Jak to vlastně bylo s Ferdou Mravencem a broukem Pytlíkem?

Monografii o Ondřeji Sekorovi Sekora: Mravenčí a jiné práce, doplněnou bohatou obrazovou přílohou, přináší Tomáš Prokůpek a kolektiv. Vydává Akropolis a Moravské zemské muzeum.

Kdo by z dětství neznal Ferdu Mravence, pana Hlemýždě, pana Cvrčka, Berušku či brouka Pytlíka? Tento kouzelný hmyzí svět a mnohé další stvořil před více než osmdesáti lety významný český spisovatel, kreslíř a ilustrátor Ondřej Sekora. Psal a ilustroval hlavně knihy pro děti. Mezi jeho nejznámější postavičky patří Ferda Mravenec a brouk Pytlík. Jejich příběhy jsou nejen zábavné, ale obsahují zároveň i poučení a z každého plyne mravní ponaučení.

Ondřej Sekora nebyl pouze autorem dětských knih. Věnoval se například i žurnalistice, filmu, divadlu a byl od dětství vášnivým entomologem.

K loňskému stodvacátému výročí narození tohoto velmi oblíbeného autora přichází Tomáš Prokůpek a kolektiv s ojedinělou a ucelenou monografií, která dopodrobna mapuje Sekorův život a dílo. Čtenáři mají také příležitost seznámit se s dosud nepublikovanou Sekorovou výtvarnou tvorbou. Výpravná publikace se svou obrazovou přílohou působí jako umělecké dílo.

 

Tomáš Prokůpek a kolektiv – Sekora: Mravenčí a jiné práce (anotace):

Ondřej Sekora (1899–1967) byl významný ilustrátor a tvůrce dětských knih, jehož nejslavnější hrdiny dodnes zná v podstatě každé malé dítě. Současně zanechal nepřehlédnutelnou stopu v dějinách české žurnalistiky, sportu, divadla, audiovizuálních médií či komiksu a obecně patří k nejzásadnějším tvůrcům domácí populární kultury první poloviny dvacátého století. Tato výpravná monografie je rozdělena do dvanácti kapitol, které detailně zkoumají jednotlivé okruhy Sekorových rozsáhlých tvůrčích aktivit. Díky takto široce pojatému záběru, ale i díky přístupu k Sekorovu aktuálně zpracovanému archivu a spolupráci s řadou institucí, jež mají v držení sekorovské fondy, nabízí publikace mnohem komplexnější pohled na Sekorův život a dílo, než byl v případě tohoto domněle dobře známého tvůrce dosud k dispozici. Monografie je provázena bohatým obrazovým materiálem; reprodukce se dočkalo mnoho originálů a artefaktů, které zatím nebyly širší veřejnosti známy, včetně jeho soukromé malířské tvorby a studijních kreseb. Publikace Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce vychází u příležitosti stodvacátého výročí tvůrcova narození a zároveň jako doprovod stejnojmenné výstavy připravené Moravským zemským muzeem v Brně.

 

Odpovědní redaktoři Lucie Kořínková a Pavel Kořínek  

336 stran, MOC 1 199 Kč     

Vydalo nakladatelství Akropolis a Moravské zemské muzeum roku 2020     

První vydání  

https://akropolis.info/kniha/ondrej-sekora/

Comments

comments

Vyhledat