Galerie hlavního města Prahy zahajuje sezónu Zámku Troja výstavou o tom, jak trávíme volný čas

Zámek Troja se na letošní sezónu stává Palácem (volného) času. Právě tak se jmenuje výstava, kterou zde 4. dubna 2025 otevře Galerie hlavního města Prahy. Kurátorky Karla Hlaváčková a Veronika Čechová se vracejí k historii barokní stavby, která původně sloužila jako letní odpočinkové sídlo šlechty, a zajímají se o to, jak trávíme volný čas v dnešní době. Palác (volného) času představuje především mladé umělkyně a umělce a výběr děl, která se k volnému času vztahují jak povahou média – vystavené jsou např. výšivky či keramika –, tak tematickými otázkami: Dovolíme si v dnešní době nic nedělat, nebo jsme neustále tlačeni k produktivitě? Výstava bude v barokním zámku obklopeném zahradami i přírodním labyrintem k vidění do 29. října 2025.
„Volná chvíle má být čas, který můžeme svobodně naplnit. Jenže čím? V dnešní době můžeme vybírat z nepřeberného množství aktivit, což v nás často vyvolává obavu, že když na chvíli zpomalíme a budeme odpočívat, něco nám uteče. Umíme ‚nic nedělat‘? Jsou volné chvilky vzácnost? A jak vypadá balanc mezi volným časem a zaměstnáním, o kterém se tolik mluví? Téma doprovází mnoho otázek. Palác (volného) času proto představí díla celkem 14 umělkyň, umělců a uskupení, kteří na něj nahlíží z různých úhlů pohledu,” popisuje motiv výstavy kurátorka Karla Hlaváčková.
Potřebují lidé, aby je práce naplňovala, nebo jim pocit naplnění vynahradí vysoký plat, benefity a dostatek dní dovolené? Fungování pracovního trhu ve svém díle Frieze/Vlys s určitou nadsázkou tematizuje ve čtyřech vyobrazeních, která vizuálním zpracováním připomínají umění různých starověkých kultur, Zbyněk Baladrán. Sedavou práci reflektuje Judita Levitnerová, která využívá kancelářský koberec, do nějž vtlačuje různé podoby sedícího člověka.

Judita Levitnerová Office Dekubitus, 2024 / Foto © Galerie hlavního města Prahy
V díle Teabags on Eyelids II Barbora Zentková a Julia Gryboś poukazují na společenský tlak na jedince v moderní společnosti, kde nikdo nesmí vypadat unaveně a všichni musejí být neustále produktivní. Umělkyně skrze barvení látek čajem a ruční pomalou práci s látkou poukazují na nutnost zpomalit a prostřednictvím až rituální opakované a zdlouhavé práce konfrontují tlak na výkonnost.
Volný čas je ale také spojen se zahálkou – nicneděláním, sledováním plytkých seriálů nebo procházením reels na Instagramu. V sérii výšivek Evy Volfové lze najít relaxační aktivity, jako je nanášení pleťové masky nebo čtení pod dekou. Roman Štětina v díle Ztracený případ využívá slavného seriálu Columbo a spojuje scény, které nikam nevedou – nevytvářejí příběh a plynou, zatímco Columbo postupně stárne. Johana Hnízdilová pro výstavu vytvořila vázu inspirovanou terakotovými vázami v areálu Zámku Troja, do níž vložila černá skla odkazující na všudypřítomnost displejů v každodenním životě.
Podle kurátorek výstava nenabízí rady nebo jasný návod, jak trávit volný čas, ale má v návštěvnících podnítit zamyšlení nad tím, jak sami se svými volnými chvílemi nakládají a zda si dovolí zahálet.

Eva Volfová Embroidaily, 2023 / Foto © Galerie hlavního města Prahy
Doprovodný program: koncerty Radia Wave, workshopy i letní kino
Zámek Troja, jeho přilehlé zahrady a bludiště se spojují do tzv. Labyrintu Troja, ve kterém se až do konce října bude konat jak doprovodný program k výstavě Palác (volného) času, tak
i několik výstav ve veřejném prostoru. „Pokračujeme v úspěšné spolupráci s Radiem Wave. Loni jsme společně pořádali sérii diskuzí a koncertů v různých místech areálu pod názvem Opulence. Letos se program s titulem Riviéra uskuteční 15. července, 5. a 26. srpna. Na přelom srpna a září jsou naplánovány také komentované prohlídky venkovní výstavy spojené s letním kinem,” dodává Agáta Hošnová z programu Umění pro město, který letos doprovodné programy v Labyrintu zaštiťuje.
Edukační oddělení Galerie hlavního města Prahy připravilo v prostorách oranžérie tematické workshopy pro dospělé i děti, zaměřené na keramiku, práci s textilem, vyšívání, tkaní či rostlinné dekorace. Zajištěny jsou také interaktivní prohlídky výstavy pro všechny typy škol i další věkové a zájmové skupiny. Více informací naleznete na webu ghmp.cz.

Anna Vašičková, Hana Kubrichtová, David Stejskal Pingpongping, 2023 – 2025 / Foto © Galerie hlavního města Prahy
Palác (volného) času
4. 4. – 29. 10. 2025
GHMP Zámek Troja, U Trojského zámku 1/4, 170 00 Praha 7
Kurátorky: Karla Hlaváčková, Veronika Čechová
Vystavující: Zbyněk Baladrán, Anna-Marie Berdychová, Johana Hnízdilová, Peter Kolárčik, Eliška Konečná, Monika Kučerová, Judita Levitnerová, Františka Malasková, pingpongping (Anna Vašičková, Hana Kubrichtová, David Stejskal), Nicolas Prokop, Roman Štětina, Eva Volfová, Barbora Zentková & Julia Gryboś a Tereza Zichová.
Grafické řešení: Anymade Studio
Architektonické řešení: Tereza Melková
Otevírací doba
út–ne 10–18 h
pá 13–18 h
Vstupné
200 Kč plné / dospělí
90 Kč snížené / žáci a studenti 11–26 let, senioři 65+, školní skupiny v doprovodu pedagoga – 1 osoba (min. 10 osob)
50 Kč snížené / děti 6–10 let
450 Kč rodinné / 2 dospělí + 1–4 děti do 15 let
zdarma / držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P, průvodce držitele průkazu ZTP/P; držitelé karty GHMP Member / Member Plus / Patron

Anna Marie Berdychová, Hardboil N. 14, 2024 / Foto © Galerie hlavního města Prahy