Surfová vlna v Praze s výhledem na Pražský hrad zahajuje provoz

HitHit kampaň Vlny Štvanice:  Bára Polákova a Eva Samková
HitHit kampaň Vlny Štvanice: Bára Polákova a Eva Samková

Spolek Vlny Štvanice otevírá pro veřejnost první riversurfovou vlnu v centru Prahy. Návštěvníkům nabízí kanál s divokou vodou a jedinečný zážitek z jízdy ve vlnách s výhledem na Pražský hrad. Areál je nejen pro surfaře, ale rezervovat jízdy si mohou také paddleboardisté, kajakáři a další fanoušci vodních sportů a adrenalinových zážitků.

Proč vznikly Vlny Štvanice

Cílem projektu je dostat vodní sporty do absolutního centra Prahy a vybudovat unikátní sportovně-kulturní komunitu. Navazujeme na již existující projekty jako tenisový a skate areál Mystic Skateparku a kulturní projekty jako je VILA Štvanice a Fuchs2. Bývalé štvanické souostroví, tzv. Velké Benátky se také brzy mostem propojí s karlínským břehem. Celé místo tak dostane další impulz pro rychlý rozvoj. Vlny Štvanice začínají tím, že vytváří zázemí pro riversurfing (surfování na řece), sport rychle získávající popularitu v celé střední Evropě.

“Po třech letech snah o záchranu divoké vody na Štvanici to konečně vyšlo. Díky zázemí na ostrově navíc vzniká nové centrum pro vodní sporty Loděnice, které nabídne mnoho přesahů nad základní funkce běžných loděnic. Připadám si pořád jako ve snu, protože vše, co se podařilo, vyžadovalo překročení velkého množství překážek.” Říká Martin Leskovjan, předseda spolku Vlny Štvanice, iniciátor projektu a vodní slalomář.

“Díky vlně na Štvanici budou mít pražský serfaři konečně svůj lokální spot, kde se budou moct cítit jako doma. Těším se, až se její provoz rozjede naplno a pražská surfová komunita se bude moct zase o něco líp realizovat.” Věří Matyáš Menšík, předseda Pražskýho serfovýho klubu a Českého svazu surfingu.

“Ráno vstanu, sednu na kolo, už za chvíli se řítím po vlnách s nádherným ranním sluncem v očích. Pak jdu do své suchozemské práce, ale ten úžasný zážitek malého oceánu je ve mě po celý den. Zázrak!” Jan Strmiska, jezdec a člen klubu.

Vlny Štvanice: pilotní provoz, zima 2023

Jak funguje riversurfing

Obecně princip surfingu spočívá v tom, že masa vody narazí na překážku (útes, písek, skálu…), díky tomu se vzedme a na vzniklém “kopci” vody jezdíte. V oceánu proud vody vytváří bouřky daleko od pevniny (takzvaný swell). Na řece vlna vzniká tím, že se nasměruje dostatečný proud vody (betonovým) korytem řeky. Jako překážka se pak vybuduje umělá konstrukce, na které se vlna vytvaruje. Samotný jezdec se ale na řece nepohybuje dopředu jako na oceánu.  Voda se naopak pohybuje pod jezdcem (jde o statickou vlnu). Jezdec se pak na takto vytvořené vlně (ta štvanická má šířku téměř 8 metrů) pohybuje doprava-doleva jako když jede po svahu a učí se stále další a další triky, kterými dělá radost především sobě i dalším fandícím spolujezdcům. Je to hodně podobné jako třeba u skateboardu na u-rampě.

Otevíráme 1. dubna. A není to apríl

Slavnostní zahájení provozu s názvem „Otevíráme Vlny Štvanice“ se uskuteční 1. dubna a nabídne návštěvníkům odpolední program plný ježdění na vlně a divoké vodě, představení nově zrekonstruované Loděnice, zábavného programu, DJ ́s ,občerstvení s drinky a mnoho dalšího. Připravili jsme zázemí, kde si může kdokoli prohlédnout celý  areál a i na vlastní kůži vyzkoušet trénink různých vodních sportů. V naší Loděnici otevíráme studio sloužící jako sdílená kancelář (coworking), šatny, prostor pro fyzioterapii, připravujeme surfovou dílnu, kde bude na místě shaper stavět prkna přímo na míru Vlně Štvanice a konkrétním zájemcům. Nechybí ani kancelář spolku Pražskej serfovej klub, který tu bude provozovat tělocvičnu.

