GOETHE-INSTITUT PŘEDSTAVÍ SPISOVATELE DMITRIJE KAPITELMANA

Spisovatel Dmitrij Kapitelman. Fotil Christian Werner
Spisovatel Dmitrij Kapitelman. Fotil Christian Werner

POŘAD TERRA LITERA UVEDE STOUPAJÍCÍ HVĚZDU NĚMECKÉ LITERATURY

 

V rámci literárního pásma Terra litera, které české veřejnosti představuje nové literární talenty z Německa, uvede Goethe-Institut 27. ledna od 19:00 stoupající hvězdu aktuální německé literatury, spisovatele Dmitrije Kapitelmana.

 

„Dmitrij Kapitelman je novinář, hudebník a autor pozoruhodných románů  Lächeln meines unsichtbaren Vaters (Úsměv mého neviditelného otce, Hanser 2016) a Eine Formalie in Kiew (Formalita v Kyjevě, Hanser 2021).“ komentuje Monika Loderová z Goethe-Institutu: „Obě knihy byly v Německu přijaty s nadšením jak u čtenářů, tak u kritiků, a proto jsme se rozhodli představit je i autora také české veřejnosti,“ dodává Loderová.

 

Dmitrij Kapitelman, narozený roku 1986 v Kyjevě, vyrůstal od svých osmi let v Německu. Ve svých silně autobiograficky laděných románech si klade otázky po vlastní identitě, činí tak ovšem s humorem a s nadsázkou sobě vlastní. Svou první knihou, Úsměvem mého neviditelného otce, vyloudil Kapitelman úsměv na tváři i těch nejpřísnějších německých literárních kritiků – a zároveň některé téměř rozplakal. Vysloužil si za to mimo jiné prestižní ocenění Klaus-Michael-Kühne-Preis za nejlepší německojazyčný literární debut roku. Jeho druhý román, Formalita v Kyjevě, byl vyznamenán cenou Ravensburger-Buchpreis.

 

Zážitky a příběhy ukrajinsko-židovského, v Německu socializovaného „cizince“ vypráví Kapielman tak láskyplně sarkastickým jazykem, že nenechá nikoho chladným. Vzdor vší nadsázce, ironii a kritičnosti k německé a ukrajinské společnosti se však táže po vážných otázkách: Nakolik určuje naši identitu náš původ? Mohou se děti ztotožnit s kulturou svých rodičů? Jak přesně probíhá imigrace? O těchto a mnoha dalších otázkách bude s Dmitrijem Kapitelmanem hovořit i moderátorka Viktorie Knotková, a to ve čtvrtek 27. ledna od 19:00 v online pořadu Terra litera.

 

Co? Terra litera: DMITRIJ KAPITELMAN

Kde? Online přes platformu Zoom 

Kdy? 27|01|2022, 19:00

Německy s tlumočením do češtiny

www.goethe.de/cesko/terralitera 

 

Comments

comments

Vyhledat