Prague Gothic Treffen očaruje Prahu už poosmnácté

V pátek 25. a sobotu 26. srpna se do Prahy opět vrátí největší gotické setkání ve střední Evropě. Představí rozšířenou soupisku 14 kapel (včetně ikon Sigue Sigue Sputnik a Pink Turns Blue či současných žhavých jmen jako Rabia Sorda nebo Agent Side Grinder), DJe i tradiční gothic piknik.

Těžko věřit, že Prague Gothic Treffen letos dosáhne plnoletosti. A přitom se to nezdá tak dávno, kdy jsme poprvé uspořádali setkání pro pár gotických nadšenců a s nábožnou úctou pouštěli z Winampu kapely, které jsme nikdy neviděli živě. Ale letopočet nelže. PGT nám mezitím utěšeně vyrostlo a stalo se největším gotickým mejdanem ve střední Evropě, který pořád láká čím dál víc návštěvníků z domova i zahraničí.

Loňský přesun akce „do většího“ se podařil na výbornou, a tak nás i letos čekají dvě souběžně hrající stage v prostorách propojených klubů Fuchs 2 a Bike Jesus, kde uslyšíte vše od tradiční gotiky až po nejčerstvější trendy temné scény. Na co se těšit?

Electro. New Wave. Cyberpunk. Fetish. Rock’n’Roll. Glam. Tyhle a dalších deset škatulek můžete přihodit k Sigue Sigue Sputnik, ale všechny jim budou těsné. Legendární britské seskupení vzniklo v roce 1982 a zažilo masivní komerční úspěch i spolupráci s největšími hvězdami světové hudební scény. Kapela poslední dobou koncertuje jen sporadicky, a tak máme velikou radost, že se jejich energií sršícím vystoupením podařilo korunovat soupisku letošního PGT.

Splněným snem většiny naší crew (a splaceným dluhem tuzemským fanouškům) je i premiérové vystoupení ikonických Pink Turns Blue v Praze. Kapela se hned od začátku roku 1985 zařadila k nejvýraznějším jménům první vlny německého postpunk/gothicrockového hnutí a jejich debut „If Two Worlds Kiss“ patří mezi ceněné klenoty temné scény. Ostatně, žádná pořádná goth party se bez hitovky „Walking on Both Sides“ neobejde. Ale kapela rozhodně nežije z historie – jejich dva roky staré album „Tainted“ si právem získalo přední příčky v kategorii „deska roku“ mnoha žánrových médií. A živě to hraje jedna báseň.

O zatím posledním vystoupení electro/industrial/punkové bestie Rabia Sorda před šesti lety se mezi fanoušky mluvilo ještě pěkných pár týdnu poté. Nepřekvapivě. Mexická horká krev frontmana Erka (znáte z velkých Hocico) s živými bicími a pořádně nabušeným kytarovým nářezem tehdy rozhoblovala Futurum napadrť. A přesně to chceme zopakovat i letos. 

I švédští Agent Side Grinder odehráli v Praze před dávnou dobou jeden z legendárních koncertů. A nejen proto, že si tehdy do klubu Basement přivezli přes 300 kilo analogových syntetizátorů a dalšího vybavení. Kapela od té doby prošla významným personálním zemětřesením a žánrově se posunula blíž k postpunkem načichlé tanečnější syntezátorové tvorbě. A protože nás navíc letos čeká čerstvá kolekce „Jack Vegas“, je nejvyšší čas Praze připomenout aktuální formu této trojice.

Nicméně PGT není jen o ostřílených jménech, ale i o výběru toho nejžhavějšího ze současné scény. Třeba jako je pařížský umělec Sydney Valette, jehož hudební rovnice by zněla „vezměte darkwave a synthpop, vynásobte futurepopem, dark technem a navrch ještě přičtěte zlomek EBM“. Jeho vystoupení navíc loni na WGT odrovnalo část našeho týmu takovým způsobem, že vám to prostě musíme zprostředovat taky. Nic menšího ale nečekáme ani od dvojice NNHMN, která patří k vyhledávaným koncertním atrakcím. Sound berlínské undergroundové taneční scény, ozvuky synthwave, strašidelné synths a éterická zpěvačka Lee celkem snadno ukazuje, proč.

