Mistři klasické hudby: Edvard Grieg

Eilif Peterssen - Edvard Grieg 1891
Eilif Peterssen - Edvard Grieg 1891

Kdo byli největší mistři klasiky? Jak žili, s čím bojovali? Jak souvisela hudební tvorba a historické milníky? Přečtěte si každý týden o jednom ze slavných skladatelů od renesance po 20. století. Díky spolupráci s nakladatelstvím Muzikus se celý následující rok (a ještě kousek navíc) můžete těšit na sérii profilů těch nejzásadnějších mistrů klasické hudby.

Rušné a prosperující norské město Bergen se může pyšnit hned několika slavnými rodáky a obyvateli. Od nepaměti byl Bergen, z jedné strany omývaný mořem a z druhé strany chráněný pohořím, rušným kulturním i obchodním střediskem. Dnes tady stojí socha nevelkého muže, který vydobyl slávu nejen svému rodnému městu, ale celé zemi – a to svou hudbou. Edvard Grieg se narodil Gesinne Judith Hagerupové a bohatému kupci skotského původu Alexandru Griegovi 15. července roku 1843. Rodina byla ve městě vážená – otec Alexandr zastával mimo jiné místo britského konzula. K rodinné tradici však patřila zásluhou matky také amatérská kultura na vysoké úrovni. Jak bylo tehdy zvykem, zabývali se členové domácnosti čtyřruční hrou na klavír či zpěvem v kruhu přátel.

 

Gesinne byla jako výborná klavíristka a dobrá pěvkyně duší domácích večírků s hudební produkcí. Jejich dějištěm byl zpočátku dům v ulici Strandgaden, později venkovská usedlost v Landaasu v nádherném údolí při úpatí hory Ulriken. Edvardovi, čtvrtému z pěti dětí, bylo tehdy deset let. Brzy mu začala nemilá povinnost: školní docházka. Slovo „docházka“ je v tomto případě výstižné: pěší cesta do školy trvala malému Edvardovi asi hodinu.

Více čtěte na webu nakladatelství Muzikus.

Comments

comments

Vyhledat