Legendární rapper Rakim vystoupí poprvé v ČR

Rakim Allah. Nejlepší z nejlepších. Tvůrce flow. Vynálezce skrytých veršů. Objevitel nových možností rýmování. Prezident zlaté éry rapu přijíždí 3. června 2024 do Lucerna Music Baru.

Když vtrhnul na scénu, byl jak zjevení. Něco, co nikdo dosud neslyšel. Hlas. Styl. Flow. Obsah. Rozměr. Výraz. Respekt scény.

Můžou se vést řeči, jestli nebyl někdo více fresh, cool, fly, def, nebo neměl větší swag. Jedno jméno je ale mimo jakoukoliv debatu a nikdo, NIKDO by ho nikdy nezpochybnil. Rakim.

Nese se vznešeně jak aristokrat. Přísně řezané rysy, přísně řezaný cut. Mocnej gold rope chain, prsten jak pečeť na zlatou bulu sicilskou, medailony s výjevy z mytologie původního muže. Crew, co je tight jak kmen na válečné stezce. Všechno tvrdý jak pancéřová pěst. Na pochyby není čas ani prostor. Ne jiná liga, úplně jinej sport. Kvalita, že by jí viděl slepej a slyšel hluchej.

Nepotřebuje utloukat posluchače kvantitou a zaplavit plevelem zbytečných releasů. Stačí 7 kusů a je vymalováno. Vytesáno do skály. Otisknuto do věčnosti. Místo na trůnu síně slávy rezervováno. Nejdřív čtyřboj jako Eric B. & Rakim aneb dost možná nejlepší MC/DJ duo v historii rapu. Debut Paid In Full kde „this is a journey into sound“ předělávka titulního kusu znamená asi nejlepší remix všech dob. Eric B. Is President, My Melody, I Ain’t No Joke, I Know You Got Soul, Move The Crowd… samply Jamese Browna a ultimátní rapy na seznámenou. Follow The Leader jede dál a po poslechu smrtících kusů jako Microphone Fiend, Lyrics Of Fury a No Competition je prostě jasný, s kým nechceš clash. Let The Rhythm Hit ‚Em – 5 mikrofonů aneb perfektní hodnocení v hiphopové bibli – časopisu The Source. Don’t Sweat The Technique – tu tudu tu tu tu dů basa, co mrdá i o třicet let později, bomby jako Know The Ledge, co zazní i v kultovním filmu Juice. Sólo desky 18th Letter, The Master a The Seventh Seal. Nekonečná sága s Dr.Dre a jeho labelem Aftermath, nikdy nevydaná deska Oh My God. Další hity jako Guess Who’s Back, New York (Ya Out There) nebo Rakim & Primo, yo I got what you need bro – When I B On Tha Mic, ke kterým se strážci esence true school boom bapu modlí dodnes…

Vzrušeně zaručené zprávy se spojením Rakim a „evropské turné“ se objevují cca dvacet let v kuse. Netřeba zdůrazňovat, že do Česka opravdu přijíždí až teď: Poprvé.

Zeptej se Siri, zeptej se svý báby, vygůgli ten shit, ale ne, vážně: Poprvé.

Už jste viděli všechno? Skoro? Živý kapely? Oživený kapely? Mrtvý kapely? Kapely, co drží nechutný časy pohromadě? Zas a znovu rozpadající se kapely? Viděli jste, co jste ani vidět nechtěli? Viděli jste, co jste si mysleli, že nikdy neuvidíte? Rakima jste tu dosud neviděli nikdy: Poprvé.

Je to prostě velký Poprvé. Velký tak, že by to mohlo být zase jednou „teď anebo nikdy“.

Nechceš chybět na akci tenkrát poprvé. Návrat do budoucnosti rapu začíná na vrcholu. Vrchol je pusté a osamělé místo. Na vrcholu potravinového řetězce zvaného „list nejlepších MCs všech dob“ sedí jenom jeden alfa samec. Svrchovaný vládce. Král. Bůh. Rakim.

Once again back it’s the incredible.

 

Comments

comments

Vyhledat