Kafka Band pokřtil desku Der Process. Hvězdou večera byl spisovatel Rudiš

Kafka Band na scéně / Foto Lukáš Král
Kafka Band na scéně / Foto Lukáš Král

Sedmičlenná sestava Kafka Bandu se po Zámku a Americe vloni pustila do zhudebnění posledního nedokončeného díla německy píšícího pražského spisovatele Franze Kafky, Procesu. Album Der Process vyšlo už v září roku 2023, na křest však došlo kvůli onemocnění jednoho z hudebníků až v pondělí 15. ledna 2024. Návštěvníci vyprodané Akropole zakusili na „Blue Monday“ (údajně nejdepresivnější den v roce) mimořádně chytlavý, stmelující až opojný zážitek.

Sedmičlenný soubor složený z někdejších členů skupiny Priessnitz (zpěvák Jaromír Švejdík, Lukáš Morávek) či příležitostně stále aktivního tělesa Umakart (Dušan Neuwerth) přehrál chronologicky natočený Der Process od A do Z. Kafka Band je tu od toho popularizovat dílo slavného pražského spisovatele, němčinu a připomínat nadčasovost a hledat nové souvislosti v Kafkově tvorbě.

Důležitým prvkem v Kafka Bandu je pochopitelně jazyk, vlastně jazyky. Spisovatel a germanofil Jaroslav Rudiš zpíval, deklamoval, komentoval a bavil hned ve třech řečech (kromě němčiny a češtiny zazněla i angličtina), a pokud ze souboru někdo vyčníval, byl to právě on. 

Jaroslav Rudiš po koncertu / Foto Lukáš Král

Rudiš byl bystrý, ve střehu, v německé dikci tvrdý a rázný, a často velmi vtipný. Dokázal spojit zdánlivě nespojitelné, Kafkovu textovou úpornost (znám hned několik lidí, kteří jeho romány nebyli schopni dočíst do konce, včetně sebe) s tím, co aktuálně trápí nás (ano, i mezi námi jsou nešťastníci, kteří pracují v kancelářích, korporátech). Když si zažijete koncert Kafka Bandu s Rudišem jako konferenciérem, spadne z vás veškerý kancelářský stres a díky společnému skupinovému zážitku proměníte negativum v hnací motor momentální existence. 

Kafka Band během večera skvěle pracoval s dynamikou, procítěnější kusy střídaly apely a vypjatá dramata. Po Processu zazněly hity předchozích alb, z nichž se největšího ohlasu dostalo skladbě Hrob z první Bandí desky Zámek. Text, ve kterém se zpívá „živí nás nenajdou“, se z depresivní proklamace s jasným koncem proměnil v osvobozující mantru, kterou od plných plic zpívala většina přítomných.

 

Kafka Band – křest desky Der Process 

Palác Akropolis

15. 1. 2024

Text a foto Lukáš Král

Comments

comments

Vyhledat