Interaktivní výstava Květina na Výstavišti otevřela brány nově zrekonstruovaného Ateliéru Rychta 

foto Výstaviště
foto Výstaviště

 

Zhruba rok dostávala bývalá restaurace U Primasů novou podobu a nyní vítá své první návštěvníky Ateliér Rychta na Výstavišti. Do nového ateliéru pro kulturu, rozvoj a setkávání lidí všech generací zve jako první výstava Květina na Výstavišti, kde jsou prezentována nejen originální umělecká díla na téma Květina inspirovaná starými mistry, najdete tady i řadu interaktivních prvků pro malé i velké. 

Pandemie opozdila otevření Rychty asi o tři měsíce, teď už mohou všichni užívat dům určený pro workshopy, výstavy, přednášky, kurzy nebo jógu, ale zejména pro setkávání. Ateliér Rychta nabízí celoroční program primárně pro rodiny s dětmi, vynechána ale nebude žádná věková kategorie. 

foto Výstaviště

Ateliér Rychta vznikl v budově pozdně secesního stylu z roku 1908, kde v posledních letech sídlila známá restaurace U Primasů. Daniel Netušil, programový ředitel, k Rychtě říká: „Kromě dlouhodobých výstav, jako je i současná výstava Květina na Výstavišti, nabídneme i spoustu další zábavy. Workshopy pro děti i dospělé u příležitostí významných svátků, jako jsou Vánoce či Velikonoce, ale i menších oslav typu dožínky nebo příchod jara, přednášky pro dospělé, seniory, rozvojové kurzy a mnoho dalšího. Pro spolupráci jsme přizvali řadu umělců a tvůrčích osobností, které spolu s naším programovým týmem z Výstaviště připravují celoroční nabídku zábavy, rozvoje, tvorby, pohybu, nebo třeba jen relaxu u dobré kávy.“

foto Výstaviště

Interaktivní výstava Květina na Výstavišti je o propojení pohledu současných umělců a starých mistrů. Vybraná umělecká díla jsou zároveň inspirací pro interaktivní část, která diváka zavede do tvořivého světa bez hranic. Chce ho propojit s umělcem, jenž jednotlivé expozice tvořil. Autoři věří, že tato výstava otevře návštěvníkům svět fantazie a umění.

Hlavním impulzem byla podpora dětské fantazie.

Mým hlavním impulzem vytvořit tuto unikátní výstavu byla podpora dětské fantazie v dnešním multimediálním světě a snaha ukázat dětem, že svět umění nezná hranice, tak, jak je dětem přirozeně dáno. Tomuto tématu se věnuji již dlouhou dobu skrze mnoho projektů Galerii umění pro děti GUD. Výstava není určena pouze dětem, ale všem, kteří se chtějí seznámit s uměleckými díly současných českých a světových umělců, které spojuje jeden opakující se prvek, a to KVĚTINA.

foto Výstaviště

Rodiče mohou ocenit přehlídku současné české výtvarné tvorby napříč generacemi. Zároveň edukativní a interaktivní část zavede malé návštěvníky do světa umělecké fantazie. Dítě se stane samo umělcem, nebo uměním samotným. Využije své smysly k dotvoření, nebo vnímání konkrétního uměleckého díla,” komentuje výstavu Květina její kurátorka Kateřina Urban Samková.

foto Výstaviště

Magdaléna Rajnohová, kurátorka expozice současných českých umělců, k výstavě doplňuje: „Při výběru jsme se soustředili na současné umělce, kteří se ve své tvorbě věnují tématu květin. Tato eklektická kytice zachycuje výrazové prostředky všech možných tvarů, materiálů a kompozic. Směle nám umožňuje nahlédnout do vnitřních světů vnímání umělců a současně nás zve k jejich pochopení.“

foto Výstaviště

“Květiny patřily k přirozenému životnímu prostředí člověka od počátku lidské existence. Jejich podoba v přírodě se téměř neměnila. Přesto najdeme v jejich výtvarném zobrazení veliké rozdíly. Proč? Každá doba do květin vkládala své představy a symboly. A co teprve malíři? Stačí se podívat na ukázky z různých dob historie, od středověku až po současnost. Umělci si vybírali květiny pro svá díla jako různé symboly pro vyjádření pocitů a dění ve světě,“ říká kurátorka historické expozice, PhDr. Jana Skarlantová.

foto Výstaviště

O výstavě


 

Autor výstavy: Kateřina Urban Samková

Autor interaktivní části výstavy: Jan Šimr

Kurátor současného českého umění: Magdaléna Rajnohová


Kurátor historické expozice: PhDr. Jana Skarlantová


Autor exponátů v prostoru: Jiří Kubík


Architekt výstavy: Petr Písařík 

Autoři expozice současného umění: David Jiří, Diviš Stanislav, Gemrot Jan, Kunc Milan, Musil Lukáš, Nikl Petr, Novotný Michal, Písařík Petr, Skrepl Vladimír, Střížek Antonín, Škapa Michal, Špaňhel Jakub, Vácha Yvonne

Reprodukce autorů: Claude Monet, Vincent van Gogh, Gustav Klimt, Henri Matisse, August Macke, Paul Klee, Pablo Picasso

 

****************

Výstava potrvá do jara 2022

Vstupné: 250 Kč rodinné / 50 Kč dítě / 130 Kč dospělí

 

Otevírací doba

  • Po: zavřeno
  • Út—Pá: 13:00—18:00
  • So—Ne: 10:00—18:00

 

Comments

comments

Vyhledat