Galerie: Signal Festival 2018

foto: Alexander Dobrovodsky
foto: Alexander Dobrovodsky

Festival světla SIGNAL o víkendu rozsvítil Karlín, centrum a Vinohrady, do ulic vyrazily stovky tisíc lidí. Nová trasa Karlínem slavila u návštěvníků úspěch a organizátoři zvažují její zařazení na festivalovou mapu i v příštím roce. Šestý SIGNAL představil díla etablovaných českých umělců i objevených mladých talentů, zároveň přivezl instalace od nejžádanějších zahraničních vizuálních umělců současnosti. Díky podpoře festivalu tak letos vzniklo 19 světelných uměleckých děl, která lidé viděli o víkendu v premiéře. Zatímco videomappingy plnily náměstí, pět instalací v Galerijní zóně nabídlo komorní atmosféru. Dílo Neon domácího umělce Michala Škapy zůstane v Atriu Žižkov vystaveno do konce února 2019.

„Za dobu existence SIGNAL festivalu jsme vybrali, zprodukovali a zaplatili vznik více než 70 nových uměleckých instalací, z čehož veliká část děl byla produkce českých umělců. Je to celkem neuvěřitelné číslo. Snad není příliš drzé říci, že SIGNAL je jedním z výrazných producentů nových uměleckých děl v ČR a je to dobrý pocit, protože věříme, že umění může měnit společnost, což nyní potřebujeme snad více než kdy jindy,“ vysvětluje Martin Pošta, ředitel festivalu světla SIGNAL.

Letošní SIGNAL se poprvé rozprostíral ve třech trasách, k centru a Vinohradům přibyl Karlín. Záměrem této novinky v konceptu festivalu bylo objevit pro návštěvníky nové lokace a rozprostřít davy lidí. „Model tří tras splnil naše očekávání. Karlínská trasa se stala hned při její premiéře velmi oblíbená. Zvážíme její zachování i v následujícím ročníku,“ říká Matěj Vlašánek, programový koordinátor festivalu.

Nejnavštěvovanějšími místy bylo náměstí Míru, kde lidé mohli vidět videomapping Nucleus3 od německého kreativního labelu Ruestungsschmie.de, a Karlínské náměstí s videomappingem Future Ruins Francouze Romaina Tardyho. Úspěch u lidí sklidil také videomapping Sssssspace od českého uskupení _STROY u Sokola na Vinohradech, který vznikl díky grantům SIGNAL CALLING. V Galerijní zóně zapůsobilo nejvíce dílo EREBUS od českých umělců 3dsense.

Na další ročník festivalu světla se lidé mohou těšit od 10. do 13. října 2019.

GALERIE:

Comments

comments

Vyhledat