Jak být sebevědomý: 7 tipů, jak si vybudovat sebedůvěru
Sebevědomí se může těm, které trápí pochybnosti o sobě samých, zdát teoreticky nedosažitelné. Ačkoli pro někoho je sebevědomí přirozené, ti, kteří si chtějí zvýšit sebevědomí, se musí trochu snažit. V článku vám poradíme pár tipů a triků, jak si jednoduše každý den sebevědomí posílit.
Co je to sebedůvěra?
Sebevědomí znamená mít pozitivní sebepojetí a zdravý pocit vlastní hodnoty. V praxi to může znamenat, že se cítíte uvolněně ve společenských situacích, nemáte strach z veřejného vystupování nebo máte pozitivní myšlenky o svém životě a osobnosti. Být sebevědomý znamená důkladně poznat a přijmout to, kým jste, a být spokojený jak se svými silnými, tak slabými stránkami.
Proč se stát sebevědomějším?
Výzkumy ukazují, že budování sebedůvěry může vést k lepšímu pocitu celkového duševního zdraví a pohody a také k většímu úspěchu v mnoha různých oblastech života. Překonání problémů s nízkým sebevědomím vám může pomoci dosáhnout vašich cílů v profesním i osobním životě.
Sebevědomí lidé často dosahují větších úspěchů jako podnikatelé nebo zaměstnanci, protože jejich trvalý pocit vlastní hodnoty jim pomáhá dosahovat jejich cílů. V mezilidských vztazích platí, že když se naučíte mít rádi sami sebe a přijímat se, líp se vám s lidmi komunikuje. Navíc začnete být přirozeně více asertivní, což přináší jen samá pozitiva.
7 tipů, jak být sebevědomější
Získání většího sebevědomí je proces, proto je důležité mít pro sebe pochopení, když se učíte mít v sebe větší důvěru a pochopit, že ne vždy to bude jednoduché. Postupujte podle těchto sedmi tipů, abyste získali sebedůvěru:
- Dělejte si radost. Není potřeba utrácet nehorázné sumy, ale určitě nevadí udělat si radost, když to opravdu potřebujete. Až už je to kvalitní oblečení, nepřilnavá pánev, dobrá káva nebo vysněné boty, zkuste si čas od času dopřát. A nemusíte ani nic kupovat, stačí dělat to, co vás baví, např. pustit si oblíbenou hudbu, film nebo přečíst si dvě kapitoly v rozečtené knížce, aniž byste mysleli na práci nebo povinnosti.
- Buďte k sobě laskaví. Snažte se přijmout sami sebe takové, jací jste v současnosti. Každý má nějaké věci, které by na sobě chtěl zlepšit, ale je mnohem snazší to udělat, když už máte rádi to, jací jste. Sebezdokonalování se v tu chvíli stává spíše pomocí příteli než káráním nepřítele. Pokud se například potýkáte s problémy s postavou, dejte přednost sebepřijetí před novou drastickou dietou. Úroveň sebevědomí si rychleji vybudujete, když začnete tam, kde jste, a ne tam, kde chcete být.
- Vyjděte ze své komfortní zóny. Čím více se odvážíte mimo svou komfortní zónu, tím více příležitostí budete mít k rozvoji sebedůvěry. Pokud trpíte nedostatkem sebedůvěry, to poslední, co byste mohli chtít, je dostat se do nepříjemné situace, proto dělejte malé krůčky, jak nejlépe umíte. Je normální, že se budete cítit nesví, až se začnete rozkoukávat, a možná se budete cítit trochu trapně, až budete zkoušet nové věci, kterých jste se dříve báli. Pokaždé, když budete čelit svým obavám, budete si o něco jistější, že zvládnete vše, co vám život přichystá.
- Udělejte si seznam pozitivních vlastností. Sedněte si a zkuste si udělat seznam okamžiků, kdy jste se cítili dobře, nebo vlastností, kterých si na své osobnosti ceníte. Možná si myslíte, že pokud se potýkáte s nízkým sebevědomím, můžete o sobě říkat jen negativní věci, ale možná je všechno jednou poprvé. Když se do toho pustíte, možná si uvědomíte, že jste k sobě milejší, než si myslíte a svých vlastností si dost ceníte.
- Procvičujte sebevědomou řeč těla. Někdy musíte předstírat, dokud se vám to nepodaří, abyste si vybudovali sebevědomí, a osvojení si sebevědomé řeči těla může opravdu pomoci. Postavte se rovně s rameny dozadu. Cvičte pózy – pozice, při kterých se “naparujete”, jako by na světě nebylo nic, co by vás mohlo zastrašit. Snažte se udržovat oční kontakt, když s vámi lidé mluví. Dejte si pauzu, pokud se někdy od těchto postupů odchýlíte, a pamatujte, že jde o postupné učení a trénování.
- Stanovte si cíle. Bojujte proti pochybnostem o sobě samém v malých dávkách tím, že si zvolíte denní nebo týdenní úkoly, které pro vás budou výzvou a zlepší vaši sebedůvěru v určitých oblastech. Možná se můžete zaměřit na to, abyste jeden týden mluvili s lidmi, které neznáte, a další týden na to, abyste se za sebe postavili před lidmi, které znáte. Klíčem k úspěchu je, aby tyto cíle nepůsobily zastrašujícím dojmem a byly zvládnutelné.
- Berte to den po dni. I ti nejsebevědomější a nejúspěšnější lidé propadají sebekritickým myšlenkám a pochybují o sobě, takže se vyhněte tomu, abyste se bili za to, že máte špatné dny. Je v pořádku, že se občas cítíte zklamaní nebo neschopní čelit životním výzvám.