Hudební projekt Golden Spine vydá v květnu debutové album Universal Prayer
Ve středu 13. 5. vyjde debutové album Universal Prayer nového hudebního projektu Golden Spine, které sestává ze společné tvorby Andrey Knotkové (Iamme Candlewick) a Václava Havelky (Please The Trees).
Původně si myslela, že si na svou první cestu do Indie před osmi lety kytaru ani brát nebude. Po čtrnácti dnech už jí ale bylo jasné, že bez ní nevydrží a pořídila si ji na místě. Když ji učitelka v ašrámu předala Gayatri Mantru – mantru zasvěcenou slunci, sedávala s kytarou a hrála ji všude. U vodopádů, na střeše ašrámu nebo na ulicích ve městě, kde se k ní přidávali kolemjdoucí. „Člověk cítil, že se podílí na dobré vibraci,“ říká jogínka, hudebnice a body terapeutka Andrea Knotková, která stojí za projektem Golden Spine a jeho debutovou deskou zhudebněných převážně védských manter Universal Prayer.
Pravidelné dlouhodobé cesty do Indie věnovala nejen studiu jógy, práce s tělem a meditacím, odvážela si odtamtud postupně i rostoucí sbírku manter. S každou z nich něco zažila, každou ji předal tamní guru. Po několika albech, které natočila v češtině nebo angličtině jako ryzí folková písničkářka, si uvědomila, že ji samo pod rukama roste něco zcela jiného, co si žádá odlišný přístup.
Doslovný překlad slova mantra ze sanskrtu zní nástroj mysli a jako takové jsou védské mantry součástí nejstaršího indického učení a nesou původní filozofii advaita védanty a s ní i jógy, tedy myšlenku univerzální jednoty. Kromě toho může být jejich účinek výrazně fyzický, přináší vibrace, působí na člověka a mohou ho dostat do jistého transu. Toho všeho si byla Knotková vědoma, když se pustila do skládání hudby k osmi vybraným – pro ni nejosobnějším – mantrám. Hudební složka vzešla ze spolupráce s jejím partnerem, hudebníkem a leaderem kapely Please The Trees, Václavem Havelkou. Na začátku byl jen její hlas, k němuž se přidala kytara, harmonium a perkuse. Výsledkem není album, jež by chtělo imitovat východní zvuk a hnát se za exotikou, ale experimentální deska, která jde právě po vnitřní vibraci a obsahu manter. Třeba jen krátká mantra Daimoku říká: „Odevzdávám se zákonu věčné pravdy.“ To vše za využití hypnotického kytarového zvuku a kapelní sestavy.
„Mantry nejsou ničí majetek a kdo s nimi souzní, může se přidat,“ dodává Knotková a právě díky této kvalitě vybízející ke společnému zpěvu se z Universal Prayer stalo kolektivní dílo přitahující muzikanty nejrůznější stylů i zaměření. Mezi hosty multižánrového alba figurují třeba multiinstrumentalista Thor Harris, písničkáři Bonnie ‚Prince‘ Billy, Bill Callahan, zpěvačka Lenka Dusilová, Kenseth Thibideau, Chris Koltay, členové kapel Silver Jews, Lambchop, The Black Heart Procession, Swans, Dallas Acid a Wrekmeister Harmonies.
“Můj otec pracoval jako správce v ašrámu Alice Coltranové. Ať už nepil a nebo pil, byl nasátý hudbou, kterou s námi později sdílel do noci. Ostatní děti poslouchaly “Třpyť se, třpyť se, hvězdičko”, zatímco nás doma táta uspával nesrozumitelnými popěvky v sanskrtu. Je skvělé vrátit se k těmto dvojsmyslným dojmům, porozumět jejich sdělení a přetransformovat je v očistném zpěvu.” komentuje svou účast na albu Bonnie „Prince“ Billy.
“Album Universal Prayer je pohanskou spirituální hudbou. Rozhodně ženského rodu a burácivě silné. Přesně to, co náš svět, na kost prožraný toxickou maskulinitou, potřebuje právě teď.” dodává Thor Harris.
Každý z hostů se po svém propojil s univerzálním základním sdělením manter, které mluví o neduální podstatě tohoto vesmíru.
Výsledkem je hudba směřující ke koncentraci a propojení. Hudba, co zve lidi dohromady. A nakonec všichni společně na desce ukazují to, co je Knotkové na mantrách tak blízké a sice víru, že svět je dobré místo.
Digitálně u amerického vydavatelství Underflow Records: www.facebook.com/underflowrecords/
Na cd u vydavatelství Polí5: www.polipet.cz/
Na audio kazetě u vydavatelství Stoned To Death: stoned-to-death.bandcamp.com/
Křest alba proběhne 4.6. v Paláci Akropolis, Praha.