Kaoru Nabe strávila měsíc v pražských Vysočanech

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Kaoru Nabe strávila měsíc v pražských Vysočanech jako rezidentka uměleckého Studia PRÁM. Společně s kurátorkou Šárkou Koudelovou připravily výstavu, která reflektuje rezidenční pobyt umělkyně. Malba Kaoru Nabe někdy působí až démonickým dojmem, při bližším pohledu do obrazu však ve změti čar a barevných ploch najdete neotřelé detaily z obyčejného každodenního života.

Název výstavy Nový landscape by pravděpodobně mohl charakterizovat obecnou zkušenost umělce na libovolném rezidenčním pobytu v zahraničí. V případě japonské umělkyně Kaoru Nabe je však skutečnou emocí, která přibližuje osobní přístup autorky. Kaoru skrze svoji tvorbu přetavuje okolní prostředí do “pohyblivé” struktury, mezi jejímiž zákruty probleskují více či méně reálné detaily, které se ostřeji zapsaly do neurčité krajiny paměti. Malířská forma Kaoru Nabe působí v expresivně reduktivním kontextu současné malby poměrně netypicky a stejně netypický je už samotný výběr inspiračních motivů, které můžeme z obrazů vyčíst. V surrealistické skládačce deníkového záznamu jednoho z plnobarevných obrazů najdeme věci denní potřeby z ateliéru, ale i vlka odkazujícího k soše z prostředí galerie nebo dokonce nepatřičně roztomilé prasátko z erárního hrnku.

Částečně pohádkové vyznění a dekorativnost rozvlněných struktur bychom mohli označit za výsledek naivistického přístupu, ale to by byla škoda. Série Vital Black potvrzuje vědomé propojení s dědictvím kaligrafické tušové malby a neotřele ji propojuje s intuitivní kresbou. Ostatně rozvířené opakování motivů dokonce evokuje český fenomén medijních kreseb z počátku 20. století, z doby fascinace okultismem. Práce Kaoru Nabe skutečně místy působí jako relikt čarodějného procesu, což nevyvrací démonický autoportrét ani autorčino vyjádření, že “vypne hlavu a maluje celým tělem”.

Nové malby Kaoru Nabe jsou jakousi “struskou”, tedy roztavenou směsí, která procesem změnila tvar i složení, přesto stále rozeznáme ty “tvrdší” kousky. Struskou, při jejímž bližším zkoumání můžeme pozorovat fraktálové spirály osobní reality Kaoru Nabe.

Kaoru Nabe – Nový landscape
Galerie PRÁM, Čerpadlová 4b, 190 00 Praha 9 – Vysočany
vernisáž: 25. 9. 2018 v 19:00 | výstava: 26. – 30. 9. 2018 | Galerie PRÁM, po – út / 13 – 19, nebo po domluvě
kurátorka: Šárka Koudelová

Comments

comments

Vyhledat