Festival  španělských  filmů La Película letos exkluzivně uvede Almodóvarův kovbojský kraťas z Cannes

Pražské kino Světozor a královéhradecké Bio Central letos po sedmnácté přinesou ve spolupráci s Institutem Cervantes českým divákům výběr toho nejlepšího ze španělské kinematografie. Festival La Película: Tapas se koná od 6. do 8. října. Do pražského kina navíc zavítá i 84 letý José Luis Alcaine, dvorní kameraman věhlasného režiséra Pedra Almodóvara. Třešničkou festivalu bude exkluzivní uvedení krátkého filmu Zvláštní způsob života (Strange Way of Life) v hlavních rolích s Pedrem Pascalem a Ethanem Hawkem.

La Película: Tapas začne na Den španělského filmu v pátek 6. října a potrvá až do neděle 8. října. Dramaturgové si pro letošní 17. ročník připravili hned několik lákadel. Ta největší jsou spojena se jménem Pedro Almodóvar, jednoho z nejvýraznějších španělských režisérů. Hostem festivalu španělských filmů bude i kameraman řady jeho snímků (Špatná výchova, Volver, Bolest a sláva, Paralelní matky) José Luis Alcaine a zúčastní se hned dvou debat v kině Světozor, kde se odehraje také většina programu.

Zvláštní způsob života (Strange Way of Life)

Zahajovacím filmem La Películy bude snímek Zvířata (As Bestas) režiséra Rodriga Sorogoyena. Tento silný thriller podle skutečných událostí začne ve Světozoru ve 20:30, předcházet mu bude v 18:00 projekce ke dni španělského filmu, Očarování (Embrujo). Klasika z roku 1947, v hlavní roli se dvěma proslulými flamenkovými zpěváky, Lolou Flores a Manolem Caracolem. V sobotním programu stojí za zmínku zástupce současné mladé španělské tvorby Guillermo Rojas a jeho komediální drama o babiččině pohřbu Ještě jednou (Una vez más) a také dokument o jednom z velkých malířů španělského baroka Franscisca Zurbarána od režisérký Arantxy Aguirre. Den pak zakončí slot 3x Pedro Almodóvar s následnoů debatou s José Luisem Alcainem. V rámci této trojprojekce exkluzivně uvedeme poprvé v českém kině film Zvláštní způsob života (Extraña forma de vida), který měl světovou premiéru na festivalu v Cannes. Se svou jedinečnou směsí zářivých vizuálů, působivých postav a podmanivého vyprávění bude tenhle netypický western nezapomenutelným filmovým zážitkem. Následovat budou kraťasy Lidský hlas (La voz humana) a Upoutávka pro milovníky všeho zakázaného (Tráiler para amantes de lo prohibido).

Sušárny (Secaderos)

Neděle bude zajímavá především filmem několikrát zmiňovaného mistra španělské kinematografie, Pedra Almodóvara, Paralelní matky, jenž doprovodí po filmů debata s kameramanem snímků. Pomyslnou perličkou festivalu La Película bude také snímek Sušárny (Secaderos) odehrávající se mezi sušáky tabáku během léta zabarveného magickým realismem. Ve filmu vystupuje kouzelné stvoření navržené Montse Ribé a Davidem Martím, oba držitelé Oscara za nejlepší masky a výpravu pro Faunův labyrint v roce 2006.

V Bio Central v Hradci Králové proběhnou ve stejném termínu tři projekce. Tamní diváci mohou zhlédnout v pátek Také stěny umí mluvit, v sobotu Sušárny a festival zde zakončí snímek Zvířata. La Película je ucelený pohled na španělskou a španělsky mluvenou kinematografii od divácký úspěšných velkofilmů přes odbornou kritikou oceňované snímky až po dokumenty reflektující aktuální témata.

Celý festivalový program kina Světozor najdete ZDE a Bio Central ZDE

Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/325677299988623/

http://www.lapelicula.cz/

Comments

comments

Vyhledat