Tip na výstavu: Jiří Kuhnert – Sketch the Dream. Ze Zetoru do Porsche

všechny fotografie: Foto archiv MG
všechny fotografie: Foto archiv MG

Jiří Kuhnert byl úžasný autor skic pro Porsche a další firmy. Přitom nestudoval návrhářství ani umění ani jiný příbuzný obor: Byl konstruktér a stran umění „jen“ autodidakt, všechno se naučil sám, jeho talent ho ale dovedl do výšin.

Jak zaznělo 1. listopadu na vernisáži jeho návrhů, které vystavuje Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně, jeho klukovským snem bylo navrhovat auta a splnil si ho až tak, že ho přijali v Porsche, pro které navrhnul několik naprosto ikonických záležitostí.

Ze Zetoru se tak pracovitý a podle vrstevníků příjemný a klidný moravský konstruktér dostal až do Mekky milovníků aut.

Jeho kariéru, která pokračovala v BMW, utnula nemoc a Kuhnert tak zemřel v krutých 37 letech, nicméně i tak po něm zbyly okouzlující a důležité věci.

Skeny nádherných výkresů, které na vás zapůsobí, i když o autech víte tak málo jako já, jakož i modely aut nebo třeba stavebnici a originální autorádio Blaupunkt, které bylo na svou dobu revoluční, najdete v Uměleckoprůmyslovém muzeu do 13. 1. 2019.

Foto: archiv MG, zdroj Magdalena Kuhnert

 

 

Více o výstavě od MG:>>>
Píše se rok 1968 a mladý konstruktér z Brna právě emigruje do Stuttgartu, kde se díky svému uměleckému talentu dostává do elitního designérského týmu Porsche. Tam po boku Anatolije Lapina dovádí do dokonalosti tvar legendárního modelu Porsche 928, který později na ženevském autosalonu sklízí nevídané úspěchy. Výstava připomíná tuto skutečnost české veřejnosti a představuje Jiřího Kuhnerta prostřednictvím designérských skic. Můžete se těšit i na model Porsche 928.
Kurátoři: Michal Froněk, Rostislav Koryčánek
Grafika výstavy: Mikuláš Macháček

Výstava v Uměleckoprůmyslovém muzeu potrvá do 13. 1. 2019.

Více na http://bit.ly/JiriKuhnert

Výstava

2/11/2018 – 13/1/2019

Kurátor: Michal Froněk, Rostislav Koryčánek

Grafická úprava: Mikuláš Macháček

Architekt: Olgoj Chorchoj

Vstupné: 100 / 50 / 190 KČ (ZÁKLADNÍ / SNÍŽENÉ / RODINNÉ)

Budova: Uměleckoprůmyslové muzeum, Brno, Husova 14

 

PROTIŠEDI.CZ JE HRDÝM MEDIÁLNÍM PARTNEREM VÝSTAVY

Comments

comments

Vyhledat