Jaká je nová vyhlídková tramvaj T3 Coupé? Projeli jsme se

repro Anna Marešová Designers
repro Anna Marešová Designers

Poslední týdny se mluvilo o nové tramvaji pro Prahu. Bude určena na vyhlídkové jízdy, zatím je jen jedna a jmenuje se T3 Coupé. Protišedi se tramkou projelo za přítomnosti designérky Anny Marešové. Jak to dopadlo?

Tramvaj je hezká a „jiná.“ Přípomíná trochu loď, ať už modro-bílým laděním, nebo podlahou a la paluba. Zpoloviny je otevřená – střecha zakrývá celý vůz, ale zadní čásst nemá okna. Designérka Anna Marešová uvedla, že se řeší i varianty se zakrytím. O vyhlídkové cesty, které budou prací pro tohle vozidlo, je totiž velký zájem v zimě, a jak jsme se přesvědčili, pokud venku fouká, je to znát, byť má tramvaj topení.

DPP – T3 Coupé, opravna tramvají Hostivař

Interiéru dominují sedačky, které známe z pražské dopravy už léta, ale v bílé barvě vypadají zkrátka jinak. Bílé a stříbrné je v interiéru prakticky všechno, řidičovo sedadlo, sklopné lavice v zadní části, bar vycházející podle designérky z tvaru původního pultíku v tramvajích, kde se ještě prodávají lístky, i třeba stolek s odpadkovým košem v přední části. Působí to čistě a příjemně. Stropní světla vycházejí ještě ze staré tramvaje T1, tehdy byla ale plastová (50. léta a jejich okouzlení plastem). Dohromady je to hezká pocta tvarosloví a stylu starých vozů a zároveň něco elegantního, co nedělá Praze ostudu. U nás dobrý.

DPP – T3 Coupé, opravna tramvají Hostivař


 

Tisková zpráva

Praha má novou vyhlídkovou tramvaj. Jmenuje se T3 Coupé

 

Virtuální realita se stala skutečností. Dopravní podnik hl. m. Prahy a.s. (DPP) spolupráci se studiem Anna Marešová designers přivedl na svět novou vyhlídkovou tramvaj pro Prahu, T3 Coupé. Na loňském Designbloku se zájemci mohli projet touto tramvají ve virtuální realitě, letos se svezou už tou skutečnou. Po dvou letech (od zrodu nebo od prvního nápadu) se poprvé veřejnosti představí unikátní tramvaj, která je inspirovaná legendárními vozy československé výroby T3.

 

Tramvaje T3 a Praha neodmyslitelně patří k sobě. DPP ve spolupráci se studiem Anna Marešová designers vytvořil nový koncept výletní tramvaje, která navazuje na tradici legendárních vozů Tatra T3. Dává ji do nového kontextu, přitom ale respektuje její autentický vzhled. Otevřením zadní části vozu a využití původních prvků v kombinaci s moderními technologiemi vznikl „old-timer“, který ukazuje, že i MHD může poskytnout opravdový luxus. Tramvaj nabízí požitek nejen z jízdy po Praze v polootevřeném voze, ale poskytne zážitek ze stylového interiéru.

 

„Vyhlídkové tramvaje mají v Praze svoji tradici, vždyť již v roce 1913 byl vyroben legendární otevřený vůz číslo 500, který je chloubou sbírky vozů v Muzeu MHD,“ uvedl Jan Šurovský, vedoucí jednotky Historická vozidla a manažer projektu T3 Coupé.

 

Tramvaj byla vyrobena v Opravně tramvají DPP v Praze Hostivaři. Koncept a návrh pochází ze studia Anna Marešová designers, konkrétně od designérů Anny Marešové, Tomáše Chludila a grafického designéra Jiřího Tomana. Výkresovou dokumentaci pro realizaci přestavby zpracovala společnost VKV Praha s.r.o. pod vedením Ing. Jan Cmíral, který se pak výrazně zasloužil i o praktickou realizaci této přestavby. Celý projekt včetně návrhu až po kompletní výrobu vozu trval dva roky.

 

„Naše Opravna tramvají, navzdory současnému nedostatku pracovních sil, dokáže realizovat i takto unikátní kusovou výrobu. Bez zápalu našich zaměstnanců pro tento skvělý projekt by to rozhodně tak snadno nešlo,“ shrnul výrobu Milan Slunečko, vedoucí jednotky Správa vozidel Tramvaje.

 

Anna Marešová, šéfdesignérka, dodává: „Vážím si toho, že mě Dopravní podnik oslovil s tímto námětem. Těší mě, že něco nového a svěžího vzniklo. Spolupráce na tomto unikátním projektu byla zajímavá zkušenost jak pro mě, tak myslím i pro Dopravní podnik, a jsem ráda, že jsme projekt společně dotáhli do konce. Tramvaje jsou moje srdeční záležitost, T3 je legenda a Praha si zaslouží svoje ´kupátko´. Tak doufám, že se bude líbit nejen Pražanům.“

 

Designéři se nejvíce inspirovali původní T3, ale pro nápady chodili i do starších typů tramvají. Součástí interiéru je i bar, který vychází z tramvaje T1, kde podobný pultík sloužil na prodej jízdenek. Další výraznou inspirací jsou střešní okna, která připomínají legendární autobus RTO. Návrháři nezapomněli ani takové detaily, jako je například znehodnocovač jízdenek, který bude v tramvaji natrvalo a cestující při každé jízdě dostanou originální T3 Coupé jízdenku. Tramvaj si zachovává poetiku 60. let a vyjadřuje tak poctu designérovi Františku Kardausovi (1908-1986), který je autorem mj. původní tramvaje Tatry T3.

 

Po Designbloku bude vyhlídková tramvaj pro Prahu T3 Coupé sloužit pro zážitkové a komerční jízdy, které bude vypravovat vozovna Střešovice.

Obsaditelnost vozidla je 31 osob. Cena za pronájem T3 Coupé na hodinu bude činit 7 700,- Kč vč. DPH. Komerční provoz DPP očekává cca od poloviny letošního listopadu.

 

Foto: DPP – Petr Hejna. Vizualizace: Anna Marešová designers

 

 

Comments

comments

Vyhledat