Jan Hladil vystavuje v The Chemistry Gallery

Květ, jako symbol krásy, by nemohl vzniknout bez světla. Umělec Jan Hladil na své vůbec první sólové výstavě pracuje s nevypočitatelností přírody, její nahodilostí a chaosem. Galerii proměňuje v organický celek, do kterého skrze svoje umělecká díla vnáší život – světlo. To je na výstavě Květy hlubin autorem poprvé vnímáno v kontextu nového místa – do této doby byla díla zasazována především mimo galerijní zdi, do prostředí festivalů a venkovních projektů. Tento přesun je proto v autorově přístupu k tvorbě zcela zásadní krok. Po vzoru biotopů autor proměňuje galerii v habitat, ve kterém nechává pomocí mappingů, audiovizuální instalace a vědomé práce se světlem ožívat umělecká díla. Člověkem vytvořená soběstačná mikrokrajina zahalená v mlze navozuje sci-fi atmosféru, což navíc podtrhuje její umístění do jí primárně ne přirozeného prostředí. Živé organismy, kterými jsou v tomto případě jednotlivá díla, jsou však přesto schopny nadále fungovat, ba dokonce se vyvíjet a růst. To jim umožňuje právě světlo – symbol života, které je primárním Hladilovým nástrojem.

Klíčovým pro hlubší porozumění autorovy práce může být návrat ke kořenům – nejstaršímu dílu Rezonátor, umístěnému na pomyslném konci výstavy. Diplomová práce z roku 2016 dobře definuje Hladilovo celkové směřování v umělecké tvorbě, kterým je především vizuální atraktivita vyvolávající úžas až konsternaci. Ve svých dílech autor vědomě pracuje s krásou, která může být mnohdy kriticky vnímána až jako kýč. Krása však svou podstatou spočívající v procesuálním pohybu odráží samotné principy přírody, se kterými se tradičně pojí fenomén úžasu, strachu, nedostupnosti a vznešenosti nad lidské chápání.

Jan Hladil je absolventem bývalého Ateliéru supermédií na pražské UMPRUM pod vedením Federica Díaze a Davida Kořínka. Jeho tvorba se doposud soustředila kolem videa, mappingu, VJingu a různých podob užití světla v audiovizuálních instalacích. Spolupracoval mimo jiné se Signal Festivalem, Lunchmeat Studiem a Laternou magikou Nové scény Narodního divadla, kde se podílel na představení CUBE a Robot Radius.

Jan Hladil – Květy hlubin
kurátor: Petr Hájek
grafika k výstavě: Eva Hanzalová


Výstava potrvá od 11.3.2022 do 3.4.2022

Comments

comments

Vyhledat