Jah Wobble & The Invaders of the Heart zahrají v Paláci Akropolis

Jah Wobble & The Invaders of the Heart
Jah Wobble & The Invaders of the Heart

Jah Wobble & The Invaders of the Heart: Utajený průkopník globální hudby

Basista a skladatel, který patří už 40 let k vůdčím postavám londýnské scény. Spolu s Johnem Lydonem založil punkovou superskupinu Public Image Ltd, spolupracoval s Brianem Enem i členy kraut-rockové skupiny Can a inicioval desítky dalších projektů. Do Prahy přijíždí se svojí skupinou Invaders of the Heart, s níž natočil 12 alb. Sestavou prošla řada velikánů mezinárodního formátu: kytarista Justin Adams, známý ze spolupráce s Robertem Plantem, strávil ve skupině 8 let, na albu Realm Of Spells se podílel newyorský hudební vizionář Bill Laswell. Jah Wobble zasáhl do tvorby desítek dalších umělců, patří k nim Sinead O’Connor, Bjork, Natasha Atlas, Tony Allen i Cranberries. Wobble je dlouhodobě jedním z nejvlivnějších britských hudebníků, spolu s hypnotickými basovými riffy nabízí perfektní kombinaci punku, reggae i globálních vlivů.

 

Novátorské počiny

Jah Wobble, vlastním jménem John Joseph Wardle, se narodil ve východním Londýně. Spolu s Johnem Lydonem a Johnem Simonem Ritchiem založil v před-punkové éře skupinu The Four Johns. Lydon později změnil jméno na Johnny Rotten, z Ritchieho se stal Sid Vicious, a oba se proslavili v Sex Pistols. Wobble získal svůj pseudonym, když opilý Sid Vicious zkomolil jeho skutečné jméno John Wardle. Protože zkomolenina se dle Wobbla snáze pamatuje, nové jméno si ponechal. K jeho prvním hudebním vzorům patřil basista Aston „Family Man“ Barrett, člen skupiny Wailers, která doprovázela Boba Marleyho.

Po rozpadu Sex Pistols roku 1978 Lydon obnovil s Wobblem partnerství v nově založené skupině Public Image Ltd. Skupinu Invaders of the Heart založil Wobble roku 1982, album Take Me To God vydané 1994 s hostujícím zpěvákem Baaba Maalem ze Senegalu je považováno za průkopnický počin na poli world music, a získalo zasloužený úspěch u publika i kritiky. Později Wobble zasáhl do taneční i ambientní hudby, roku 2003 vydal album svérázně přepracovaných anglických lidových písní. Spolu se svojí manželkou Zi Lan Liao, v Číně narozenou virtuozkou na citeru guzheng, natočil album Chinese Dub, které získalo roku 2009 cenu časopisu Songlines v kategorii Spolupráce napříč kulturami.

 

Jah Wobble & The Invaders of the Heart

3.11.22

Praha, Palác Akropolis

 

Více informací na www a facebooku:
https://rachot.cz/jah-wobble-the-invaders-of-the-heart/
https://www.facebook.com/events/385507306856604

Comments

comments

Vyhledat