Himálajský den v Náprstkově muzeu zaujme vaše smysly

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Národní muzeum zve velké i malé návštěvníky na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, kde se v sobotu 23. 6. 2018 bude konat další festival z cyklu Barevné nádvoří, který vás zavede do vybraných zemí z okolí Himálaje. Návštěvníci se mohou těšit na taneční představení bollywoodského, tradičního indického a tibetského tance, ukázky jantrajógy a zpěvu manter, malování hennou, přednášky, workshopy, výtvarné dílny pro děti i ochutnávky tibetských a indických gastronomických specialit a tradičního čaje. Himálajský den je součástí cyklu Barevné nádvoří, který je zaměřen na představování mimoevropských kultur české veřejnosti zábavnou a poutavou formou. Vstup na festival je zdarma.

Na Himálajském dni budete mít možnost poznat části tradičních kultur zemí z okolí Himálaje. Součástí programu bude po celý den nabídka indického jídla a tibetských tradičních pokrmů, zejména knedlíčků momos, žízeň zaženete různými čaji z čajovny Dharmasala. Ke zhlédnutí bude několik ukázek radostných tanců Khaita, které byly zařazeny mezi nehmotné kulturní dědictví UNESCO a neměli byste si nechat ujít ani možnost zapojit se do workshopu, kde se tento tanec naučíte. Dalšími tanci, které zde budou představeny, jsou indický tanec Kathak, který skrze gesta a výrazy tváře vypráví příběhy indických božstev nebo současný bollywoodský tanec, jenž spojuje tradiční i moderní taneční formy nejen z Indie, ale z celého světa. Ani zde nebude chybět workshop a možnost si tak tento působivý a energický tanec vyzkoušet. Kromě tanců na Vás čekají ukázky Jantrajógy, jednoho z nejstarších známých jógových systémů, propojujících pohyby těla i vědomé dýchání nebo workshop tibetské kaligrafie, na kterém se seznámíte se základy tibetského písma a vyzkoušíte si, jak by vypadal Váš podpis v tibetštině.

Tento program bude doplněn také o přednášku na téma současného života v Tibetu a besedu s tibetským mnichem gešem Ješe Gawou, bývalým životopiscem Jeho Svatosti dalajlamy. Celou akci zakončí promítání filmu Bringing Tibet Home režiséra Tenzina Tsetana Choklay, který dokumentuje snahu newyorského umělce Tenzina Rigdola propojit tibetskou domovinu s jejím lidem, a to i prostřednictvím propašování tibetské půdy do Indie. Bezprostředně po promítání následuje beseda s autorem filmu.

Sobotní Himálajský den je součástí cyklu Barevné nádvoří, který pořádá Náprstkovo muzeum již čtvrtým rokem. Návštěvníkům byly v minulých letech úspěšně představeny například japonská a latinskoamerická kultura, kultura himálajského království Bhútán či kultura indická a africká.

Himálajský den však rozhodně není jediným festivalem, který návštěvníky Národního muzea v letošním roce čeká. Národní muzeum letos po celý rok slaví výročí 200 let od svého založení a právě v rámci oslav si budou moci návštěvníci zejména v létě užít bohatý program včetně zmíněných festivalů, přičemž jeden z nich s názvem Etnopiknik se uskuteční už 18. srpna taktéž v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur. Kdo dává přednost hudbě, jistě ocení 14. srpna festival Flašinet žije v Českém muzeu hudby a pro ty, kteří by si chtěli udělat výlet do zahrady Kinských, bude 28. srpna připraven festival Národopis open air.

 

Program Himálajský den z cyklu Barevné nádvoří:

Přednáškový sál:

13.00 Život v Tibetu ve 21. století – Hana Činčerová

15.00 Život tibetských mnichů a život v exilu – beseda s tibetským mnichem gešem Ješe Gawou

17.30 Bringing Tibet Home – promítání dokumentárního filmu, následuje beseda s autorem Tenzinem Tsetanem Choklay

 

Nádvoří muzea

12.15 Zpěv manter I – Jayamantra

12.45 Radostné tance Khaita a taneční workshop

13.30 Jantrajóga – Fijalka Sable Turzíková, ukázka a workshop

14.15 Bollywoodský tanec – Vendulka Pánková a skupina Diwali, ukázka a workshop

14.45 Výuka tibetské kaligrafie – Hana Činčerová

15.00 Zpěv manter II – Jayamantra

15.20 Jantrajóga – Fijalka Sable Turzíková

15.40 Radostné tance Khaita

16.00 Tanec Kathak – Anežka a Ivana Hessovy

16.30 Zpěv manter III – Jayamantra

17.00 Bollywoodský tanec – Vendulka Pánková a skupina Diwali, ukázka a workshop

 

Po celý den na Vás čeká

Dharmasala a Momos bistro – restaurace a čajovna, tibetské tradiční pokrmy

HurryCurry – restaurace, indická kuchyně

Lungta suvenýry a další zboží z Tibetu

Výtvarná dílna pro děti – výroba lungta praporků

Ganga.cz indická sárí, šály a šátky, originální bindi, bižuterie a mnoho dalšího

Malování hennou s Ivanou Švarcovou

Vstupné na program na nádvoří a v přednáškovém sále je zdarma

Změna programu vyhrazena

Comments

comments

Vyhledat