Good Old Czechs. První dojmy z filmu

15. září jde do kin nový film Good Old Czechs. Příběh československých letců v RAF dokáže být děsivý, poučný i vtipně civilní.

O putování, válčení a obavých slavných českých letců RAF Františka Fajtla a Filipa Jánského vyprávějí hlasy dvou (ne)herců, kterým je nyní stejně roků, jako letcům tehdy. Fajtl a Jánský se osobně setkali až po válce, přesto se jejich story organicky proplétají a skvěle doplňují.

Jde o dokument zcela bez hraných sekvencí a mluvících hlav: obrazová stránka byla s velkým úsilím dolována z archivů po celé Evropě (tvůrci na slavnostní premiéře zmínili, jak finančně náročný takový počin je), zvuk obstaraly hlasy protagonistů a hudba + ruchy slovenského hudebníka Stroona.

Místy je to znepokojivé, místy i kvůli válce na Ukrajině děsivé, místy prostě zajímavé. Cenné a poučné jsou nejen momenty ze samotných bitev, ale i záběry na to, co mezitím dělali ostatní: ženy s lehkostí konající těžkou práci, civilisté pohřbívající své padlé… a posluha nalévající Angličanům nepostradatelný čaj – ze zahradní konve.

Divácky vděčné jsou pak úplně nejvíc četné zlidšťující momenty: milostné eskapády mladých Čechů na britském území, průšvihy všeho druhu i úvahy o strachu a o tom, zda se na to nevykašlat.

Suma sumárum – jděte na to. Každému se hodí znát lépe evropskou historii. Pro umělecky založené bude navíc působivé množstvi obrazového materiálu, který by neměl být krásný, ale je. Kapesníčky raději s sebou.

 

 

Good Old Czechs

2022

Režie: Tomáš Bojar
Střih: Šimon Špidla
Scénář: Tomáš Bojar
Spolupráce na scénáři: Marek Šindelka
Hudba: Stroon
Zvuk: Václav Flegl
Hlasy letců: Jan Foukal, Miroslav Pecháček
Produkce: NOW Productions
Distribuce: Pilot Film

https://goodoldczechs.cz

 

Comments

comments

Vyhledat