Fotbalista se vrací do svého bývalého, nyní zadluženého klubu. Půjčuje mu miliony

Roger Gor [<a href=CC BY 3.0], via Wikimedia Commons">
Roger Gor [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Nevídané gesto loajality projevil polský fotbalista Jakub Blaszczykowski. Rozvázal kontrakt v německém Wolfsburgu, aby se mohl vrátit do Wisly Krakow pohybující se na hranici bankrotu, jíž také pomůže nemalou finanční částkou.

Prvoligová Wisla Krakow bojuje v posledních měsících o holé přežití. Od konce podzimní části sezóny marně hledá nového investora, jenž by odvrátil její bankrot. Klub aktuálně šetří, kde se dá, a proto ho v zimě opustilo několik klíčových hráčů včetně Čecha Zdeňka Ondráška.

Miliony? Našly se

Do 16. ledna musí Wisla splatit pohledávky ve výši čtyře milionů zlotých (přibližně 23 milionů korun). Tuto částku se nyní krakovskému celku rozhodli půjčit Jakub Blaszczykowski, polský podnikatel Jaroslaw Królewski a jedna doposud neznámá osoba. Každý z trojice nabídl z vlastní kapsy stejnou sumu – 1,3 milionu zlotých (7,5 milionu korun).

Zástupci Wisly doufají, že jim splacení dlužné částky usnadní rychleji přilákat do klubu velmi potřebného investora. Pokud se tak nestane, tradičnímu polskému týmu hrozí vyloučení z první ligy, nebo dokonce až bankrot.

33letý Blaszczykowski navíc Wisle, za níž nastupoval na začátku své profesionální kariéry v letech 2004 až 2007, hodlá pomoct i na hřišti, přičemž se rovněž vzdá svého platu a hrát bude kompletně zadarmo.

https://twitter.com/BlackYellow/status/1084147429363122177

Hvězda se vrací

Blaszczykowski se do krakovského mužstva vrací po 12 letech v zahraničí, které kromě jednoho roku ve Florencii strávil v německých prvoligových týmech Borussia Dortmund a Vfl Wolsfburg. Kuba, jak se šikovnému křídelníkovi přezdívá, patří k nejúspěšnějším polským fotbalistům tohoto tisíciletí. Nejlepším fotbalistou své vlasti byl vyhlášen v letech 2008 a 2010, za národní tým nikdo v jeho celé historii neodehrál více zápasů než on a na klubové scéně se dočkal významných úspěchů s Borussií Dortmund. Ve vestfálském celku se dlouhá léta řadil k oporám a svými výkony přispěl ke dvěma titulům mistra Německa či postupu do finále Ligy mistrů, přední evropské soutěže.

V minulosti několikrát zopakoval, že ho k Wisle váže speciální vztah. Klubu prý do značné míry vděčí za to, že mu jako mladému dal šanci mezi dospělými a otevřel mu dveře do velkého fotbalu, do něhož vstoupil v roce 2007 přestupem do zmíněné Borussii Dortmund.

Jak na úroky? Chytře

Blaszczykowski podobnou sumu jako nyní půjčil Wisle už loni. Peníze potom chtěl vrátit bez úroků, což však z právního hlediska není možné. Za obdržené úroky ale nakonec mladým fanouškům z dětských domovů koupil lístky na zápas Wisly.

Comments

comments

Vyhledat