Program Čítárny Unijazz v červnu: Tanec Praha, Sisa Feher a spousta dalšího

V předprázdninovém programu  bude v Čítárně Unijazz možné nasbírat inspiraci na letní čtení, cestování i na nadcházející festivalovou sezonu.

Čeká vás například křest knih Jana Kholla a Marka Tomana a na konci měsíce křest českého překladu vzpomínek Pauline Butcher, někdejší asistentky Franka Zappy: Freak Out! Můj život s Frankem Zappou, na který dorazí autorka osobně.

10. června vystoupí v Čítárně vynikající slovenská jazzová hudebnice Sisa Fehér a na závěr měsíce opět zboří podium The Spermbankers. Proběhne také několik zajímavých cestovatelských přednášek v rámci festivalu Tanec Praha.

Program:

7. 6. pátek od 18:00

ZAVŘENO – SOUKROMÁ AKCE

8. 6. sobota 19:00–20:30 PŘEDNÁŠKA / Vstup volný

Tanec Praha: Miljo Milev – To nejlepší z Islandu aneb co doma nemáme

Jak už sám název přednášky napovídá, bude se autor věnovat především přírodním krásám tohoto pozoruhodného ostrova, zvláštnostem islandské přírody, diváci uvidí vulkány, vodopády, geotermální pole, majáky, ale i tamější faunu, polární záři, trolly… Vše na tomto ostrově se vyvíjelo díky odloučenosti od Evropy, ale i díky například tektonickým zlomům zcela odlišně, než jsme u nás zvyklí. Tato odlišnost se dotýká opravdu všech oblastí. Zlehka se dotkneme historie, současnosti i lidských činností.

10. 6. pondělí 20:00 KONCERT / Vstup 190 Kč v předprodeji, 250 Kč na místě v hotovosti

°sisa feher & mammatus°

°sisa feher & mammatus° je projekt, který se váže k albu slovenské zpěvačky, multiinstrumentalistky a skladatelky Sisy Feher a navazuje na její předchozí tvorbu s názvem KHI. Sisina hudba je na riffech založený alternativní jazz završený syrovým vokálním projevem autorky. Sisu doprovází renomovaný trumpetista a improvizátor Oskar Török a Vojtěch Procházka, skvělý experimentální pianista působící především v Praze a Oslu.

11. 6. úterý 19:00 LITERATURA / Vstup volný

Argo: Zápasící Ukrajina

Nakladatelství Argo Vás zve na besedu se zpravodaji České televize a křest jejich společné knihy Zápasící Ukrajina. Autoři nabízí ničím nezastřený kritický pohled i na slabiny bránící se Ukrajiny, jako je postsovětská strnulost, endemická korupce, institucionalizovaný machismus nebo mezigenerační napětí. A nachází jiskry naděje v odhodlání mladých mužů a žen ubránit svou vlast.

12. 6. středa 19:00 VERNISÁŽ / Vstup volný

Boskovice 2023

Katka + Walda + Karel = fotografie z festivalu Boskovice 2023
Součet tří pohledů na festival od Katky Trnkové, Honzy Waldy Valíka a Karla Šustera.

13. 6. čtvrtek 19:00 LITERATURA / Vstup volný

Pusťte světlo do tmavého večera: křest knihy Jana Kholla

Co dokáže způsobit společný víkend na chatě? Například zamávat životy hlavních postav nového románu Jana Kholla. Stačí pár drobných impulzů k tomu, aby se otevřely staré rány a nové otázky. Přijďte s námi oslavit vydání druhé knihy spisovatele a novináře Jana Kholla. Moderuje Martina Vašíčková, tisková mluvčí ČTK a ředitelka Akademie ČTK. V roli kmotry vystoupí spisovatelka Simona Bohatá. Akci hudebně doprovodí skupina Neúspěšný atlet. Knihu si můžete na místě zakoupit.

15. 6. sobota 15:30–17:00 PŘEDNÁŠKA / Vstup volný

Tanec Praha 2024: Tadeáš Šíma – Afrika na kole

Jet do Afriky a poznat tamní přírodu, to je sen kdejakého kluka. Ne každý ale v sobě později najde sílu na to, aby takový dětský sen skutečně prožil. Tohle je příběh snu, který se opravdu stal. Začíná pod horou Libín a v sedle kola. Čím vším se jeho hlavní hrdina na své cestě stal? Jaké lidi potkal? Co zažil v písku a větru uprostřed saharských dun? Proč s sebou vezl násadu od krumpáče? Potkal v pralese vysněného slona? A co zjistil o tmě, které se odjakživa bál? Vydejte se s ním na cestu přes hory, pouště, savany i tropické lesy.