Že turecká postpunk/darkwave scéna už dávno nejsou jen She Past Away, dokazuje několik let i istanbulská dvojice Ductape. Už jejich debut “Labirent” posbíral pozornost i ocenění hudebních kritiků a následná deska “Ruh” jen potvrdila podmanivost kytarami špikovaného darkwave a hlasu zpěvačky Çağly. Neméně jasnou kometou na scéně je nizozemský producent Richard Van Kruysdijk a jeho androgynní londýnský kolega Saul, kteří dohromady tvoří uskupení Dead Lights. Díky úderné elektronice, kombinující EBM, darkwave i glam, a nápaditým videoklipům stačily kapele pouhé dva roky fungování na to, aby se o nich začalo mluvit jako o budoucí hvězdě temné scény. Přesvědčí o tom i Prahu?

Klasičtější gothrockovou část spektra bude reprezentovat kupříkladu italská formace Noktva, jejiž prvotina vystřelila do seznamu nejlepších desek roku 2021. Nazrál tedy čas ji poprvé představit i u nás. To němečtí gothrockeří Golden Apes sice Prahu navštívili, akorát to bylo už před 12 lety. Mezitím stihli bratři Lebrechtové povyměňovat sestavu kapely a nachystat speciální turné k 25 letům činnosti, kterou nám přijedou zrekapitulovat i na PGT. Novou krev německého gothic rocku dorazí reprezentovat jedna z nejslibnějších nových kapel žánru, hamburská smečka Grundeis. Gothic rock s přesahy k shoegaze, špína postpunkové garáže a signifikantní vokál zpěvačky Laury – zkuste jejich debut “Amygdala” a nejspíš ho z uší jen tak nevyndáte. Polskou hudební líheň budou zastupovat Już Nie Żyjesz, v jejichž tvorbě se sráží postpunková energie s novolnnými a coldwave odkazy. I oni si na PGT odbudou svou českou koncertní premiéru.

Samozřejmě i letos dostanou prostor také tuzemské projekty, které najdete i na naší aktuální kompilaci “Dark Tunes vol. III”. Brněnská formace Latexotiq ve své hudbě spojuje zvukově mazlenou elektroniku, hypnotický ženský vokál a neskrývanou lásku k fetish estetice. Druhým domácím umělcem bude (aktuálně ve Vídni usazená) česká skladatelka a producentka Misha se svým projektem Warteraum, který zkoumá temné aspekty elektroniky a industriálního popu.

Po živé hudbě se na obou stagích postarají o vydatnou afterparty zahraniční i čeští DJs, kteří budou žánrově zastupovat všechno od klasického goth/death rocku přes dark/cold/new wave a postpunk až k nejrůznějším podobám temné elektroniky. Nedílnou součástí a milou tradicí PGT je i tradiční sobotní odpolední gothic picnic – ideální příležitost potkat se a poklábosit v klidu s ostatními návštěvníky akce ze všech koutů Evropy a naladit se na večerní klubový rej. 

I osmnácté PGT tedy jasně ukazuje, že gotická scéna není jen uctíváním legend „zlatých časů“ osmdesátých let, ale že je to scéna zatraceně živá, progresivní a současná. O tom se ostatně můžete přesvědčit poslední srpnový víkend i vy. A k tomu zažít neopakovatelnou atmosféru pospolitosti temné subkultury, která dělá z Prague Gothic Treffen to, čím je – nejvyhledávanějším gotickým setkáním ve střední Evropě. 

XVIII. PRAGUE GOTHIC TREFFEN 
25. – 27. srpna 2023, kluby Fuchs2 a Bike Jesus, Praha 7 – Štvanice

www.praguegothictreffen.cz/


live: Sigue Sigue Sputnik (UK), Rabia Sorda (MX/D), Pink Turns Blue (D), Agent Side Grinder (S), Sydney Valette (F), NNHMN (D), Golden Apes (D), Noktva (I), Dead Lights (NL/UK), Ductape (TR), Grundeis (D), Już Nie Żyjesz (PL), Warteraum (CZ/A), Latexotiq (CZ) + DJs.

Vstup: 890 Kč + poplatky (GoOut)

Comments

comments

Vyhledat