Je všechno dobrý? ptá se Marie Kieslowski

Hudebnice Marie Kieslowski vydává první sólovou desku Je všechno dobrý? a zve na release party: 2. prosince v pražském Café V lese 

Zpěvačka, pianistka, písničkářka a maminka dvou dětí Marie Kieslowski vydává první sólové album Je všechno dobrý? s deseti autorskými písněmi. Pozoruhodná novinka, která vychází samonákladem ve spolupráci s digitální distribuční platformou Musicraft, bude dostupná od pátku 2. prosince na všech streamovacích platformách. Společnou oslavou alba Je všechno dobrý? bude rovněž 2. prosince Mariin koncert v pražském Café V lese na Musicraft Stage: Marie Kieslowski – release party. Online prodej vstupenek běží na Goout.net

Marie Kieslowski působí na české hudební scéně od roku 2010, kdy spolu s Davidem Pomahačem založila “urban folkové” duo, které jí dalo jméno. Duo Kieslowski vydalo tři studiová alba. To poslední z roku 2014 s názvem Mezi lopatky obdrželo mj. nominaci na ceny Apollo. Po rozpadu Kieslowski působila Marie v projektu Jakuba Königa Zvíře jménem Podzim. S jeho druhým (a posledním) albem Září získala kapela hned 2 ceny Anděl – za Objev roku a v kategorii Alternativa a elektronika. Po ukončení činnosti projektu Zvíře jménem Podzim je sólová kariéra logickým, a hlavně dlouho plánovaným vyústěním.

„Touhu napsat vlastní píseň, objevit svůj zvuk a jazyk, tu jsem v sobě nosila dlouho, ale vždy byl důvod, proč to nezkusit. Změna přišla, když se nám narodila dcera, přestala jsem chodit do práce a po narození syna opustila i zaběhnuté duo Kieslowski. Vznikl mentální prostor a domácí klima, které se už nikdy nebude opakovat. Najednou to ze mě začalo vylézat skoro samo. Jakési bezčasí a izolace od veřejného světa pak ještě podtrhl první lockdown a já věděla, že dělám na svojí první desce,” rekapituluje Marie Kieslowski.

Na albu Je všechno dobrý? Marie spolupracovala s řadou kolegyň a kolegů z české hudební scény. Výsledkem je multižánrový koktejl písní, v nichž Marie umě úročí všechny své hudební vlivy uplynulých deseti let a přináší intimní a upřímné bilanční rozjímání “ženy na sklonku čtyřicítky”. Na albu nechybí singl Sami, který vznikl mezi prvními a má také obrazovou video podobu, realizovanou v prostoru Venuše ve Švehlovce.

„Deska nevznikla z žádného promyšleného konceptu. Věděla jsem, že o nic jiného, než o vlastní prožitky se v danou chvíli neumím opřít. Až když jsem měla pohromadě asi 8 demo nahrávek mi došlo, že ta deska je konzervou mého života od dospívání po mateřství. Všimla jsem si, že se písně nejvíce dotýkají jiných matek, případně otců. Není potřeba jim nic vysvětlovat, prostě vědí, o čem zpívám,” dodává Marie.

Je všechno dobrý? produkoval hudebník a producent Ondra Mikula známý jako Aid Kid, se kterým byla Marie Kieslowski v užším kontaktu díky hraní ve Zvíře jménem Podzim. K nynější spolupráci Marie říká: „Jednou jsem se před ním zmínila, že něco skládám a on řekl, že až budu vydávat sólovku, že chce být u toho. To mě potěšilo a nakoplo, že na to nebudu sama. Myslím, že i pro něj to byla zkušenost, neboť to bylo tuším poprvé, kdy dělal celou produkci sám.” 

Ondra Mikula upřesňuje: „Marii jsem na úplném začátku procesu pomohl postavit domácí nahrávací set-up a ukázal základy práce s profi hudebním programem, který si velmi dobře osvojila, a tak měly některé písně kromě piana a zpěvu i skvělé producentské nápady, které zůstaly až do konce. Jiné písně prošly radikální proměnou. Chtěl jsem, aby byla deska žánrově pestrá. Mariiny věci drží pohromadě díky netradiční stavbě, často jsme ani nevěděli, co je refrén, ale hlavním tmelem celého alba je její hlas, takže jsme si multižánrovost mohli dovolit.”

A proč album Je všechno dobrý? vychází výhradně na streamovacích platformách? „Doufám, že fanoušky nezklamu, když ode mě neuvidí žádné CD. Já sama neposlouchám hudbu jinak než přes digitální platformy. Ale nejsem lhostejná vůči uměleckým artefaktům. Miluju art, který kolem hudby vzniká. Máme doma spoustu vinylů, ke kterému se možná dopracuji časem, když o něj posluchači projeví zájem. Ale v tuto chvíli pracuji na projektu, který bude s deskou spojen. Mohu prozradit, že to bude kniha,” odpovídá Marie Kieslowski.

Podívejte se na klipy Marie Kieslowski Sami a Je všechno dobrý? 

 

Další info a kontakty

FB: https://www.facebook.com/MarieKieslowskiMusic/

IG: https://www.instagram.com/mariekieslowski/

Comments

comments

Vyhledat