Festival Pop Messe přidává legendy Leftfield, Františka Skálu i virtuální hvězdu Nivva

Letošnímu line-upu vévodí britští Leftfield / Foto Gullick
Letošnímu line-upu vévodí britští Leftfield / Foto Gullick

Brněnský hudební festival Pop Messe, naše přední akce zaměřená na současnou pop, elektronickou, rap a indie scénu, která proběhne od 25. do 27. července, zveřejňuje téměř finální podobu svého historicky nejrozsáhlejšího line-upu. Vedle již oznámených Sleaford Mods, GusGus, Kiasmos nebo české legendy The Ecstasy Of Saint Theresa, tak v létě do Brna přijedou například světové legendy devadesátkové taneční scény Leftfield, zasmušilí belgičtí melancholici Warhaus, čerstvý držitel největší ostrovní ceny Brit Awards v kategorii Rap/Grime Casisdead, australský taneční producent Partiboi69, kanadská klubová provokatérka Marie Davidson, špička současné britské klubové scény Blawan nebo dvojice newyorských rapperů v čele s billym woodsem, Armand Hammer. Z České republiky pak například Bert & Friends nebo František Skála a Provodovjané. Celkově vystoupí přes padesát zahraničních i domácích kapel, hudebníků a DJs. Vedle prodloužení na tři plnohodnotné programové dny festival připravuje další novinky – možnost zakoupit si speciální ÖFF MÅSSE BRNOPAS, který vedle dopravy brněnskou MHD zdarma nabídne slevy či volné vstupy do městských turistických cílů. Festival se také stěhuje do většího areálu brněnského Velodromu a jeho okolí na výstavišti BVV, který nabídne sedm nejen hudebních scén – od velkých venkovních až kryté klubové. Program vedle koncertů a party zahrne nově i mezinárodní konferenci a třeba Kinostage České televize.

„Čtvrtý ročník bude bez nadsázky nabitý, s nejsilnějším program za naši krátkou historii! Nejen že se rozšiřujeme o jeden festivalový den, ale posilujeme program, který je založen na nejzajímavějších současných jménech z mnoha žánrů – od taneční elektroniky, přes elektro-soul, dub, rap až po jazz,” zdůrazňuje na úvod programový ředitel festivalu Tomáš Kelar.

Velodrom Brno

Letošnímu line-upu vévodí britští králové devadesátkového i současné taneční scény Leftfield. „Leftfield natočili totální albové klasiky Leftism nebo Rhythm and Stealth s hity jako Open Up, Dusted nebo Afrika Shox. Objevili se ale také na soundtracku k Trainspottingu a remixovali Davida Bowieho,” přibližuje programový ředitel festivalu Tomáš Kelar. Warhaus původně vznikli jako vedlejší projekt Maartena Devoldereho, zpěváka a skladatele belgické poprockové skupiny Balthazar. „Warhaus se postupně stali kultovní skupinou všech, kteří v alternativním rocku hledají oporu pro své temné stavy,” říká Kelar. Jako čerstvý držitel Brit Awards přijíždí do Brna aktuální senzace britského rapu maskovaný londýnský rapper Casisdead. K dalším velkým letošním jménům patří britská provokativní elektro punková dvojice Sleaford Mods, islandské elektronické legendy GusGus a Kiasmos. Australský hudebník Partiboi69 o sobě tvrdí, že je víc než jen DJ a producent, místo toho se prohlašuje za „proroka“ a „ikonu“ a na YouTube ho následují statisíce fanoušků. Kanadská hudebnice a producentka Marie Davidson vytváří chytlavou klubovou hudbu napěchovanou provokativními politickými tématy. „Míchá slogany mluveného slova, taneční slast a znepokojující prvky disonancí,” dodává Kelar. Mezi různými současnými mutacemi post-dubstepu, UK bass a techna je rozkročený Jamie Roberts aka Blawan, který patří mezi absolutní špičku současné britské klubové hudby. Pod hlavičkou Armand Hammer se skrývají newyorští rappeři billy woods a ELUCID, „spasitelé newyorského rapu a kronikáři společenského rozpadu.

