Finalisté Cen Czech Grand Design 2019 jsou odhaleni

CGD19 Výstava Best Of Foto Jakub Hrab
CGD19 Výstava Best Of Foto Jakub Hrab

Čtrnáctý ročník oborových Cen Czech Grand Design odhalil finalisty. V každé z osmi kategorií se do finále probojovala nejlepší trojice, která se veřejnosti představí v právě zahájené výstavě Best of: 2019 v Galerii České spořitelny od 6. března do 3. května 2020. Celkem 24 designérů má šanci získat ocenění za nejlepší produktový design, módu, šperk, fotografii, grafický design a ilustraci. Vítěze, které zvolila Akademie designu ČR z 84 nominovaných, odhalí slavnostní předávání 24. března v přímém přenosu ČT art ve 20:20, letos poprvé z Hudebního divadla Karlín.

Šanci získat ocenění má pestrá škála projektů od outdoor piknikového setu, přes vázy a dřevěné hračky až po interaktivní učebnici nebo recyklované brýle. V zásadní kategorii Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR, která poutá každoročně největší pozornost, kraluje letos výhradně nábytek. Rozhodovat se bude mezi v loňském roce mimořádně aktivními tvůrci. Dvojice Herrmann Coufal kromě interiérových kusů pro Duro navrhla také venkovní mobiliář pro mmcité1, stálice mezi nominacemi Lucie Koldová, která uvedla loni celou řadu novinek pro Master & Master, mmcité1, Freifrau nebo slovenskou Javorinu a trojici doplňuje studio LLEV s nejnovější kolekcí nábytku Book a vázami Nueevo.

Mezi firmami, tedy v kategorii Výrobce roku – Cena Design pro export, excelovaly české nábytkářské stálice mmcité1 a Master & Master, kterým konkuruje značka M&T s důmyslným systémem magnetických dveřních klik.

Ostře sledovanými kategoriemi jsou také Módní designér a Designér šperku. V těch upoutal Akademii talentovaný módní designér Jan Černý s autorskou oděvní kolekcí i redesignem ikonických bot Prestige, dále Zdeňka Imreczeová a její oděvní kolekce pro podzim a zimu a Zoltán Tóth, který se letos probojoval do finále Cen úplně poprvé ve své kariéře. Mezi šperky letos upoutaly pozornost zejména brýle, které ve finále zaujaly hned dvě místa. O prvenství se rozhodne mezi dvojicí Nastassia Aleinikava a Dana Prekopová, značkou Optiqa a Eliškou Lhotskou a její kolekcí šperků So.

Oborově různorodá trojice se sešla ve finále kategorie Objev roku, která každoročně mapuje tvorbu talentovaných designérů na samém začátku kariéry.  Rozhodovat se bude mezi interaktivním zpracováním učebnice fyziky Vítka Škopa, neonovými vázami Party vases Dominiky Petrtýlové a originálními dřevěnými figurkami značky Tititi.

„Je jasné, že český design zažil úspěšný rok. Zatímco vloni nominacemi rezonovalo téma udržitelnosti a ekologického přístupu k výrobě, letos jsme svědky ocenění designérů, kteří pracují v relativně klasických disciplínách.  Hlavním kritériem zůstává kvalita designu výsledného produktu a jeho výborné řemeslné zpracování v lokálních továrnách s vysokými standarty výroby. Princip udržitelnost by se měl stát samozřejmostí a v mnoha případech se tak již děje, uvedla Jana Zielinski za Přípravný výbor Cen.

Fotografem roku se může stát Michaela Karásek Čejková, která zaujala autorskými fotografiemi pro projekt Czechia a kampaněmi pro české designérky; Linda a Daniela Dostálkovy s fotografiemi pro činohru Národního divadla a Marie Tomanová se sérií pro prestižní New York Magazine. O ceně za grafický design se rozhodne mezi Janem Matouškem, který zpracoval vizuální koncepci knihy a výstavy Diktátor času, studiem 20YY Designers, které navrhlo vizuální styl AVU a Michalem Rydvalem a jeho grafickou koncepcí edice knih nakladatelství Fra. V nejmladší kategorii Ilustrátor roku, kde Akademie ocenila především ilustrace vzniklé pro knihy a magazíny, se rozhodne mezi trojicí Patrik Antczak, Nikola Logosová a Barbora Idesová.

 

Vítězové za rok 2019 budou oceněni 24. března 2020 v Hudebním divadle Karlín a přímém přenosu ČT Art.

 

Finalisté Cen Czech Grand Design 2019 (v abecedním pořadí)

Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR

Herrmann & Coufal / kolekce nábytku Bend (Duro), lavička Steps (Master & Master), piknikový set Rautster (mmcité1)

Lucie Koldová / stůl XX (Javorina), kolekce nábytku Manta (mmcité1), židle Celine (Freifrau), židle Cocon (Master & Master)

LLEV / kolekce nábytku Book, vázy Nueevo

 

Módní designér roku

Jan Černý / kolekce A/W 2019, redesign tenisek Prestige X Jan

Zdeňka Imreczeová / kolekce A/W 2019

Zoltán Tóth / kolekce S/S 2020

 

Designér šperku roku

Dana Prekopová a Nastassia Aleinikava Studio / kolekce brýlí IOKO x NA Summer

Eliška Lhotská / kolekce So

Optiqa / kolekce Distorted

 

Grafický designér roku

20YY Designers / vizuální identita Akademie výtvarných umění

Jan Matoušek / vizuální koncepce výstavy a grafický design knihy Diktátor času: (De)kontextualizace fenoménu Laterny magiky (Kateřina Svatoňová, Lucie Česálková, Národní filmový archiv, FF UK)

Michal Rydval / vizuální styl publikací pro Éditions Fra 2019

 

Fotograf roku

Daniela a Linda Dostálkovy / série fotografií pro kampaň činohry Národního divadla v Praze, sezóna 2019/20

Michaela Karásek Čejková / fotografie kolekce Sadalsuud (Janja Prokić), fotografie pro projekt Czechia, fotografie kolekce To a jen sen (Ester a Josefina), fotografie pro vizuál festivalu Mezipatra

Marie Tomanová / fotografie IRL City (New York Magazine)

 

Ilustrátor roku

Patrik Antczak / série ilustrací pro platformu Rekonstrukce státu, nástěnná ilustrace pro Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně, ilustrace pro knihu Světový atlas strašidel a duchů (kol. autorek, Albatros)

Barbora Idesová / ilustrace pro magazín Host, ilustrace pro vizuál festivalu Lustr 2019

Nikola Logosová / ilustrace pro knihy POZOR DOKTOR! Dějiny medicíny v sedmi dnech (Petr Svobodný, Běžíliška) a Klub divných dětí (Petra Soukupová, Host)

 

Výrobce roku – Cena Design pro export

M&T / zavírací systém Magnetic (Roman Ulich)

Master & Master / židle Cocon (Lucie Koldová), lavička Steps (Herrmann & Coufal)

mmcité1 / kolekce venkovního nábytku Manta (Lucie Koldová) a Stack (Lucia Lehrer, David Karásek)

 

Objev roku

Dominika Petrtýlová / vázy Party vases

Vítek Škop / interaktivní učebnice Vividbooks

Tititi / dřevěné objekty

Comments

comments

Vyhledat