Každý sám a přesto společně za dobrou věc, charitativní běh spojil celý svět

David MZee of Switzerland after the seventh edition of the Wings for Life World Run - App Run in Wetzikon, Switzerland on May 3, 2020. // Romina Amato for Wings for Life World Run // foto Red Bull Content Pool
David MZee of Switzerland after the seventh edition of the Wings for Life World Run - App Run in Wetzikon, Switzerland on May 3, 2020. // Romina Amato for Wings for Life World Run // foto Red Bull Content Pool

 

Každý rok spojuje závod Wings for Life World Run běžce doslova po celé planetě. A myšlenka na pomoc těm, kteří ji potřebují, se nenechala zastavit ani letos. Přestože se nedalo závodit společně, na virtuální trať se vydalo více než 77 tisíc závodníků ve 104 zemích světa. Běžely tuzemské i zahraniční sportovní hvězdy a jeden zcela výjimečný host. Na nadaci Wings for Life, která se zabývá výzkumem léčby poranění míchy, se vybralo téměř tři miliony eur.

Neděle 3. května 13:00 středoevropského času. Přesně v ten moment se 77 103 běžců vydalo jako každý rok na trať závodu Wings for Life World Run. Ať byl den nebo noc, teplo nebo zima, všechny spojovala jednotná myšlenka: „Běžíme pro ty, kteří nemohou.“

Od Rakouska po Austrálii, od Tanzanie po Tchaj-wan. Amatéři, sportovní nadšenci, profesionálové ve svých disciplínách i handicapovaní sportovci, ti všichni již po sedmé vyběhli do závodu, který je unikátní tím, že nemá pevný cíl. Až vás dojede kultovní Catcher Car, končíte. Ale s dobrým pocitem, že jste sportováním udělali něco pro sebe a zároveň nezanedbatelným způsobem podpořili dobrou věc.

Závod, který pomáhá i láme rekordy

I když jde o globální pomoc, stále se závodí, a i letošní rok přinesl neuvěřitelné sportovní výkony. Mezi muži kraloval britský nováček Michael Taylor, který uběhl 69,92 kilometrů. Nejlepší ženu Ninu Zarinovou dojelo Catcher Car na značce 54,23 kilometru.

Ale Wings for Life nepíše jen příběhy postavené na neuvěřitelných fyzických výkonech. Už podruhé se letos na start postavil David Mzee. Muž, který strávil deset let na invalidním vozíčku, ale v loňském roce se stal jedním ze symbolů úspěchu celé nadace, když se po náročné léčbě dokázal postavit na vlastní nohy a ušel neuvěřitelných 390 metrů. Rok 2020 je pro Davida i pro Wings for Life posunem kupředu. Přidal dalších osmdesát metrů navíc a již netrpělivě vyhlíží příští ročník.

Hvězdné obsazení

Do svého vlastního závodu vyběhla i nejlepší lyžařka všech dob Lindsey Vonnová. A její zkušenost z letošního ročníku je snad všeříkající. „Je neuvěřitelné, kolik lidí se spojilo na závod Wings for Life World Run. Na světě neexistuje žádný podobný závod. Tolik akcí muselo být zrušeno, ale je jedna věc, kterou jsme mohli všichni udělat pro dobro ostatních,“ svěřila se vítězka dvaaosmdesáti závodů Světového poháru.

Jen Novak Djokovič a Rafael Nadal jsou momentálně na tenisovém žebříčku výše než rakouský šampion Dominic Thiem. Světový hráč číslo tři si jedinečný závod užil a je bezmezně přesvědčen, že jednou nadace Wings for Life uspěje na své dlouhé cestě. „Opravdu doufám, a jsem si tím docela jistý, že jednou bude možné poranění míchy běžně léčit. To by bylo báječné a bezpochyby to bude velký den v dějinách.“

O sportovní hvězdy nebyla nouze ani v českém prostředí. Již pravidelně se na začátek května těší snowboardcrossová hvězda Eva Samková. Na trať závodu se vydal i kajakář Vavřinec Hradilek, biatlonistka Markéta Davidová nebo mistr světa a legenda městských sjezdů na kole Tomáš Slavík.

 

Comments

comments

Vyhledat