Je to syfilis?

Foto: Pexels / Gustavo Fring
Foto: Pexels / Gustavo Fring

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

Další díly naší venerologické poradny najdete zde.

Otázka:

Dobrý den, pane doktore.

Chtěl bych se zeptat – syfilis se vyšetřuje stejnou metodou, pokud by k případné nákaze došlo před 3 měsíci, 5 lety, 10 lety?

Mám příznaky,že by to mohlo být tohle to onemocnění,jakože v terciárním stádiu (pískání v uších,oční potíže,  bolesti svalů, kloubů). V posledních dvou letech jsem si nechal dělat testy opakovaně, vše negativní.

Je nějaká možnost,že by to přeci jen mohl být syfilis?
Jak to případně zjistit nebo kam se obrátit nebo jestli pátrat jiným směrem.
Jsem už z té nejistoty (co mi vlastně je) úplně vyřízený.
Předem moc děkuji za Vaši odbornou odpověď, popřípadě i radu.

Odpověď:

Dobrý den, mladý pane,

o Vánocích se hodí být poslem dobrých zpráv. A já se budu snažit jím být pro Vás. Pokud jste opakovaně měl provedené testy na syfilis ve zdravotnické laboratoři v posledních dvou letech a domnělý rizikový sex proběhl před více než 10 lety, výsledky neprokázaly syfilis staršího data, tak můžete být úplně klidný. Vámi uvedené obtíže nejsou absolutně projevem syfilis, jsou zcela nespecifické a mohou být i psychosomatického charakteru. Uvidíte, že nyní, až budete uklidněn, tyto problémy postupně odezní. A pokud ne, tak se obraťte na svojí praktickou lékařku, ať Vám dovyšetří klasicky biochemickou laboratoř a krevní obraz.

S přáním klidných Vánoc

MUDr. Přemysl Procházka


MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Pokud máte také otázku, zašlete ji na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. 

Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

 

Comments

comments

Vyhledat