Grilujeme!

foto Sage
foto Sage

Grilovací sezona je tu a jelikož letos budeme o něco méně cestovat, bude domácích grilovaček přiměřeně více. Sebrali jsme pro vás několik tipů a novinek, aby se vám grilovalo co nejlépe.

 

Co grilovat

Dávno už negrilujeme jen kotlety, steaky a špízy. Samozřejmě, steak ničím nenahradíte a máloco tak připomene atmosféru pohodové letní grilovačky jako špízy, kde se maso šťastně střídá se zeleninou, ale současné možnosti jsou i díky dostupným potravinám a dochucovadlům ze zahraničí daleko širší.

Co dát na gril kromě steaků, kotlet…

OVOCE. Nebojte se kromě už celkem obvyklého ananasu zkusit ogrilovat i další ovoce, třeba v opodobě špízu (například z jahod, banánů a meruněk). Pokud chcete udělat opravdu dojem, podávejte k němu i nějaký dip (jogurt, čokoládová omáčka a nebo třeba vanilková zmrzlina).

PAPRIKY (a další zeleninu). Papriky potřeme olejem a grilujeme hodně dotmava, pokud se nám chce zkoušet zajímavé variace a máme čas, tak z takto zpracovaných paprik můžeme udělat i salát. Z další zeleniny rozhodně nevynechejme cibuli a cukety. Kukuřice se komfortněji griluje v podobě menších kousků – buď baby klukuřic, nebo plátků z větších klasů. Hodí se na ni dát bezprostředně po přípravě trochu bylinkového nebo prostě jen soleného másla. Pokud grilujete pórek nebo chřest, před grilováním je oblanšírujte. Nebojte se ani divočejších experimentů, jako jsou grilované sladkokyselé okurky.

HOUBY. Nejpohodlnější jsou větší žampiony (portobello), které můžeme i plnit například sýrem, ale pokud jste našli krásné houby v lese a připravéte je svým přátelům, bude se o vás mluvit v superlativech. U hub nezapomínejte na tuk.

RYBY A MOŘSKÉ PLODY. Pokud máte to štěstí a dostanete se třeba k olihním, sépiím a dalším mořským plodům, uděláte z nich na grilu skvost v podstatě bez jakýchkoli dalších přísad, stačí tuk a sůl. U ryb je třeba vybírat si pevné kousky nebo menší ryby, které se tak snadno nerozpadnou, vhodná je třeba pražma. Kromě lososa jsou skvělé steaky z tuňáka (uvnitř nesmí být zcela propečený) a z mečouna: tato masitá pochoutka vyjde dráž, ale nadchne vás. Není potřeba nic než olivový olej a sůl, i když můžete samozřejmě doplnit ryby oblíbenými bylinami. I z ryb se mimochodem dají dělat špízy…

Na čem grilovat

Na výběr je několik základních způsobů:

Grilování na dřevěném uhlí nebo štěpkách: Jeho výhodou je aroma (kterým ale bohužel můžou nasáknout i vaši hosté). Potřebujete volný prostor, čas, bytelný gril a kvalitní uhlí. Máte-li chalupu nebo venkovní kuchyň, odrazovat vás nebudeme (jestliže disponujete venkovní kuchyní, vyplatí se uvažovat i o plynovém grilu). Titěrný balkon v městském bytě ale není pro tento styl to pravé.

Než dělat kompromisy nebo trápit malé jednorázové grily, je daleko chytřejší mít elektrický gril. Můžete ho používat i v interiéru (a třeba v lijáku nebo když je venku minus deset) a kromě klasického grilování často zvládne i zapékané sendviče a panini. Oproti sendvičovačům s tou zásadní výhodou, že nejste odkázáni na čtvercový toustový chlebík (někdy navíc větší než je plocha vašeho sendvičovače), ale můžete zjišťovat, co udělá sálavé teplo z tortilly nebo třeba bagelu.

Už nějakou dobu víme o chytrém BBQ gril se sondou Sage Grill BGR840. Líbí se nám, že kromě BBQ, kdy gril rozevřeme a využíváme obě jeho plochy, můžeme přístroj i sklopit a opékáme z obou stran – ať jde o maso, nebo o zmíněné plněné sendviče.

foto Sage

Gril má 5 možností nastavení podle jedntlivých typů mas a integrovanou teplotní sondu, která na základě předvolby pozná, kdy je maso připravené právě podle vašich preferencí. Součástí menu teplotní sondy je i funkce „Rest Meat“, která ohlídá správné odpočinutí masa před podáváním.

Tip: Po přípravě jídla otřete gril papírovým ubrouskem. Opravdu ho nemusíte drhnout pískem, důležité je očistit ho brzy a odstranit i případné nečistoty z dalších částí přístroje. Ta minutka navíc se vám vyplatí.

foto Sage

 

Na co pozor

Ke grilování často patří marinování – názory na něj se různí, leckdo ho odmítá, rozhodně je ale dobré dávat si spíše pozor na sůl a solit až hotový pokrm.

Zní to triviálně, ale popáleniny jsou nemalé riziko. Používejte kleště s dlouhými rukojeťmi, případně prodloužené chňapky. Pokud se spálíte, popáleninu dlouho chlaďte.

 

Italský bonus

PS: A ještě jeden recept: Pravá italská saltimbocca, jejíž název správně prozrazuje, že vám bude skákat do pusy úplně sama:

Comments

comments

Vyhledat