Francouzský festival Transmusicales uveřejňuje program

Hashtag #Trans2022 hlásí, že se opět blíží náš oblíbený festival Transmusicales, někdy uváděný jen jako les Trans.

Akci si vymyslel před mnoha desítkami let Jean-Louis Brossard, tehdy student v bretaňském městě Rennes, Šéfume mu dodnes a osobně – i když s týmem – vybírá kapely, které se pravidelně stávají pár let poté hvězdami (to je případ Björk nebo Nirvany), případně, jako v posledních letech, těší posluchače spoustu let coby malá, ale skvělá kapela pro zasvěcené. Před pár roky tu skvělé konbcerty odehrála třeba australská písničkářka Courtney Barnett nebo rapperka Kae Tempest, dnes daleko hvězdnější jména. Fajn byl i Curtis Harding a nadchnul mě Ruben. Velká star je i M.I.A., ale stejně jde primárně o kvalitu a objevování.

centrum Rennes, foto jk

Na festival jezdím asi dvacet let, možná víc, za dobu protišedi to bylo několik skvělých ročníků (v našem archivu je k přečtení něco málo o tom, jaké byly roky 2010, 201420152016). Když jsem byla na akci poprvé, konala se ve městě, nyní je hlavní program v halách letiště za Rennes, protože se těch 60 000 lidí prostě nikam jinam nevejde. Městských festivalů se vynořilo az dobu jeho existence hodně, tenhle si drží specifické datum na začátku prosince – i díky tomu na něm hrávají často kapely, které by v nabité letní sezoně neměly čas.

Kromě toho na něj rády jezdí i díky prestiži a radosti – tohle je oslava hudba a taky důvěry v to, že i když většinu jmen z programu nikdo z návštěvníků nezná, bude to super. Od počátku se akce profiluje jako multižánrová a spousta vystupujcích je z dalekých zemí, což ale neznamená, že hrají world music.

Na festival podporovaný i veřejnými penězi jsou navázány i další akce. „Polovinu našich příjmů tvoří peníze ze vstupného a z barů, polovina jsou dotace. Ty dostáváme i díky práci s veřejností; máme koncerty ve školách i ve věznicích,“ vysvětlila nám spolušéfka festivalu Beatrice Mace.

#Trans2022

Letošní ročník se bude konat 7.-11. prosince opět v Rennes (částečně v klubech a kavárnách, z většiny opět na letišti).

Zahrají mj. Kid Kapichi, Jeanne Bonjour, Tago Mago, Puuluup, Dea Matrona, Jan Verstraeten, None Sounds a další – pokud vám ta jména nic neříkají, neznepokojujte se. Tak je to vždycky.

Kompletní program k dnešnímu dni zde.

Comments

comments

Vyhledat