V broumovském klášteře se koná Sympozium ilustrace

Pět významných českých ilustrátorů a jeden zahraniční host se představí na druhém ročníku Sympozia ilustrace, které před pár dny odstartovalo v broumovském klášteře. Původně mělo Sympozium proběhnout již na jaře, ale koronavirus způsobil přesun na nový podzimní termín.

 

„Ilustrace v současné době nabývá na popularitě a zažívá období rozmachu. Již dávno není jen výsadou knih, dnes na ni narážíme takřka všude – v médiích, v online i offline komunikaci, v produktovém designu… A právě tuto rozmanitost současné ilustrace chce sympozium v Broumově ukázat a přiblížit její fenomén široké veřejnosti. Naším dlouhodobým cílem je vytvořit ze sympozia opakovanou akci s tradicí, která bude respektovaná v odborné obci, a věříme, že s druhým ročníkem jsme tomu o krok blíže. Zároveň chceme narušit koncentraci uměleckých akcí v Praze a nalákat fanoušky ilustrace k výletu do regionu,“ uvádí za organizační tým sympozia Žaneta Vávrová.

 

Sympozia se účastní Patrik Antczak, Dana Ledl (Myokard), Nikola Logosová a Marek Rubec. Jiří Grus a polská ilustrátorka Aleksandra Cieślak se zapojují do programu sympozia i veškerých aktivit z domácí karantény. Ilustrátoři stráví v broumovském klášteře dvoutýdenní pobyt nejen prací v ateliérech. Čeká je program, který je seznámí s místní historií, kulturou i krajinou. Projdou si broumovský klášter od sklepa až po půdu a vydají se po stopách kulturně-historického dědictví města. Prostřednictvím předtočených workshopů, online promítání či městských intervencí představí současnou ilustraci i veřejnosti.

 

Účastníci sympozia představí své realizace během zakončení 5. prosince, které budou soustředěny do veřejně dostupných míst ve městě. Vernisáž bude probíhat video formou, ve které jednotliví ilustrátoři představí výsledky své práce.

 

Doprovodný program probíhá letos bez účasti veřejnosti pouze online formou:

V sobotu a v neděli dopoledne bude probíhat promítání animovaných filmů pro děti: nový animovaný seriál Kosmix – Velké dobrodružství malého robota, příběhy lesních trnků Až po uši v mechu a nová medvědí pohádka Mlsné medvědí příběhy. Těšit se můžete také na online workshop s Markem Rubcem Nakresli si svého hrdinu nebo Veselé stříhání s Alfabetou s Patrikem Antczakem. Od neděle se každý den v 16 hodin představí jeden ilustrátor formou rozhovoru. V sobotu potom celá série rozhovorů vyvrcholí video prohlídkou vernisáže.

 

Sympozium pořádá neziskový spolek Czech Illustrators a festival ilustrace LUSTR ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Broumov. Více informací najdete na www.sympoziumilustrace.cz. O vizuální styl se postaral Michal Bačák, účastník loňského sympozia.

Sympozium podpořili Královéhradecký kraj, Státní fond kultury, HOBRA, Polský institut v Praze, Město Broumov, GRUND ČR, Koh-i-noor Hardtmuth CZ, Lokart, Čumění, Tiskárna Broumov.

Comments

comments

Vyhledat