17. 6. pondělí od 17:00 ZAVŘENO – SOUKROMÁ AKCE

18. 6. úterý 19:00 LITERATURA / Vstup volný

Marek Toman: České sklo – křest románu

Diktátor za humny, tyran v nás… Marek Toman představí svůj nový román z prostředí diplomacie (Akropolis). Ukázky přečte Jan Vondráček, který knihu i pokřtí. Zahraje Lábek. Pokřtí nakladatel Filip Tomáš.

19. 6. středa 19:00 PUB QUIZ / Vstup 60 Kč na místě

Pub quiz #9

Přijď si potrápit hlavu. 51 otázek, týmová práce a nenormální ceny. Doping povolený v rozsahu nápojového lístku.

21. 6. pátek ZAVŘENO – SOUKROMÁ AKCE

22. 6. sobota 18:00–19:00 PŘEDNÁŠKA / Vstup volný

Tanec Praha 2024: Ukrajinský venkov objektivem Karla Cudlína

V devadesátých letech našel fotograf Karel Cudlín mizející svět 200 kilometrů od Košic na Ukrajině. Dal se tu tehdy vidět život, který jsme u nás znali už jen z vyprávění prarodičů. Děti, které přišly domů ze školy, nazuly dřeváky a vyhnaly kozy na pastvu. Když jste se seznámili s místním učitelem, otevřela vám dveře celá vesnice.

24. 6. pondělí 19:00 LITERATURA / Vstup volný

Otevřené šuplíky #5

Máš literární text – báseň, prózu, pásmo nebo jiný tvar? A mohli bychom ho vidět? Přihlas se do dalšího pokračování naší otevřené výzvy! Pošli nám ukázku svojí tvorby, my ze záplavy textů vybereme deset autorů a autorek a pozveme je, aby obsah svých otevřených šuplíků přečetli na společném literárním večeru. Své texty posílejte do 30. 5. na e-mail annamarie@unijazz.cz.

25. 6. úterý OTEVŘENO od 16:00

26. 6. středa 19:00 BESEDA / Vstup 160 Kč v předprodeji, 190 Kč na místě v hotovosti

Pauline Butcher: Můj život s Frankem Zappou – křest knihy

Pražský křest překladu bestselleru Pauline Butcher FREAK OUT! Můj život s Frankem Zappou, vydaného v minulém roce nakladatelstvím Šuplík. Své vzpomínky na život pod společnou střechou s Frankem Zappou, jakož i fotografie ze soukromého archivu přijede z Londýna s pražskými fanoušky Franka Zappy sdílet autorka knihy, která v letech 1968–1971 dělala Zappovi asistentku. V pořadu se dozvíme, jaký byl Frank Zappa v soukromí, jaký byl jeho rodinný život a co vedlo k rozpadu legendárních Mothers of Invention. O tom, že Zappova hudba u nás stále žije, nás na konci večera přesvědčí někteří její čeští interpreti.
Předprodej:

27. 6. čtvrtek 19:00 KONCERT / Vstup 100 Kč na místě v hotovosti

Matěj Kolařík: absolventský koncert

Absolventský koncert studentů VOŠ KJJ: baskytaristy Matěje Kolaříka a klavíristy Jiřího Pokorného, kteří společně s bubeníkem Ladislavem Ničem tvoří uskupení TYCHO. To hraje vlastní kompozice, založené na zvukových plochách a citlivé práci s časem. Večerem zazní autorská tvorba a osobité zpracování kompozic Steva Swallowa.

28. 6. pátek 20:00 KONCERT / Vstup 250 Kč v předprodeji i na místě

The Spermbankers

Oldschoolové syrové groovy bez nostalgických odboček a retro triků. Pražské trio s českým kytaristou Martinem Růžičkou, nizozemským zvukařem Bertem Nevenem za bicími a finským zpěvákem a kytaristou Pasi Mäkelä, založené v roce 2011, vydalo druhé album s názvem Death Takes Us All. Nová nahrávka pokračuje v cestě oldschoolových syrových groovů a drásavého zvuku bez nostalgických odboček a retro triků. Šest nových skladeb a jeden cover předkládá na dřeň obnaženou, nemilosrdnou vizi současného gospelu – staré černošské spirituály a country v surovém garážovém podání.

Comments

comments

Vyhledat