A i další nabídka zahraničních jmen je letos výjimečná: na Pop Messe přijede spoluzakladatel a polovina švédského dua The Knife Olof Dreijer, belgická elektro-soulová zpěvačka Charlotte Adigéry s producentem Bolis Pupulem, britský saxofonista, skladatel, básník a aktivista Alabaster DePlume se spirituálním jazzem, dubem a minimalismem, rakouský syntezátorový guru Dorian Concept a jazzový bubeník a producent Cid Rim s třaskavou fúzi elektroniky a jazzových polyrytmů, kanadský trance a techno producent Nathan Micay míchající elektroniku se zvukem bendža, londýnská hudebnice s pakistánskými kořeny Nabihah Iqbal vydávající na labelu Ninja Tune, jedna z největších polských rappových hvězd Zdechły Osa nominovaný dvakrát na hudební cenu Fryderyk a belgická dvojice Asa Moto čerpající z dřevního elektrosoundu a diska. Američtí Hotline TNT předvedou vzdušný shoegaze střižený power popem a emo, německé „psychedelic ghetto rave“ trio Carl Gari se na pódiu sejde s egyptským básníkem, hudebníkem a uhrančivým zpěvákem Abdullahem Miniawym. Londýnský Iglooghost přiveze do Brna svoji image výstředního elektronického vědátora kříženého s laptop-punkerem. John Maus, americký hudebník a performer, se stal jedním z hudebníků vlny tzv. hypnagogického popu, oslavovaným experimentátorem s formátem provinilých potěšení. „Když spustí svoji divokou performanci, boří se všechny hranice dobrého vkusu,” dodává Kelar. Jonas Rönnberg aka Varg2TM je švédský titán klubové techno hudby, DJ a producent s obrovským vlivem v současném tanečním undergroundu. Bad Nerves, pětičlennou powerpop-rock´n´rollovou kapelu z východního Londýna, obdivuje i Mick Jagger z The Rolling Stones, který o ní prohlásil, že je to „nejlepší kapela na planetě”. Dublinská rocková pětice Gurriers přiveze syrovou post-punkovou smršť s ohlasy noise rocku i shoegaze. Nebude chybět ani mystika starých tanečních rituálů peruánského DJ a producenta Ceasara Chunka skrytého za vlastnoručně vyrobenou maskou. Žhavými beaty z Brazílie roztančí návštěvníky DJ Cashu, která je důležitou postavou undergroundové queer scény v Sao Paolo.

Islandská elektronická legenda Kiasmos / Foto Maximilian König

Slovenští sousedé budou mít na Pop Messe zastoupení v osobě špičkového slovenského producenta, multiinstrumentalisty, zpěváka a DJ FVLCRVM, pop-rockových Billy Barman, držitelů sedmi ocenění Radio_Head Award, a drum´n´bass popových Meowlau x Val.

Z domácí scény na letošním Pop Messe zahrají Bert & Friends, DVA, František Skála a Provodovjané, The Ecstasy of Saint Theresa, 1flfsoap, Anna Vaverková, Badfocus, Burian, Dukla, Rohony, Hrtl, Mat213, Mucha a také virtuální hvězda Nivva, anonymní projekt pražské hudebnice a grafičky pracující v oblasti 3D technologií.

Festival připravuje ve spolupráci s TIC BRNO ÖFF MÅSSE BRNOPAS, tedy speciální rozšíření vstupenky o zajímavé vstupy do několika turistických cílů. „Uvědomujeme si význam a turistický potenciál, který představují návštěvníci velkých brněnských festivalů, jako je právě Pop Messe. Turistickou kartu BRNOPAS, jež přináší řadu slev a vstupů zdarma, nabízíme již řadu let. Nyní jsme ji však posunuli ještě o úroveň výš – s organizátory jsme vytvořili speciální limitovanou edici ušitou zcela na míru festivalovým návštěvníkům. S ÖFF MÅSSE BRNOPAS získají během jednoho víkendu nejen skvělou hudební nálož, ale mohou tuto zkušenost obohatit o autentické brněnské zážitky. Ty chceme podpořit také naší chill-out zónou, kterou připravujeme přímo v místě konání festivalu,” uvedla Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO. ÖFF MÅSSE BRNOPAS bude k dispozici ve dvou cenových variantách (450 a 690 Kč) a vedle třídenní dopravy MHD zdarma nabídne dle varianty slevy či vstupy zdarma například na architektonické procházky, do Vodojemů Žlutý kopec, do vily Stiassni i na koupaliště Riviéra.

Návštěvníci také poprvé zažijí unikátní místo konání – brněnský Velodrom, nejstarší cyklistickou dráhu svého druhu na světě. „Velodrom fanouškům možná připomene stadion Za Lužánkami, kde jsme pořádali první ročníky. Nabídne ale více prostoru i lepší zázemí – celkem pět hudebních scén – tři open-air a dvě indoor – a dvě pro doprovodný program,” přibližuje Kelar. Historie Velodromu sahá až do roku 1889, kdy byla na dnešním místě zřízena hliněná cyklistická dráha. Za dobu svého fungování byl Velodrom dějištěm několika sportovních a kulturních svátků, namátkou: mistrovství světa v dráhové cyklistice (1969, 1981), nebo koncert The Cure (1998). A nyní také festival Pop Messe.

Třídenní i jednodenní vstupenky jsou v prodeji zde.

Více informací najdete na  www.popmesse.cz.

Comments

comments

Vyhledat