Jak dát věcem druhou šanci? Jednou z odpovědí jsou reuse centra
Hanka Matoušová je akční žena. Mnoho lidí lví o tom, že nemáme plýtvat a máme věci dávat znovu do oběhu, ale ne každý rozjede něco, co situaci skutečně pomáhá řešit.
Její Reuse centrum dává druhou šanci domácím potřebám všeho druhu a můžou být příkladem, jak realisticky zhmotnit krásnou myšlenku. Ne že by to bylo jednoduché. Pořídili jsme o tom malý rozhovor.
Jak byste shrnula filozofii celého projektu mimozemšťanovi?
Reuse centra jsou místa, kam nosíme věci, které už nepotřebujeme. A naopak nakupujeme z přebytků ostatních. Protože každá planeta má omezené zdroje. A my se na Zemi dostáváme na hranici planetárních limitů, musíme šetřit s materiály i s věcmi z nich vyrobenými.
Nevyhazovat a kupovat z druhé ruky je první krok. Další krok je kupovat kvalitní věci, které déle vydrží. Místo dvou levných praček koupím za stejné období jednu dražší, kterou opravím, když se rozbije. Utratím stejně a výsledkem bude o jednu pračku méně odpadu.
Ekologické chování stojí víc
Jak se můžeme zapojit my?
Ekologické chování často stojí čas a peníze navíc. Bezobalové lokální jídlo je dražší než jídlo ze supermarketu, kompostování bioodpadu v pražském bytě je víc práce než zbytky z kuchyně hodit do směsného odpadu. Podobně je to s reuse centry, dávat věcem další šanci trvá déle než ty věci vyhodit.
V Praze to chce dost googlit, než zjistíte, kde a jaké věci lze odložit. Ve Vídni je kontejner na použitelné věci na každém sběrném dvoře. Lze odložit i nefunkční věci, které město nechá opravit. A jsou tu dva obchody, kde si můžete věci z druhé ruky koupit. Od sportovního vybavení po nábytek až po elektro. Vídeň investuje nemalé prostředky do informační kampaně a podporuje finančně síť vídeňských opraváren.
V čem je tato možnost nová a jiná?
Ta možnost je naopak velmi stará. Nevyhazovat funkční nebo opravitelné věci bylo normální. Dnešní rychlá spotřeba je pohodlná. Dokud tedy nevyhazováni a opravování věcí nebude pohodlné, nebude to dělat většina lidí. Třídit odpad jsme se naučili díky informační kampani a vzdělávání. Se spotřebou a předcházením odpadu to je podobné.
Vyrábět ze starého nové
Vaše reuse centrum je zatím plán na pár měsíců, co bude dál?
Reuse centrum není bazar. Bazar prodává pouze věci, na kterých vydělá. Reuse centrum prodává i drobnosti za 10-100 korun, protože cílem reuse centra není vydělat, ale najít druhý domov maximu odložených věcí. Bazar je obchod, reuse centrum je obchod, ale i dílna a komunita lidí, pro které je výroba věcí z “odpadu” výzva a radost zároveň.
Reuse centrum si na sebe ale nevydělá. Pokud v reuse centru budu vybírat od lidí krabice, které budu předávat e-shopu k balení objednávek, nevydělám na to já konkrétně nic. Ale může na tom vydělat celá ulice tím, že se nebude každé ráno rozčilovat nad bordelem kolem kontejnerů. Vydělá na tom příroda, protože znovuvyužití krabice je méně energeticky náročné než tu krabici zrecyklovat.
Děkujeme za rozhovor a doufáme, že i v Praze vzniknou stálejší obchody s použitým zbožím: snaha přiblížit Prahu Vídni se cení!
Co do reuse centra můžete donést
Například textil a šicí potřeby – látky, knoflíky, špendlíky, přezky, kůži, opasky, šicí stroje. Šperky a komponenty pro výrobu šperků. Vlny, příze, papírové tašky, hračky, magnety… kompletní seznam najdete na webu!
Kam s ním
Web: reusepraha.com
FB: Reuse Praha
IG: reuse_praha
Adresa: U pošty 8, Libeň
Otevírací doba: po-pá 14-18