První pražský koncert Buddyho Guye se blíží

Buddy Guy, foto Josh Cheuse
Buddy Guy, foto Josh Cheuse

8. listopadu se splní sen všech českých bluesových fanoušků: v Praze vůbec poprvé zahraje kytarista a zpěvák Buddy Guy, jednoznačný úřadující bluesový král, poslední aktivní pamětník rozkvětu chicagského blues na přelomu 50. a 60. let, velký vzor kytarových es Jimiho Hendrixe, Erika Claptona, Jeffa Becka či Jimmyho Page. Ohlasy na právě probíhající americkou část Guyova turné k nedávno vydanému albu The Blues Is Alive And Well jsou vesměs nadšené. Vstupenky na koncert jsou k dispozici v předprodejní síti Ticketmaster.

 

„Buddy Guy blues nehraje. Buddy Guy JE blues.“ Tak zní jeden z fanouškovských výroků na sociálních sítích po shlédnutí nedávného koncertu v texaském Dallasu. „Nevěřil jsem, že to ještě tak skvěle zvládne, je mu 82 let. Viděl jsem ho potřetí a je pořád lepší!“ To dodává svědek koncertu v kalifornské Pasadeně. A recenzent koncertu v Los Angeles píše: „Už prvních šest minut koncertu ukázalo, že budeme svědky mimořádné show nejen s jedním z největších kytaristů a opravdových bavičů, ale také s jeho zatraceně dobrou kapelou.“

 

Na stávajících koncertech hrává Buddy Guy obvykle kolem patnácti písní. Jeho repertoár je složen z ukázek z jeho posledních tří alb Rhythm & Blues (2013), Born To Play Guitar(2015) a The Blues Is Alive And Well (2018), stejně jako připomínek starších songů, včetně jednoho z jeho největších hitů Damn Right I’ve Got the Blues, kterým zpravidla koncerty začínají. Buddy Guy má ovšem v rukávu také bohatou zásobu slavných bluesových, ale i rockových standardů, které dává k dobru čistě podle nálady a jejich sestavu i pořadí měníkoncert od koncertu. Praha se může dočkat například bluesových klasik I’m Your Hoochie Coochie Man, Boom Boom, Sweet Sixteen, Five Long Years nebo Nine Below Zero, stejně jako rockových hitů Voodoo Child (Jimi Hendrix), Sunshine Of Your Love (Cream) nebo Black Magic Woman (Fleetwood Mac/Santana).

 

K oblíbeným kratochvílím Buddyho Guye na současných koncertech jsou podle očitých svědků například krátké imitace hry jeho slavných kolegů B.B. Kinga, Jimiho Hendrixe nebo Erika Claptona, ale i jeho vysloveně legendární pódiová „alotria“ s kytarou, jako je hraní za hlavou a za zády nebo brnkání na struny zuby či ručníkem. Nesmí chybět ani tradičníprocházka s kytarou mezi publikem během nepřetržitého hraní sóla.

 

Pražský koncert Buddyho Guye je součástí evropské části turné k vydání desky The Blues Is Still Alive And Well. V Evropě Buddy Guy se svojí kapelou zahraje pouze na šesti místech, z pražské Lucerny se vrací rovnou do Spojených států. V itineráři šňůry po „starém kontinentu“ jsou zastávky v Monaku, švýcarské Basileji, na dánských festivalech ve Frederikshavnu a Nastvedu a ve francouzské metropoli Paříži.

 

O vstupenky na pražský koncert Buddyho Guye je velký zájem ze strany domácích i zahraničních fanoušků. Stále jsou k dispozici vstupenky v cenových relacích od 1490,- Kč, mizíovšem velice rychle, takže pokud chcete Buddyho Guyie na vlastní oči vidět, a hlavně na vlastní uši slyšet, není na co čekat.

https://www.ticketmaster.cz/artist/buddy-guy-vstupenky/2406

Další koncerty pořádané agenturou Liver Music:

VÄRTTINA (fin), 3.11. 2018 / Jazz Dock  http://varttina.com

Prague International Bluenight no.:131

BUDDY GUY (us), 8.11. 2018 / Velký sál Lucerny https://www.buddyguy.net/

BlueFest

JOE LOUIS WALKER (us), 12.11. 2018 / Lucerna Music Bar https://www.joelouiswalker.com/

support: Gwyn Ashton (aus) www.gwynashton.com

Prague International Bluenight no.:131

BETH HART (us), 29.11. 2018 Fórum Karlín https://www.bethhart.com/

Prague International Bluenight no.:130

 

CHARLIE WINSTON (uk), 11.2. 2019, Lucerna Music Bar http://www.charliewinston.com/

Prague International Bluenight no.: 133

 

 

Comments

comments

Vyhledat