

Parní mlýny (Classic 7 Business Park) – kanceláře společnosti HBO Europe

Petschkův palác – Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

PORT X

Port#58

Pragovka Art District

Pražské kreativní centrum

QUADRIO – multifunkční objekt

Raiffeisen stavební spořitelna – sídlo

Schebkův palác – sídlo instituce CERGE-EI

Společenské centrum BETHANY

Studio PRÁM

Tyršův dům

Tyršův dům – Michnův palác

Ústav organické chemie a biologie AV ČR – historická a nová budova

Ústřední telekomunikační budova CETIN

Velodrom na Třebešíně

Vinařství Salabka

Winternitzova vila

Základní škola a Mateřská škola Bílá

Základní škola Duhovka

Zátkova sodovkárna – sídlo společnosti Ogilvy

 

Comments

comments

Vyhledat