Galerie Rudolfinum otevírá novou publikační řadu

foto: galerierudolfinum.cz/
foto: galerierudolfinum.cz/

Galerie Rudolfinum uvedla novou publikaci s názvem Inverzní romantika, jejímž autorem je historik umění a kurátor Petr Vaňous. Kniha se zároveň stává prvním titulem v nové publikační řadě Galerie Rudolfinum.

„Kniha Inverzní romantika teoretika Petra Vaňouse je iniciační krok k vytvoření nové řady publikací vycházejících v Galerii Rudolfinum. V teoretické rovině se zabývá tvorbou českých a slovenských umělců, kteří formulovali některé výrazné momenty naší výstavní dramaturgie. Otevření prostoru pro prezentaci myšlení, které není úzce svázáno s jednotlivými výstavními projekty, by mělo obohatit škálu reflexe současného umění a otevřít prostor dotyku s další vrstvou pro širší veřejnost“, uvedl ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma.

Kniha obsahuje širší studii o pojmu inverzní romantiky v kontextu současného umění a myšlení. Dále představuje pět předních současných umělců (Josef Bolf, Martin Gerboc, Jiří Petrbok, Ivan Pinkava, Richard Štipl) reprezentujících média fotografie, malby, kresby a sochy, v jejichž díle je „inverzita“ zásadním způsobem přítomná a plní tu kritickou roli ve vztahu k současnosti.

„Pojem romantiky bývá v širším významu mimo striktní terminologii dějin umění spojen s označením projevů různě vyhrocené fantazie. Inverzní označuje potom cosi převráceného, obráceného či zvráceného. Stojíme tedy před pojmem, který požaduje po recipientovi určitou schopnost empatie a obrazotvornosti. Projevy spojené s fantazií (romantika) uvádí do rámce, který „mění osvětlení“ pojmu a převrací jeho původní význam. Termín má dynamický ráz, protože se vztahuje k čemusi a označuje cosi, co se odehrává v procesu a jako proces,“ vysvětlil autor Petr Vaňous.   

Kniha Inverzní romantika bude, kromě Galerie Rudolfinum, k dostání také v běžných knihkupectvích díky distribuční síti Kosmas. Zajímavostí je, že publikace má pět různých přebalů, každý z nich je vždy věnován jednomu z uvedených umělců. Za jedinečným grafickým designem knihy stojí dvojice Petr Bosák a Robert Jansa.
Publikace vychází ve spolupráci s Visions Books.

Comments

comments

Vyhledat