Foglar, Hašek nebo Erben. Koho má znát správný Čech?

Kde přesně leží Stínadla? Kdo si do časopisu vymýšlel neexistující druhy zvířat, aby měl o čem psát? A komu se přezdívalo „český Edison“? Stačí otevřít knížku Koho má znát správný Čech oblíbeného spisovatele Michala Vaněčka a dozvíte se, které naše osobnosti se proslavily v zahraničí, kam díky nim naše malá země posunula vědu a techniku nebo čím přispěla ke světovým výzkumům a objevům.  

ČEŠI BYLI, JSOU A BUDOU KABRŇÁCI

Koho má znát správný Čech uzavírá pomyslnou trilogii, která začala knihou zajímavostí Co má vědět správný Čech a pokračovala místopisnou encyklopedií Co má poznat správný Čech. Oba tituly se bezprostředně po vydání staly bestsellery a nepostradatelnými tituly v každé dětské knihovně.

Autor Michal Vaněček při psaní své poslední knihy původně shromáždil tři sta sedmdesát tři osobností, které by si na stránkách publikace zasloužily zvěčnit. Bohužel počet vybraných jmen musel nakonec seškrtat na třetinu, všechna by se do knížky nevešla.  „Výběr hesel je výsledkem dlouhých debat a kompromisů,“ přiznal.

„Velice mne zaujal například Eduard Ingriš – nejen autor písně Teskně hučí Niagara, ale také dobrodruh, který se vydal ve stopách Thora Heyerdahla. Nebo Alois Musil, dodnes světoznámý orientalista. Tedy jména, která byla určena k zapomenutí po roce 1948 a ani za uplynulých třicet let si na ně vlastně nikdo moc nevzpomněl…“ dodává.

 

O AUTOROVI:

Michal Vaněček je autorem úctyhodné řady více než třiceti knih povídek a pohádek. Ač to vypadá na první pohled zcela neslučitelně s pohádkami, jeho hlavní profesí jsou informační systémy. Je spolumajitelem a ředitelem společnosti T-SOFT a.s., a to již dvacet osm let. Mimo to se věnuje nadaci a charitativní činnosti. V rámci Nadace T-SOFT ETERNITY vydává též knížky, zejména s medicínskou tematikou nebo s tematikou, která je obtížně uplatnitelná komerčně.

Sám se jako autor, spoluautor i manažer podílel na zhruba šedesáti knižních titulech a CD. V současné době významně spolupracuje s Nakladatelským domem Grada, kde vydává úspěšné a oblíbené knihy pro děti i pro dospělé.

Comments

comments

Vyhledat