Hostem Future Gate bude Michael Ironside, známe i další program

Michael Ironside
Michael Ironside

Již 26. září začíná v Praze jubilejní 10. ročník největšího středoevropského filmového festivalu sci-fi filmů a kultury Future Gate. Letošním hlavním hostem akce bude kanadský herec Michael Ironside, který v průběhu slavnostního zahájení v pražském kině Lucerna převezme cenu za přínos žánru sci-fi. Festival uvede Ironsidovy filmy Hvězdná pěchota (1997, režie Paul Verhoeven) a Scanners (1981, režie David Cronenberg). Ještě před samotným zahájením festivalu proběhne beseda se dvěma Čechy, z nichž se minimálně jeden podívá již brzy do vesmíru. Stíhací pilot Aleš Svoboda a český umělec Yemi A.D. se setkají v besedě s názvem Česko ve vesmíru, kterou bude moderovat Martin Veselovský. Festival rovněž přivítá řadu dalších českých hostů z oblasti filmu i vědy, kteří zpestří bohatý doprovodný program.

„Jsme poctěni, že pozvání na 10. ročník Future Gate přijala taková legenda, jakou je bezpochyby Michael Ironside. Jako herec a dabér se objevil v desítkách světově známých a dnes již kultovních filmů, svůj hlas propůjčil mnoha filmovým a herním postavám. Spolupracoval s režiséry a herci jako je Paul Verhoeven, David Cronenberg nebo Matthew Vaughn. Na festivalu uvedeme dva Ironsidovy filmy Hvězdná pěchota a Scanners. Po projekcích v Praze i Brně bude následovat s hercem beseda, kde i diváci budou mít příležitost položit Michaelovi otázky. Na festival přiletí i francouzský režisér Nicolas Giraud představit svůj nový film Astsronaut. A celý festival započne besedou se dvěma Čechy, kteří se připravují na svou možnou cestu do vesmíru. Yemi A.D. jako vesmírný turista a Aleš Svoboda jako záložní pilot Evropské vesmírné agentury,“ krátce představuje hlavní hosty festivalu pořadatel Filip Schauer.

MICHAEL IRONSIDE

herec

Hvězdná Pěchota 30. 9. Kino Lucerna; 3. 10. 18:00 Kino Art

Scanners 1. 10. 20:00 Kino Lucerna3. 10. 20:30 Kino Art

Michael Ironside udělal během let silný a nesmazatelný dojem svými často neuvěřitelně intenzivními a výbušnými ztvárněními padouchů. Narodil se jako Frederick Reginald Ironside 12. února 1950 v kanadském Torontu. Ironside poprvé začal hrát ve filmech na konci 70. let. Uznání se mu dostalo díky roli Darryla Revoka ve filmu režiséra Davida Cronenberga Scanners (1981). Následně další charismatická role střídala jinou. Z těch nejznámějších uveďme V (1983), Top Gun (1986) nebo Highlander 2 (1991). Úspěšná byla spolupráce s režisérem Paulem Verhoevenem. Ironside se objevil v jeho dvou zábavných sci-fi celovečerních filmech. Jako zlý Richter v Total Recall (1990) a jako drsný poručík Jean Rasczak ve Hvězdné pěchotě (1997). Ironside ukázal svou něžnější a sugestivnější stránku svým dojemným výkonem trestance, který se spřátelí s postiženým mužem v dramatu Tanec řetězů (1990); byl také spoluautorem scénáře a výkonným producentem filmu. Zahrál si ve velkém množství seriálů, uveďme Strážce moře (1993), Walker, Texas Ranger (1993), Pohotovost (1995), Krajní meze (1997), Andromeda (2000), Zoufalé manželky (2004), Hvězdná brána (2006), Psychiatr (2018) nebo Barry (2022). Nejnovějším Ironsidovým filmem je kanadské drama o vzniku mobilního telefonu BlackBerry (2023). Kromě své významné filmové a televizní práce propůjčil Ironside svůj výrazný hluboký hlas také televizním reklamám a videohrám.

 

YEMI A.D.

umělec, host besedy Česko ve vesmíru, 26. 9. 18:00 Kino Lucerna

Yemi Akinyemi Dele (narozen 1981) je světově uznávaný český choreograf, herec, výtvarný umělec, umělecký režisér, performer, influencer a podnikatel. Byl vybrán z 1 milionu kandidátů jako člen posádky dearMoon – první civilní vesmírné cesty kolem Měsíce, kterou organizuje japonský podnikatel Yusaku Maezawa se společností SpaceX. Yemi projde speciálním výcvikem pro nově vyvinutou Starship, která je nejvýkonnější kosmickou lodí, jaká kdy byla postavena, v současné době stále ve fázi vývoje.

