Jen 3 dny potrvá komorní výstava děl Jana Zrzavého

Výstava Obrazů Jana Zrzavého s názvem “Nelámejte hůl nad svými potomky, když jsou sví”, potrvá jen tři dny od středy 6.9. do pátku 8.9. 2023 v 3Kino Art Pasáž – Vodičkova 30, Praha 1.

Jan Zrzavý byl již od mládí pohlcen kreslením a malováním, což se promítlo do jeho pozdějších mistrovských děl. Autoritativní otec z něho chtěl mít úředníka a mladý Jan v letech 1901 – 1906 nedobrovolně vystřídal řadu českých a moravských škol. Talent naštěstí nakonec zvítězil a překonal urputnost a umanutost rodiče. Komorní výstava „Zrzavý 1903“ nabízí unikátní možnost nahlédnout do raného tvůrčího procesu jednoho z nejvýznamnějších českých umělců. Podtitul komorní výstavy „Nelámejte hůl nad svými potomky, když jsou sví (a třeba je škola nebaví)“ vysvětluje, proč organizátoři zvolili premiérové uvedení dosud neznámého díla Jana Zrzavého právě na začátek nového školního roku.

A jaká díla na komorní výstavě uvidíte? 

Líc obrazu: “Souměrnost” (2. 3. 1903) – tuš na papíře, 28 x 39,5 cm, signováno „J. Zrzavý“.
Rub obrazu: “Podzimní nálada” (Nedatováno) – Akvarel na papíře, 28 x 39,5 cm, signováno „Jan Zrzavý“, s připojeným podpisem „Županský“ rukou Jana Zrzavého.
Soukromá sbírka v České republice – Adjustováno na 57,5 x 69,5 cm.

Jako doprovodné práce kurátor vybral další dvě díla na papíře ze soukromých sbírek, která jsou běžně veřejnosti nedostupná a zároveň ukazují, jak autor vyzrál a současně, jak byl úsporný ve svém konání.
“Kázání květinám” – ikonický dřevoryt publikovaný v roce 1913 v prestižním Veraikonu.
“Exotická krajina” (nedatováno), tužka na papíře.

Comments

comments

Vyhledat