Jiří Lindovský zkoumá v Olomouci kuchyňská zákoutí

Jiří Lindovský: Před snídaní, 2022
Jiří Lindovský: Před snídaní, 2022

Jakými parametry disponuje svět, který obýváme? Jak velký vůbec je? Co ukrývá černá skříňka? A jak vzniká energie? To jsou jen některé z otázek, které nepřímo klade tvorba olomouckého grafika a kreslíře Jiřího Lindovského. V jejím jádru je technologie – na straně jedné jako zcela relevantní a vážně pojímané téma, na té druhé jako vědomě přijímaný a rozvíjený nástroj kritického myšlení. Lindovský je konstruktérem moderního života. Akceptuje jej a oslavuje.

Ze zátiší kuchyňského zákoutí se nadechuje k reflexi všehomíra, osciluje mezi mikro a makroskopickým měřítkem, mezi osobním a zevšeobecnělým projevem. Využívá přitom kresebných prostředků a z detailů buduje celek. Jeho projev je věcný, soustředěný, ve svém rukopise až minuciózní, přesto nepostrádá vášeň a vnitřní napětí. Je tomu vlastně naopak – při pozornějším čtení rozevírá vějíř prostoty způsobem, nad kterým se tají dech. A činí tak nejen jako autonomní tvůrce, ale také jako pedagog – monografickou přehlídku jeho díla doprovází kolektivní prezentace tří z jeho studentek, absolventek ateliéru grafiky I Akademie výtvarných umění v Praze, který vedl v letech 1992 až 2016, respektive pražského Art and Design Institutu, na němž působí od roku 2016, Ivany Jiráčkové.

Jiří Lindovský (1948 Mankovice)
Malíř, kreslíř, grafik, autor realizací v oblasti užitého umění absolvoval studia na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně (1963–1967) a na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Ladislava Čepeláka (1970–1975). V letech 1992 až 2016 byl profesorem na Akademii výtvarných umění v Praze, kde vedl ateliér Grafika I, zaměřený na klasickou grafickou tvorbu a kresbu. V současné době působí na pražském Art  Design Institutu. Samostatně vystavuje od roku 1970 (ČR, SR, Rakousko, Itálie), společně od roku 1969 (ČR, SR, Polsko, Španělsko, Francie, Mexiko, Japonsko, Brazílie, Německo, Kanada, Rakousko, Jugoslávie, USA, Venezuela). V zahraničním kontextu je známa hlavně jeho grafická a kreslířská tvorba, za kterou získal v roce 1983 v Barceloně Bronzovou plaketu Premi Internacional de Dibuix Joan Miró. Jeho práce se od začátku 80. let 20. století objevují na mezinárodních přehlídkách současné kresby a grafiky (Wroclaw, Kraków, Wien, Praha, Barcelona, Ljubljana, Toronto, São José dos Campos, Capinas, Caracas, Tokyo, Nagano ad.) a jsou zastoupeny ve významných domácích i zahraničních sbírkách (Národní galerie v Praze, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Muzeum umění Olomouc – Středoevropské fórum, Fundació Joan Miró, Barcelona, Kupferstich-Kabinett der Staatlichen Kunstsammlungen Dresden, Muzeum Narodowe Szczecin, Muzeum Narodove Warszawa, Space Gallery Nishinomia, Museo del Arte Contemporáneo Buenos Aires ad.). V roce 2011 získal za celoživotní přínos české grafice prestižní Cenu Vladimíra Boudníka.


Jiří Lindovský / Kuchyňská zákoutí
Galerie města Olomouce
https://www.galerie-mesta-olomouce.cz/
Dolní náměstí 194/7, 771 11 Olomouc
Vernisáž: 29. 9. 2022 v 18.00
Výstava trvá do 15. 10. 2022
kurátorka: Barbora Kundračíková

Comments

comments

Vyhledat