K čemu jsou architekti?

foto: Nakladatelství Jakost
foto: Nakladatelství Jakost

Nakladatelství jakost po sérii atraktivních knih pro děti (D.O.M.E.K., D.E.S.I.G.N., Z.A.H.R.A.D.A., H.U.D.B.A., Kosmos) přichází se svou první autorskou publikací. Kniha K čemu jsou architekti na 14 příkladech z českého prostředí představuje obecné principy architektury. Kniha je určena především dětem, ale ocení ji i dospělí zájemci o architekturu – srozumitelnost a sdělnost informací obsažených v knize totiž není na úkor faktické a odborné kvalitě.

Architekti a architektky vytvářejí prostředí, ve kterém se pohybujeme, bydlíme, odpočíváme, učíme se, pracujeme… zkrátka ve kterém žijeme. Mají ale trochu nevděčnou roli. Každého nejvíc zajímá, jak výsledky jejich práce vypadají. Architektura přitom musí sloužit svému účelu, je důležité, jak se v ní cítíme a jak ovlivňuje své okolí.

Kniha K čemu jsou architekti chce navést čtenáře k tomu, aby architekturu vnímali i jinak než jen „líbí – nelíbí“, protože mnohem větší dobrodružství je odhalovat, proč jsou domy a prostory vymyšleny a navrženy zrovna takhle. Je určena pro mladé čtenáře od 10 let.

„Na počátku projektu K čemu jsou architekti byla myšlenka na televizní cyklus o současné architektuře pro mladé diváky, kterým jsme se s Karolinou Jirkalovou nějakou dobu zaobírali. Z různých důvodů jsme se nakonec rozhodli záměr přetavit do knižní podoby. Od začátku jsme chtěli, aby knížka byla ilustrovaná, proto bylo klíčové najít vhodného autora. Ve chvíli, kdy do projektu vstoupil architekt Ondřej Dušek, měli jsme vyhráno, protože jsme v jedné osobě našli nejen skvělého kreslíře, ale i spoluautora konceptu a textů,“ říká Jana Kostelecká, nakladatelka.  

Karolina Jirkalová, spoluautorka konceptu a textu knihy: „Mám pocit, že řada lidí má dost zkreslenou představu o tom, jak architekti pracují, co všechno řeší a k čemu jejich úsilí směřuje. Podmínkou vzniku kvalitní architektury je přitom nejen dobrý architekt, ale také poučený a vnímavý klient a uživatel, politik i úředník. Zájem o prostředí, ve kterém žijeme, i schopnost vnímat komplexnější kvality architektury se dá podněcovat už od dětství. Chtěli jsme proto mladým čtenářům v co největší úplnosti představit práci a přemýšlení dnešních architektů a poodhalit cesty vedoucí ke konkrétním řešením a formám. Do knihy jsme vybrali takové stavby, na nichž lze dobře ukázat základní postupy a principy současné architektury, a snažili jsme se také představit co nejširší škálu úloh, které architekti řeší. A doufáme, že kromě starších dětí a studentů se na průzkumnou výpravu do světa architektury vydají i jejich rodiče.“

Úvodní část knihy přibližuje způsob práce dnešních architektů. Druhá část na čtrnácti konkrétních realizacích ukazuje, jak autoři došli k výslednému řešení a jaký má smysl, přičemž výběr projektů představuje širokou škálu úloh, situací a tvůrčích postupů současné architektury. Celou knihou pak prostupuje slovníček odborných pojmů. Všechny představené projekty stojí na území České republiky a téměř všechny jsou veřejně přístupné, zvídavý čtenář je tedy může i navštívit. 

„K čemu jsou architekti? Nejsou naše představy o jejich práci zkreslené? Co dnes vlastně dělají? A hlavně jak při své práci přemýšlí? Za hotovým projektem se skrývá spousta přemítání, úvah i skicování. Prostřednictvím knihy necháváme nakouknout do hlav tvůrců. Výběr realizací není žádnou hitparádou a nechtěli jsme ani ukázat kabinet kuriozit.  Chtěli jsme pokrýt širokou škálu témat, přístupů a myšlenkových pochodů. Psát pro cílovou skupinu 10+ znamená vyvarovat se infantilností. Knihu jsme se tedy snažili psát skoro jako pro dospělé. Přitom jsme si dávali pozor na to, abychom nepoužívali méně známé a abstraktní výrazy a aby vše bylo důkladně vysvětlené. I proto jsme k vlastním kapitolám přidali obrazový slovníček pojmů. Ilustrace mají být především názorné a také architektonické. Měly by vtáhnout dovnitř, do světa prostorů,“ říká Ondřej Dušek, ilustrátor a spoluautor konceptu a textu.

Autoři
Architekt Ondřej Dušek vystudoval FA ČVUT v Praze a školu Emila Přikryla na pražské AVU.  Pracoval v ateliéru Hnilička Císler architekti, od roku 2010 působí na volné noze. Podílel se na přípravě výstavy Baugruppe ist super! kurátorů Heleny Doudové a Marka Kopeće.

Karolina Jirkalová je novinářka, kritička a editorka se zaměřením na architekturu. Vystudovala bohemistiku na FF UK v Praze, v současnosti je doktorandkou teorie a dějin umění na pražské UMPRUM. Je redaktorkou časopisu Art+Antiques, podílela se na publikacích Architekti SIAL, nebo Město mezi domy, byla editorkou výzkumného projektu Panelová sídliště v ČR jako součást městského životního prostředí.

K čemu jsou architekti
Ilustrace: Ondřej Dušek
Texty: Ondřej Dušek a Karolina Jirkalová
Koncepce: Karolina Jirkalová a Ondřej Dušek
Grafický design: Jana Vahalíková (Studio Marvil)
MOC: 399 Kč včetně DPH
jakost.net

Comments

comments

Vyhledat