 

ALEŠ SVOBODA

pilot, host besedy Česko ve vesmíru, 26. 9. 18:00 Kino Lucerna

Aleš Svoboda (narozen 1986) je český bojový pilot, kapitán Armády ČR. Slouží na 21. základně taktického letectva v Čáslavi, kde létá s letounem JAS-39 Gripen. V listopadu 2022 uspěl ve výběrovém řízení Evropské kosmické agentury a stal se členem záložního týmu astronautů. Podařilo se mu tak uspět mezi více než 22 500 uchazeči. Je prvním astronautem samostatné České republiky.

 

NICOLAS GIRAUD

režisér filmu Astronaut (hlavní soutěž), 28. 9. 20:30 Kino Lucerna

Talentovaný a všestranný Nicolas Giraud (narozen 1978) je francouzský herec, režisér a scenárista. Jako herec ztvárnil role například v trháku 96 hodin (2008, režie Pierre Morel), romantickém dramatu Co den dluží (2012, režie Alexandre Arcady) nebo dramatu Dopisy z fronty (2017, režie Xavier Beauvois).  Nicolas je také režisérem, film Astronaut je druhým celovečerním snímkem. Za jeho krátký film Weaknesses byl oceněn na filmovém festivalu v Cannes 2009.

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

Beseda Yemi A.D., Aleš Svoboda, moderace Martin Veselovský, 26. 9. 18:00

Téma 10. ročníku festivalu, kolonizace vesmíru, bude rezonovat i v doprovodném programu. Česká republika minulý rok v průběhu pouhých dvou týdnů získala dva potenciální astronauty. Oba čekají na svou vysněnou misi do vesmíru, na Mezinárodní vesmírnou stanici, a dokonce výpravu kolem Měsíce. Prvním z nich je stíhací pilot Aleš Svoboda, tím druhým český umělec Yemi A.D. Jaké dovednosti museli prokázat, aby se stali astronauty? Co vše je čeká na jejich misi? A jaká nás vlastně čeká budoucnost pilotovaných letů a turistiky do vesmíru? Na tyto a další otázky se bude ptát 26. září v Lucerně Martin Veselovský v besedě s názvem Česko ve vesmíru.

Výstavy a umělecké instalace

V pasáži Lucerna a brněnské hvězdárně budou vystavena grafická díla amerického futurologa Roye Scarfa, který svými vizemi o životě lidstva ve vesmíru ohromoval v 60. a 70. letech minulého století. Ve středu 27. září proběhne v pasáži Lucerna umělecká exhibice skupiny DRAWetc. Před očima diváků budou v rychlosti tvořit umělecká díla.

Průvod/Cosplay a oslava

Jubilejní 10. ročník dostane stylovou oslavu. Na státní svátek 28. září odpoledne se fanoušci sci-fi setkají v Praze a v kostýmech svých oblíbených hrdinů ze světa Hvězdných válek, Star Trek a dalších se společně vydají do Lucerny, kde proběhne tématický pub kvíz, křest komiksu Černobyl pád atomgradu a večer hudební party s Dj Soda.

Koncert filové sci-fi hudby, Sci-fi Fuck Up Night, tématické besedy

Tradiční koncert Pražského filmového orchestru vedeným dirigentem Jiřím Koryntou proběhne v Praze 24. září a v Brně v menším provedení 14. října. Novinkou festivalového programu je zábavný event Fuck Up Night, kdy své neúspěchy zábavnou formou představují úspěšní a známí lidé. Mezi hosty se objeví například filmový kritik Kamil Fila, herec Jiří Hána nebo módní návrhářka Monika Vaverová. Festival nabídne po projekcích dokumentárních filmů besedy s hosty ze světa vědy. Svou účast potvrdil například kosmický architekt Tomáš Rousek, Marek Skarka z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky nebo publicista a popularizátor kosmonautiky Dušan Majer.

Warm Up s Hvězdnými válkami

Nedočkaví diváci se mohou na festival naladit již 16. září, kdy v Kasárnách Karlín proběhne speciální projekce Hvězdných válek epizody VI., která letos slaví 40 let od svého prvního uvedení. Součástí večera bude tematický pub kvíz a hudební program.

Comments

comments

Vyhledat