Festival otrlého diváka tentokrát s tématem mateřství

Autor vizuálu je Michal Škapa alias TRON
Autor vizuálu je Michal Škapa alias TRON

Máloco se vyrovná zkušenosti, když sledujete horor či třeskutě směšný brak  ve společnosti tří stovek stejně naladěných lidí. Kmenová přehlídka pražského kina  Aero vedle toho nabízí řadu interaktivních projekcí, kde za pomoci náležitě laciných  a kutilsky vytvořených prostředků filmy nezůstávají jen na plátně, ale pronikají přímo  do sálu. Festival otrlého diváka je po osmnácté opět tady! 6.–12. března 2023 se zaměří  na filmy s tématem mateřství. 

„Ano, letí to a my neopomeneme ani Otrlečkův vstup do dospělosti, takže například celá sobota  bude věnována právě filmům, na které by ho maminka ještě loni nepustila. Máte se i s tím  naším dospělákem na co těšit,“ láká otrlý dramaturgický tým na letošní program. V tom již  tradičně najdete taškařice všeho druhu. V průběhu otrlého týdne festival nabídne buclaté plody  brakových snažilek, nízkorozpočtová nedonošeňátka, stoplacentní zábavu i rizikové filmy,  a kdoví, možná se u některých projekcí i smíchy nebo hrůzou rozkojíte.

První den zahájí slasher Sesterstvo smrti a po něm novinka Děcka proti emzákům, která by  obstála i jako úchylnější verze Stranger Things s o poznání sprostějšími protagonisty  a výrazně nechutnějšími antagonisty. V úterním programu zjistíte, že filmy 2001: Vesmírná odysea a Rosemary má děťátko nemají společného sice nic, ale jejich dítě by se  jmenovalo Břímě běsu.

Nejoblíbenější je live dabing

Ve středu 8. března už diváky ale čeká první ze čtyř live dabingů. „Díky nezaměnitelnému  přednesu i kreativnímu přístupu našich simultánních překladatelů získávají již viděné filmy zcela nový rozměr,“ říká Jiří Flígl, ředitel kina Aero a jeden z organizátorů festivalu. Namísto  tiché adorace kinematografického umění tak na festivalu zažijete projekce, kde se sál otřásá  salvami smíchu či vyděšeným řevem. Mezi tyto projekce patří už téměř vyprodané filmy:  Kdopak to vraždí II, Toxičtí křižáci, El Santo proti mumiím z Guanajuata. Hned první zmíněný  se zabývá experimenty na těhotných. Ženám, které jsou zrovna „v tom“, bychom ale tuhle  středeční projekci úplně nedoporučovali. Křečovitý smích by totiž mohl vyvolat předčasný porod.  Oproti tomu Toxičtí křižáci jsou možná vhodní i pro děti. Ale je to na vaši zodpovědnost. O čem to  je? Představte si Želvy ninja, ovšem vykoupané nikoli v mutagenu, ale v barelu s poctivým  radioaktivním odpadem – a místo nunčak a dýk vyzbrojené mopem s vlastní inteligencí.

Z programu ještě vytáhneme páteční projekci tyrolské hoblovačky Žhavé Alpy, která bude  zvláštní v tom, že si diváci zahrají bingo, sobotní péčko Rozkvět Misty Beethoven a nedělní  přednášku Antonína Tesaře Filmový hovnocuc: Zázrak zrození. „Tentokrát se s diváky podělím o své oblíbené scény z brakových filmů obsahujících nejbizarnější porody, potraty a další  podivnosti spojené se zázrakem zrození,“ zve otrlé diváky průvodce letošním pásmem  komentovaných filmových ukázek.

Festival otrlého diváka v žižkovském Aeru doprovodí mateřsky vymazlená výzdoba předsálí  z dílny Zuzany Blaštíkové i Aerodrinky plné krve, šlemu, mléka, chlastu a jiných ingrediencí  neoddělitelně spojených s mateřstvím. Otrlec se v průběhu jara podívá však i do dalších měst.

Více informací a celý program najdete na www.kinoaero.cz nebo www.otrlydivak.cz

Comments

comments

Vyhledat