Garáže Masaryčky zdobí mural art, který spojuje člověka s AI

Jako dialog kolektivní mysli umělé inteligence a samotných tvůrců projektu vznikl mural art s názvem Waves of Mind, který symbolicky propojuje zemi i podzemí „zlatého paláce“ u Masarykova nádraží. Na jeho výsledné podobě se podílelo šestnáct tvůrců ze studia DRAWetc., kteří si na nanášení barev museli vzít košťata. 

Waves of Mind – pozoruhodný výtvarný počin

Vjezdovým rampám do garáží většinou dominuje nudná šeď. Není tak však u novodobého paláce Zahy Hadid, který stojí v samotném epicentru Prahy u Masarykova nádraží, jehož realizátorem je Penta Real Estate. Ta je známá tím, že do svých projektů ráda zapojuje umění. Díky tomu betonové „plátno“ o rozměrech 200 m² zdobí výtvarný počin, který v České republice nemá obdoby – mural art s názvem Waves of Mind. Ten vznikl propojením moderní technologie a člověka, analogové a digitální tvorby a podporuje tak motto celého projektu: Masaryčka spojuje. 

„Je opravdu zajímavé pracovat s motivem, který nevyšel z lidského přemýšlení, ale z technologie. Výsledkem je ale pozoruhodný artpiece, který snese jakékoli měřítko,“ říká o projektu jeden z jeho realizátorů Vladimír Strejček ze studia DRAWetc., které za výsledným dílem stojí. Vedle Vladimíra Strejčka se na analogové interpretaci vizuální reference umělé inteligence, jíž dominuje zlatá barva, podíleli Karel Cettl a Daniel Korta. „Byli jsme velmi mile překvapeni, jak velký zájem o projekt hlavní představitelé investora měli. Bylo vidět, že nad projektem přemýšlí v širším kontextu, velice humanisticky a s citem pro město i jeho obyvatele,“ oceňuje přístup Daniel Korta. Vzhledem k velikosti celé malby a jejímu umístění museli umělci řešit nejeden problém. „Jako každá realizace mural artu i toto byla velká výzva. Že budu řešit, jaké koště je nejvhodnější pro zlatou barvu, mě nikdy nenapadlo,“ popisuje jeden z nich Hana Větrovcová, kreativní manažerka celého projektu. 

Echoes – digitální odkaz budoucím generacím

Celkem jedenáct audio-reaktivních animací vytvořených z fragmentů mural artu Waves of Mind a doprovázené jedenácti výpověďmi klíčových aktérů, kteří se na projektu Masaryčka zásadním způsobem podíleli – to je digitální capsule s názvem Echoes. Za její realizací opět stojí tým studia DRAWetc. „Cílem současného pojetí capsule je předat kolemjdoucím i budoucím generacím poselství tvůrců a vizi, s níž celý projekt vznikal,“ vysvětluje Jindra Strejčková, stratég ze studia DRAWetc. Audio-reaktivní vizualizace digitálně obtisknuté do hlavní budovy a žijící ve virtuálním prostoru jsou veřejnosti dostupné skrze QR kódy, které jsou umístěné v blízkosti mural artu a v prostorách Masaryčky.  

Zajímavosti a fakta Waves of Mind:

  • Realizační tým: 16 tvůrců studia DRAWetc.
  • Plocha: 200 m2
  • K dosažení expresivního efektu tvůrci použili košťata
  • Použilo se 9 litrů zlaté barvy
  • Počet man-days strávených na projektu od ideační fáze po předání: 85 man-day
  • Celá realizace zabrala cca 17 dní

DRAWetc. – Vladimir Strejček, Jindra Strejčková, Hanina Větrovcová

DRAWetc. 

Studio DRAWetc. se specializuje na vizuální fullservis, tedy CGI vizualizace, ilustrace, storyboardy, postprodukci, komiks, animaci, grafický design a nová média. Za 21 let působení se DRAWetc. stal lídrem české ilustrátorské scény a má za sebou více než 6000 realizací. Stojí také za největším dílem mural artu v ČR CTP Art Wall na D1 u Humpolce nebo na mezinárodním Letišti Václava Havla.

Comments

comments

Vyhledat