Jan Hřebejk natáčí film VÝJIMEČNÝ STAV, v hlavní roli Ondřej Vetchý

foto: Bio Illusion/Jakub R. Špůr
Scénář: Milan Tesař
foto: Bio Illusion/Jakub R. Špůr Scénář: Milan Tesař

Před několika dny začalo natáčení nového filmu Výjimečný stav, jehož režie se ujal Jan Hřebejk. Za scénářem stojí autor stejnojmenného divadelního představení, novinář Milan Tesař, hlavní postavy zahraničního rozhlasového zpravodaje a jeho partnerky redaktorky hrají Ondřej Vetchý a Tatiana Dyková. Snímek, jehož ústředním tématem jsou dezinformace, fake news a záměrně zkreslená pravda, by měl přijít do kin letos na podzim.

Přesto, že jsou dezinformace fenoménem současnosti, filmaři na toto téma zatím příliš nereflektují. Ne tak producent Miloslav Šmídmajer ze společnosti Bio Illusion. „Vždycky jsem měl rád italské filmy o vážných tématech, které byly zpracovány s komediální nadsázkou. A takový je i snímek Výjimečný stav – divák se pobaví, ale zároveň odejde z kinosálu se zásadními otázkami v hlavě,“ vysvětlil producent.

Do hlavní role zpravodaje, který operuje na Blízkém východě, obsadil režisér Jan Hřebejk Ondřeje Vetchého. Jeho kolegyni redaktorku a zároveň partnerku ztvárňuje Tatiana Dyková. Třetí zásadní roli rozhlasového eléva svěřil režisér Jordanu Hajovi. Pracovat s Honzou Hřebejkem mě moc baví. Hodně před natáčením zkoušíme, ale zároveň je tam prostor pro improvizaci, což mám ráda. Ten adrenalin je na tom skvělý, i když ne každému herci vyhovuje,“ svěřila se Tatiana Dyková, která se tak objeví po boku Ondřeje Vetchého už poněkolikáté. 

Právě díky této dvojici mluví režisér o Výjimečném stavu jako o filmu s hvězdným obsazením. „Ondřej Vetchý je pro roli člověka v terénu naprosto ideální a Táňa má zase úžasný cit pro přechod z vážné polohy do komediální. Pracuje se mi proto skvěle,“ vysvětlil režisér Jan Hřebejk s tím, že kromě fake news, což je téma aktuální v každé době, se film věnuje také právě vztahu ústřední dvojice, rozhlasáků Marty a Karla.

Producent Miloslav Šmídmajer věří, že tak vznikne neotřelý film. „Už léta jsem si přál s Honzou Hřebejkem spolupracovat. Patří mezi naše největší režisérská esa a baví mě sledovat, jak umí jít do hloubky scénáře. Jeho filmy Pelíšky nebo Musíme si pomáhat budou navždy patřit k tomu nejlepšímu, co u nás vzniklo. A téma tohoto filmu i scénář Milana Tesaře ho navíc baví,“ dodal Šmídmajer. 

Téma dezinformací a lží v každodenním životě se ve filmu objeví hned v několika rovinách a kromě ústřední trojice tak diváci uvidí v dalších rolích také například Jaroslava Plesla, Janu Plodkovou, Jaroslavu Pokornou nebo Jiřího Havelku.

Film Výjimečný stav vzniká v producentské společnosti Bio Illusion za podpory Státního fondu kinematografie a ve spolupráci s televizí Prima a Českým rozhlasem. Do kin by měl přijít na podzim 2024, distributorem je společnost Falcon, na Slovensku Continental Film.

Comments

comments

Vyhledat