Jan Gemrot má instalaci v novém letenském bistru Místo

foto Jan Gemrot
foto Jan Gemrot

Výtvarník Jan Gemrot se na našich stránkách objevuje už od roky, prakticky od našich začátků. Jeho tvorbu sledujeme a proto se nyní dělíme o informaci, že chystá instalaci pro nový prostor nazvaný Místo.

Místo je zbrusu nové, velmi stylové bistro, které vzniká na Letné, v bývalém knihkupectví. Návštěvníci tohoto veleslavného hoodu už si ho možná všimli: Je na rohu Šmeralova 1 / Letenské náměstí. Najdete tu spoustu dobrých věcí k jídlu a pití, které si můžete i odnést s sebou na piknik nebo na návštěvu.

Je provázané se salonem Oway na Francouzské 17 a proto tu najdete i tuhle špičkovou přírodní kosmetiku.

Místo chce od svých počátků spojovat gastro s uměním, takže tu najdete i nejnovější počin Jana Gemrota, se kterým jsme upekli malý rozhovor. O dalších výstavách a novinkách vás budeme informovat!

 

Je to docela dlouho, co jsme tvoje práce a aktivity zmiňovali naposled. Co děláš v tomhle horkém létě?

Koncem května mi skončila výstava v Nové galerii a prakticky od té doby připravuju věci na další výstavu a říjnový veletrh v Budapešti.

foto archiv Jana Gemrota

Fáze zmaru

Připravil jsi instalaci na míru pro nový podnik Místo – co je zač?

Obraz destrukce klasicistní sochy je volně inspirován válečnými událostmi, kdy delostřelecké granáty zasáhly a nevratně poškodily několik Canovových soch.

Fascinuje mě ten kontrast určité dokonalosti tvaru, ke kterému klasicismus dospěl, a naprostého chaosu destruktivního výbuchu. Tyto dva prvky pro mě ve své podivné symbióze vytvářejí nádherné memento mori zastavené v čase.

Současná společnost žije iluzí neustálého trvání požitků, at už materiálních, nebo treba vizuálních. Jenže stejně jako vsechno na světě i umělecké dílo vzniká, trvá a pak ovšem také zaniká. A právě ta poslední fáze zmaru mě momentálně dost zajímá.

Zaujala mě tvá práce inspirovaná přistáním na měsíci: Co tě na téhle jedinečné události oslovuje nejvíc?

Asi to, jak astronauti podnikají takovou dlouhou, nebezpečnou cestu, a nakonec se na povrchu prázdného a pustého měsíce vlastně setkávají jeden s druhým a sami se sebou. Je to nádherné.

Jaké další akce a aktivity máš v plánu? Pokud vím, na podzim budeš vystavovat na Moravě.

Ano,  20. září budeme otevírat ve Znojmě takovou menší instalaci, co jsem vytvořil pro galerii GAP. Na jaře mě potom čekají dvě výstavy – jedna v Praze a druhá v Budějovicích. Taky připravuju vizuál pro podzimní turné kapely Pipes and Pints, to sou skvělý kluci.

 

foto Jan Gemrot

https://www.facebook.com/artbistromisto/

https://www.facebook.com/JanGemrotVisualArtist/

Místo

Šmeralova 1

Peaha 7

Comments

comments

Vyhledat