Tipy na online filmy z NDR: Jízdní kolo

Goethe-Institut momentálně nabízí zdarma online filmy z NDR. Mnoho z nich patří k zásadním dílům. Přinášíme vám bližší informace o tom, co můžete na platformě Gotethe on Demand vidět.

Všechny snímky najdete na adrese defa75.goethe-on-demand.de.

 

 

DAS FAHRRAD
JÍZDNÍ KOLO

NDR, 1982, režie: Evelyn Schmidt, 89 min., barevný celovečerní film

Znovuobjevený film o hledání sebeurčení ženy, který dodnes neztratil na aktuálnosti: Evelyn Schmidtová, jedna z mála žen mezi tvůrci filmů DEFA, dokázala vytvořit dojemný portrét svobodné matky, která se dostává do konfliktu se zákonem a nakonec je konfrontována s nepochopením svého partnera.

Jako nekvalifikovaná dělnice, která je sama s dítětem, Susanne finančně vychází spíše špatně než dobře. Její nespokojenost ještě vzroste, když potká úspěšného inženýra Thomase. Vzdá se práce, dostane se do finančních potíží a nahlásí krádež kola, aby získala peníze z pojistky. Když je podvod odhalen, hrozí jí soudní řízení. Thomas, který o incidentu nic neví, stojí při Susanne. Když se mu však přizná ke svému činu a blížícímu se soudu, setká se s nepochopením. Jeho reakce se Susanne dotkne. Když už není schopna vztah snášet, je odhodlána změnit svůj život – za každou cenu.

Film, který zobrazuje osamělou matku kriminálnici, byl v NDR přijat velmi kriticky. Kritici jej strhali coby špatný, ideově pochybný film. Byly zakázány jeho mezinárodní projekce, s jedinou výjimkou: po třech letech směl být nabídnut do západoněmeckých kin. 2. července 1985 bylo JÍZDNÍ KOLO poprvé uvedeno v západoněmecké televizi v rámci cyklu Filme von Frauen na ZDF. Setkal se z nadšením, zejména v tamních feministických kruzích. Pozitivní západoněmecká kritika vedla k přehodnocení filmu i v NDR. Na V. kongresu filmových a televizních tvůrců DDR v roce 1988 byl film již označen za „jedno z nejdůslednějších děl nové generace“. Díky vzácnému ženskému pohledu na realitu života žen v NDR je snímek Jízdní kolo dnes vzácným (filmovým) historickým dokumentem.

 

Comments

comments

Vyhledat