FAMU v kině představí oceňované krátké animované snímky na velkém plátně

Aerofilms a pražská FAMU spouští v srpnu tohoto roku novou distribuční platformu FAMU v kině. Cílem projektu je dostat krátké filmy studentů a čerstvých absolventů FAMU do kin po celé ČR. Do české distribuční nabídky se tak letos dostanou úspěšné snímky jako Dcera nebo Sh_t Happens. Mnohé z vybraných animovaných filmů přitom již posbíraly zahraniční úspěchy: nominaci na Oscara nebo BAFTU, výběr na prestižní festival v Benátkách či americký Sundance. Letošní snímky propojují téma ženství s nejrůznějšími společenskými tabu: od psychické nemoci přes otázky sexuality až po úmrtí v rodině. Distribuční premiéra FAMU v kině 01 proběhne 20. srpna 2020. V předpremiéře bude k vidění 12. srpna na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Ve svém pilotním ročníku představuje FAMU v kině celkem osm krátkometrážních snímků jako to nejlepší z mladé animace v jednom celovečerním bloku. Poeticky-surrealistická Dcera Darii Kashcheevy zkoumá neporozumění mezi nejbližšími, zatímco Sh_t Happens Michaely Mihályi a Davida Štumpfa s černým humorem účtuje s nespokojeností dnešních třicátníků. Filmy vybrané do prvního ročníku FAMU v kině se ale také snaží přístupnou formou otevřít několik komplikovaných témat. Mezery Nory Štrbové například vychází z osobního příběhu autorčina bratra, který onemocněl nádorem na mozku. Skrze tuto nešťastnou událost zkoumají Mezery lidskou paměť a sugestivně balancují na hraně reality. Animovaný dokument Kdo se se mnou zatočí Adély Križovenské zase na základě dvou reálných výpovědí dokazuje, jak mnoho bylo v oblasti dětské ústavní péče po sametové revoluci zanedbáno.

FAMU v kině jsem nastartovala jako svůj magisterský projekt při studiu produkce. Každoročně by měl představit to nejzajímavější ze studentské tvorby a uvést do distribuce jeden celovečerní blok. V první edici jde primárně o kombinaci úspěšných animovaných filmů za rok 2019 a zcela nových, právě dokončených snímků talentovaných tvůrců,“ říká vedoucí projektu Martina Netíková.

 

FAMU v kině chce krátké animované filmy představit mimo jiné jako elegantní prostředek k otevření širší diskuze. Díky zkušenostem získaným provozováním Aeroskola.cz chtějí Aerofilms spolu s FAMU také zasáhnout studenty a žáky středních školy, pro které je v nabídce českých kin stálý nedostatek snímků.

 

FAMU v kině 01

Distribuční premiéra 20. 8. 2020

Předpremiéra 12. 8. 2020, Letní filmová škola Uherské Hradiště

 

Ahoj / Anna Paděrová (1 min.)

Dcera / Daria Kashcheeva (15 min.)

Schovka / Barbora Halířová (7 min.)

Mezery / Nora Štrbová (8 min.)

Podle Sylvie / Verica Pospíšilová Kordić (12 min.)

Kdo se se mnou zatočí / Adéla Križovenská (7 min.)

Sh_t Happens / Michaela Mihályi & David Štumpf (13 min.)

Měj se ráda / Alžběta Suchanová (1 min.)

 

Celková stopáž 65 min.

Přístupné od 12 let.

 

Webové stránky: https://www.aerofilms.cz/famu-v-kine-01/

Facebook: fb.com/famuvkine

Comments

comments

Vyhledat