Formaldehyd škodí. Jak se ho zbavit?

Asiuž jste o něm slyšeli, ale co přesně formaldehyd je, kde se vyskytuje a jak nás může ohrozit, tuší jen málokdo. 

Formaldehyd je odborníky považován za problém uzavřených prostor. Jeho hlavním zdrojem v našich domovech a kancelářích bývá jejich vybavení. Nejčastěji jde o nábytek z dřevotřísky, podlahové krytiny, koberce či tapety. Obsažen je i v barvách, lacích a lepidlech. Občas se může vyskytovat v oblečení a dětských hračkách. A právě z toho, co náš domov dělá domovem, se tento nebezpečný plyn uvolňuje do vzduchu, který denně dýcháme. 

„Formaldehyd je plyn a nachází se všude, ale z životního prostředí rychle mizí,“ tvrdí autor studie Bohumil Pokorný. A podle studie lidé dýchají v objektech stokrát více formaldehydu než venku.

Vdechování formaldehydu způsobuje podráždění sliznic horních cest dýchacích a spojivek. Pokud jste vystaveni zvýšené koncentraci tohoto plynu, budete mít pocit suchosti v ústech a nose. Poté může přijít dráždivý kašel, bolest hlavy, únava, ospalost, pálení očí a celkové vyčerpání. “U citlivých jedinců může formaldehyd vyvolávat astma a záněty kůže. Chronická expozice způsobuje zánět průdušek,“ vysvětluje Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení.

Jak na bezpečný domov? 

Jak ale zajistit, abychom doma měli bezpečno a vzduch který dýcháme byl opravdu čistý? Jednoduchá rada by byla hodně větrat. Odborníci také doporučují nepřetápět místnosti, protože formaldehyd se víc odpařuje při vyšších teplotách. Nejjednodušším a současně i nejefektivnějším řešení je moderní čistička vzduchu.

Společnost Dyson v těchto dnech na trh uvedla zcela nové čističky vzduchu, které nejen že z ovzduší ve vašem domě, nebo bytě odstraní 99,95 % znečišťujících látek o velikosti pouhých 0,1 mikronu,, současně zachycují prach, alergeny a viry včetně viru SARS-CoV-2. Nové čističky Dyson také nepřetržitě detekuje a ničí formaldehyd. Unikátní filtr ho rozkládá na vodu, a tak odpadá jedna nepříjemnost – nemusíte ho ani nikdy měnit. Dyson čističky vzduchu mají výkonnou technologii Air Multiplier™ pro vyčištění celé místnosti, také vám v zimě mohou pohodlně vytopit prostor, nebo se nechte ochladit chladným vyfiltrovaným vzduchem v horkých měsících. 

Zcela nová je i čistička Dyson Purifier Big+Quiet Formaldehyde, u té vás na první pohled zaujme zcela nový design, který se hodí téměř do každého interiéru.

Comments

comments

Vyhledat