Jaroslav Rudiš získá literární cenu a Národní třída jde do kin

snímek z filmu. Foto Jan Hromádko
snímek z filmu. Foto Jan Hromádko

Jaroslav Rudiš, jehož Národní třída vstoupí brzy do kin, získá v Německu prestižní literární cenu Chamisso-Preis/Hellerau.

Temná sídlištní komedie Národní třída bude v kinech od 26. 9.

Příběh sídlištního rváče Vandama, nejpřekládanější knihu Jaroslava Rudiše Národní třída, zfilmoval režisér Štěpán Altrichter a do kin ji uvede už 26. září společnost Falcon. Spisovatel Jaroslav Rudiš, s nímž psal Altrichter scénář k Národní třídě, získá v Německu za svoji dosavadní tvorbu a svůj první německy psaný román Winterbergova poslední cesta prestižní literární cenu Chamisso-Preis/Hellerau 2019. S oceněním je spojená částka 15 000 euro. Rudišovi to dnes oznámili pořadatelé v Drážďanech, kde si spisovatel cenu převezme v únoru. Ukázka z filmu Národní třída: https://vimeo.com/359278447

 

“Mám z toho obrovskou radost. Hlavními postavami mého německy psaného románu jsou Wenzel Winterberg, skoro stoletý rodák z Liberce, a jeho ošetřovatel, český emigrant Jan Kraus. Jednoho dne spolu nastoupí do vlaku a vydají se na poslední cestu napříč dějinami střední Evropy z Berlína až do Sarajeva. S Vandamem z knihy Národní třídy Winterberga spojuje zájem o historii. Oba vědí, že nás drží v hrsti. A oba si taky rádi dají pivo,” říká Jaroslav Rudiš. Cena Chamisso-Preis/Hellerau je udělována autorům, kteří obohacují současnou německou literaturu překračováním hranic, propojováním kultur a jazyků. 

 

Comments

comments

Vyhledat