Program Openingu (1. 4. 2023)

14:00 Startujeme • Vyzkoušej si kanál/vlnu • Jóga • Cvičení • Fyzio • Promítání fotek
ze stavby vlny • Surfskate • Surfařská dílna
17:00 Slavnostní stříhání leashe a křest Vlny
18:00 Přednáška o vlnách
19:00 Music Jam
20:00 Night Ride
21:00 After party • DJ • Promítání

Důležitou součástí Openingu také naplnění některých HitHit odměn jako je například pojmenování Vlny, odhalení jmen na adoptovaných fošnách, předání samolepek a triček s designem Vlny Štvanice.

Jak se tam dostat

Vlastně jde o dvě různá místa, vzdálená od sebe asi 200 metrů. Samotná vlna na řece, která je ale až na výjimky nedostupná suchou nohou (musíte přijet lodí, doplavat nebo dopádlovat). Jezdce je možné pozorovat z okolních břehů a Hlávkova mostu.

A druhá část je pak Loděnice a sídlo, klubovna, tělocvična atd. Nachází se v budově mezi skateparkem a tenisovými hřišti. Tam se bude odehrávat i celý “suchý” program openingu.

Jak si rezervovat jízdy

Surfaři, paddleboardisté, kajakáři nebo rafťáci mohou využívat štvanické vlny po celý rok. K dispozici je rezervační systém zde, který nabízí přehled termínů tréninků, kurzů nebo závodů, které spolek v nadcházejících dnech plánuje. Provozní doba bude postupně rozšiřována dle počtu rezervací a zájemců o členství.

Co k tomu potřebuju

Připravujeme půjčovnu surfů, neoprenů a vybavení, včetně kurzů, různých typů vzdělávání a členství. Sledujte aktuální informace na webových stránkách www.vlnystvanice.cz

Obecně prospěšný projekt

Celý projekt Vlny Štvanice vzniká čistě organicky bez čerpání státních dotací a grantů. Vznikl svépomocí a díky entuziasmu místních nadšenců, kteří na projektu pracují ve svém volném čase. Stavba byla instalována v rámci projektu na zlepšení říčního prostředí a podpory vodních sportů v Praze. Pravidelný provoz funguje díky spolupráci s podnikem Povodí Vltavy, který surfařům do koryta pouští pečlivě odměřené množství vody. Právě tak akorát, aby hydrodynamika projektu fungovala správně. Projekt vln na Štvanici je příkladem moderního a ekologického přístupu k vodním sportům a doufáme, že se stane populárním místem nejen pro místní, ale i pro turisty. Zároveň doufáme, že bude sloužit jako inspirace pro další podobné projekty po celé Evropě.

HitHit Kampaň: Bára Polákova, Eva Samková, Martin Leskovjan

Komunitní sbírka a podpora vrcholových sportovců

V minulosti jsme pořádali HitHitovou kampaň, jejíž tváří se stala Eva Adamczyková a Barbora Poláková. Obě podpořily tuto kampaň vytvořením speciálních videí, která pomohla propagovat projekt.

Eva Adamczyková, olympijská vítězka v snowboardingu, uvedla: „Jsem ráda, že mohu být součástí této skvělé kampaně a pomoci tak Vlnám Štvanice rozšířit svou nabídku vodních sportů. Věřím, že to pomůže vytvořit ještě větší a lepší zážitky pro všechny, kteří se rozhodnou tuto skvělou sportovní destinaci navštívit.“

Barbora Poláková, zpěvačka a herečka, dodala: „Vlny Štvanice jsou skvělým místem pro zábavu, sport a relaxaci. Mám ráda vodní sporty a ráda podpořím projekty, které tohle umožňují. Doufám, že tato kampaň pomohla zvýšit povědomí o Vlnách Štvanice a že se těší na úspěšnou sezónu 2023.“

Eva a Barbora se staly patronky vln. Pokud jim to časově vyjde, dorazí i na naši otvíračku.

Historie ostrova

Historie ostrova se datuje až do konce 17. století, kdy byla na ostrově zřízena dřevěná aréna, ve které byly až do roku  1816 pořádány štvanice psů na zvěř. Zejména na medvědy, býky, jeleny i krávy. Odtud pochází název ostrova – Štvanice. Pak následovalo varieté, ledárny a tenisové kurty v r. 1901. Čímž přecházíme do novodobé historie a transformaci Štvanice do podoby pražského multi-sportoviště.

 

Comments

comments

Vyhledat